HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Haşhaş: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Oldukça sıcak iklimleri seven ve az rüzgar esen topraklarda tutunabilen haşhaş bitkisi, Türkiye’de Denizli, Afyon, Kütahya, Orta Anadolu, Konya, Burdur ve Isparta gibi şehirlerde üretilirken, en çok Afyonkarahisar’da yetiştiriliyor.

Haşhaş: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Oldukça sıcak iklimleri seven ve az rüzgar esen topraklarda tutunabilen haşhaş bitkisi, Türkiye’de Denizli, Afyon, Kütahya, Orta Anadolu, Konya, Burdur ve Isparta gibi şehirlerde üretilirken, en çok Afyonkarahisar’da yetiştiriliyor. Dünya’da ise, Hindistan ve Batı Asya gibi ülkelerde üretimi yapılıyor. Türkiye’de 40’dan fazla yabani haşhaş türü bulunuyor. Bilimsel adıyla papaver somniferum olarak bilinen haşhaşın, eski kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Antik Sümer ve Mezopotamya uygarlıklarından bu yana kullanıldığı biliniyor.

Çiçekli bitkilerden gelincikgillerin papaver cinsini oluşturup, mor veya beyaz renklerde, küçük bir elmaya benzeyen meyve veren bir bitkidir haşhaş. Genel olarak ağrı kesici olarak kullanılan bu bitkinin tıp alanında kullanılmak üzere üretimine izin veriliyor ve aynı zamanda bu bitkiden uyuşturucu da elde edilmesinden dolayı, belli yerler dışında üretimine izin verilmiyor. Bu nedenle haşhaşın ekimi ve hasatı devlet kontrolü altında yapılıyor. Bu bitkinin baş kısmından afyon, gövdesinden de haşhaş yağı elde ediliyor.

Ağrı kesici gibi özellikleri olmasına ve tıp alanında kullanılmasının yanında küçük çocuklardan uzak tutulması gereken bir bitkidir. Dikkat edilmediği takdirde, etkisi çocuklarda ölümle sonuçlanmaya kadar gidebiliyor.

Haşhaşın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 10 gr (bir yemek kaşığı)

Kalori (kcal): 55

Yağ (g): 4.88

Karbonhidrat (mg): 870

Protein (g): 3.16

Haşhaşın Faydaları

1. Ağrı kesici özelliği vardır

Haşhaş, içerisinde morfin gibi oldukça güçlü uyuşturucu maddeleri bulunduruyor ve bu maddeler ağrıyı kesmek konusunda fazlasıyla etkili. Bu ağrıların geçmesinde etkili olan ise, haşhaşın içinde bulunan opiatlar isimli bir madde. Bu madde direkt olarak sinir sistemini etkileyerek, vücudun ağrı eşiğini arttırıyor, sinirleri gevşetiyor ve kişiyi ağrıya karşı duyarsızlaştırarak rahatlatıyor.

2. Uykusuzluk probleminin önüne geçer

Yapılan araştırmalarla haşhaşın gece veya gündüz uyku problemi yaşayanların problemlerini çözdüğü belirlenmiştir. Haşhaş tohumu beyindeki nörotransmitterlerin üretimine katkı sağlayarak uyku kalitesinin artmasını sağlıyor. Az bir şekerle karıştırılarak kullanılan haşhaş tohumu, uykusuzluk sorunu yaşayanların aradıkları çare oluyor. Ayrıca haşhaş tohumu özünün sütle karıştırılarak tüketilmesi de vücudun gevşemesini sağlayarak, rahat bir uyku çekilmesinin bir diğer yolu oluyor.

3. Kalp ve damar sağlığını korur

Haşhaşın tohumlarının ani kalp krizlerini ve damar tıkanıklıklarını önlediği de biliniyor. Haşhaş tohumunun akşamları yemeğin üzerine serpiştirerek tüketilmesi, kalp sağlığı için oldukça önemli. Kötü kolesterolün düşmesi ve kalbin güçlenmesi için gerekli olan esansiyel yağ asitleri için de ayrıca önemli bir kaynak.

4. Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar

Haşhaş tohumunda, manganez ve kemikleri hasara karşı koruyan kolajen proteini bulunuyor. Kalsiyum ve fosfor takviyesinde de etkin rolü bulunuyor. Ayrıca kemiklerin güçlenmesiyle de osteoporoz hastalığının önüne geçilmiş oluyor. Ek olarak kemik ağrılarını hafifletmede oldukça etkili ve çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

5. Egzama ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelir

Haşhaş tohumları, deri dökülmeleri ve kuru kaşıntı gibi cilt enfeksiyonları ve iltihaplanmalar için etkili bir ilaç olarak biliniyor. Ayrıca egzama için en doğal onarıcı da, haşhaşın içerisindeki linolyum asit. Haşhaş yapraklarının kaynatılıp biraz sütle karıştırılmasıyla krem haline gelen karışım, ciltte oluşan enfeksiyonlar ve iltihaplanmalar için uygulanabilir. Haşhaşın enfeksiyonlara iyi gelmesi sebebiyle yapılan karışım cildi temizlemek için de kullanılabilir.

6. Haşhaş tohumunun cinselliğe faydaları

Birçok derde deva olarak kullanılan haşhaş tohumunun etkili olduğu bir diğer alan da cinsellik. Haşhaş tohumu, cinsel performansı arttırıcı özelliğiyle cinsel gücünü arttırmak isteyenler için fayda sağlıyor. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan çinko maddesi ile sperm üretimi de sağlıyor.

Haşhaş Zayıflatır mı?

Bu bitkinin tek başına kullanıldığında zayıflatacağı yönündeki bilgiler yanlış olup, yemekte kısıtlamaya gidilmezse ve harcanılan enerjide bir artış olmazsa zayıflamaya pek etki etmediği söylenebilir.

Haşhaş Nasıl Tüketilir?

 • Haşhaş, haşhaş ezmesi olarak tahin, pekmez gibi kahvaltılarda tüketilebilen bir besin. Reçelle veya biraz yağ ve şekerle ekmeğin üzerine sürülerek de tüketilebiliyor.
 • Poğaça ve kurabiye yapımlarında üzerlerine haşhaş yağı sürülerek fırına verilebiliyor. Yarısı yağ olan haşhaş tohumunun yağı ayrıştırılarak yemeklerde kullanılabiliyor.
 • Kahvaltılarda tüketilen peksimet yapımında da lezzet verici olarak haşhaştan faydalanılıyor.
 • Tost, ekmek ve deniz ürünleri gibi besinlerin üzerine tıpkı susam gibi haşhaş da atılarak tüketilebilir.
 • Yemeklerde, salatalarda, margarinlerde de yağı kullanılan haşhaş, bazı kek ya da ekmek çeşitlerinde, vernik alanlarında ve kozmetikte de kullanılıyor. Bunun yanı sıra, hamur işlerinde, yemek çeşitlerinde, kek ve çorbalarda da haşhaşın tohumunun ezmesi kullanılabiliyor.
 • Bunların dışında haşhaş yağı sabun yapımında ve yaprak bölümü kurutularak krem yapımında kullanılıyor.

Haşhaşın Zararları

 • Uyuşturucu testinde pozitif sonuç veriyor: Haşhaş tohumuyla yapılan yiyeceklerden herhangi birinin tüketilmesini takiben herhangi bir uyuşturucu testi yapılması sonunda sonuç pozitif olabilir. Haşhaşlı bir besin yedikten sonra 2-3 gün kadar etkisinin insan vücudunda devam ediyor olması bunun nedeni.
 • Haşhaş, yüksek dozda kullanıldığında solunum durmasına veya aşırı kusmaya bağlı olarak nefes borusunun tıkanmasıyla ölüme bile yol açabilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanıldığında: Hamilelik döneminde, sanılanın tam tersi aşırıya kaçılmadığı sürece haşhaş tüketiminin bir zararı bulunmuyor. Haşhaş tohumu ağız yoluyla alınan yemeklerle veya salatalarla birlikte az miktarda tüketildiğinde herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor. Fakat tedavi amaçlı olarak tıbbi miktarlarda kullanılmasından kaçınılması gerekiyor.
 • Alerjik reaksiyonlar: Haşhaş, deride döküntü, özellikle yüz dil ve boğazda kaşıntı, şişme, şiddetli baş dönmesi ve nefes alıp vermede sıkıntılara yol açabiliyor ve fındık, çavdar, tahıl, kivi, susam ve buğday alerjisi olan kişilerde haşhaş tohumuna yönelik alerji eğilimi daha fazla olabiliyor. Bu yüzden, bu yiyeceklerden herhangi biri yenmeden önce bir sağlık kuruluşunda kontrolden geçilmesi gerekiyor.
 • Kaşıntı, uyuşukluk, karın ağrısı, solunumun yavaşlaması, midede bulantı gibi yan etkileri bulunuyor. Bununla birlikte, hareketlerde azalma, çevreye karşı umursamazlık ve hareket etmeye karşı isteksizlik gibi etkileri de olabiliyor.

Haşhaş İshal Yapar mı?

Kabızlık ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarının oluşmasındaki baş etken lif eksikliğidir. Haşhaşın ishal veya kabız olmaya etkisi hakkında, içerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenleyerek bu iki sorunla da baş ettiği söylenebilir. İçerdiği yoğun miktardaki lifler sayesinde yemeklerde ve salatalarda kullanımıyla hem kabızlık hem de ishalle baş etmede oldukça etkili. 100 gr’lık haşhaş tohumu içindeki 19.5’lik lif miktarıyla günlük lif ihtiyacının %51’ini karşılıyor. Bu lifler sayesinde sindirim sisteminin sağlığı korunmuş oluyor.

Youtube


En Çok Aranan Haberler