HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hastadan yarım kiloluk dev guatr çıktı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yapılan bir ameliyatla 36 yaşındaki bir hastanın yaklaşık yarım kilo ağırlığında guatr bezi alındı.

Hastadan yarım kiloluk dev guatr çıktı

Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonrası 36 yaşındaki hasta Muhammet Aslan sağlığına kavuştu.

Dev guatr olarak adlandırılan el büyüklüğündeki tiroid bezi ameliyatı sonrası gazetecilere konuşan Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Abdül Rıdvan Kulu, şunları söyledi:

"İYOT EKSİKLİĞİ VE GENETİK AKTARIM EN SIK BİLİNEN NEDENLER"

"Guatr ilimizde öncelikle Hizan ilçesi başta olmak üzere sıklıkla görülen bir hastalıktır. Çıplak gözle rahatlıkla görülebilecek boyutta olan dev guatr hastalarımız da mevcut. Temelinde pek çok neden olmakla beraber, iyot eksikliği ve genetik aktarım en sık bilinen nedenleridir. Bu hastamız uzun zamandır guatr nedeniyle takip edilen bir hastamızdı. Başarılı bir ameliyat ile yaklaşık 500 gram ağırlığındaki tiroid bezi çıkarıldı. Hastamız sağlıklı bir şekilde taburcu edildi. Ameliyat sonrası hastamızın oldukça küçük ve düzgün bir yarası kaldı. O da kısa sürede geçecek. Ameliyattan 3 gün sonra hastamız banyo yapabilecek ve bir hafta sonra çalışabilecek durumda olacak.”

Guatr rahatsızlığı olanların bir an önce doktora başvurması gerektiğini söyleyen Kolu, "Bu tür vakaları sıklıkla ameliyat ediyoruz ve oldukça iyi sonuçlar alıyoruz. Özellikle genç yaştaki bu tarz hastaların ameliyat için zaman kaybetmemesini öneririz. Ameliyat edilmeyen hastalarda ilerleyen yıllar içinde nefes darlığı, horlama ve yutma güçlüğü gibi durumlar gelişebilir” dedi.

(İHA)

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler