Her 4 kadından 1’inde adet düzensizliği görülüyor, bu sorunun altında ciddi nedenler yatıyor olabilir

Kadınların birbirleriyle hastalıkları üzerine sohbetlerinde çok sık söylenen 'benim de öyle' ifadesi çoğunlukla rahatlatıcı bir etki yaratıyor ve sanki sorun önemsizmiş gibi algılanıyor. Ancak tehlike burada başlıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk her 4 kadından 1’inde adet düzensizliği olabildiğini belirterek, önemli açıklamalarda bulundu.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk “Kadınların hastalıkları, arkadaşların ‘benim de öyle oluyor’ , ‘benim de düzensiz, yıllardır böyle’ şeklindeki sözleriyle teselliye dönüşebiliyor ve rahatlatıcı oluyor. Oysa adet düzensizliği sorununun altında ciddi nedenler yatabiliyor!” diyor. Öztürk her 4 kadından 1’inde adet düzensizliği olabildiğini belirterek, 21-35 gün arasında seyreden normal adet döngüsünün ortalama 3-7 gün sürdüğünü, bu tanımın dışındaki tüm durumların adet düzensizliği olarak kabul edildiğini söylüyor. Dr. Funda Öztürk, adet düzensizliğinin altında yatan 8 önemli nedeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Bu hastalıkta arkadaş çevresi yanıltıcı oluyor!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
İnanmayın! Âdetli (hayızlı) iken yapılması men'edilmiş amelleri yapmanızı, böylelikle günâhkâr olmanızı istiyorlar. "Âdet müddetinin en azı üç gündür (yetmiş iki saattir), en çoğu da on gün (iki yüz kırk saat). Bu iki zamân arasında görülecek kanlar; âdet kanı sayılır. Bu zamân içinde devâmlı olarak kanın gelmesi gerekmez, arasıra kesilebilir. Örnek: Bir kadın üç gün kan gördükten sonra iki gün kanı kesilse ve arkasından üç gün daha devâm etse, bu sekiz günün hepsi âdet gününü teşkîl etmiş olur." (Ömer Nasûhî Bilmen, Büyük İslâm İlmihâli, 2. Bölüm, 16-Hayızla İlgili Mes'eleler/106)
İnanmayın! Âdetli (hayızlı) iken yapılması men'edilmiş amelleri yapmanızı, böylelikle günâhkâr olmanızı istiyorlar: "Âdet müddetinin en azı üç gündür (yetmiş iki saattir), en çoğu da on gün (iki yüz kırk saat). Bu iki zamân arasında görülecek kanlar; âdet kanı sayılır. Bu zamân içinde devâmlı olarak kanın gelmesi gerekmez, arasıra kesilebilir. Örnek: Bir kadın üç gün kan gördükten sonra iki gün kanı kesilse ve arkasından üç gün daha devâm etse, bu sekiz günün hepsi âdet gününü teşkîl etmiş olur." (Ömer Nasûhî Bilmen, Büyük İslâm İlmihâli, 2. Bölüm, 16-Hayızla İlgili Mes'eleler/106)
İnanmayınız! Âdetli (hayızlı) iken yapılması men'edilmiş amelleri yapmanızı, böylelikle günâhkâr olmanızı istiyorlar. "Âdet müddetinin en azı üç gündür (yetmiş iki saattir), en çoğu da on gün (iki yüz kırk saat). Bu iki zamân arasında görülecek kanlar; âdet kanı sayılır. Bu zamân içinde devâmlı olarak kanın gelmesi gerekmez, arasıra kesilebilir. Örnek: Bir kadın üç gün kan gördükten sonra iki gün kanı kesilse ve arkasından üç gün daha devâm etse, bu sekiz günün hepsi âdet gününü teşkîl etmiş olur." (Ömer Nasûhî Bilmen, Büyük İslâm İlmihâli, 2. Bölüm, 16-Hayızla İlgili Mes'eleler/106)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler