HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

HIDIRELLEZ DUASI TÜRKÇE: Hıdırellez dilek duası nasıl edilir, ne zaman yapılır?

Hıdırellez duası bugün kutlanacak olan bu mevsimlik bayram nedeniyle vatandaşlar tarafından merak konusu oldu .Bilindiği üzere bu gün, Hızır Aleyhisselam ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Konuya ilişkin detaylar hakkında bilgi edinmek isteyenler internette araştırma yapıyor. Peki, Hıdırellez duası nedir, nasıl edilir? İşte Hıdırellez duası...

HIDIRELLEZ DUASI TÜRKÇE: Hıdırellez dilek duası nasıl edilir, ne zaman yapılır?

Hıdırellez duası ile ilgili arama motorlarında yapılan araştırmalar hız kazandı. Hıdırellez duasına "Bismillahirahmanirahim" diyerek başlanır ve dilek dilenir. Dilek ritüeli gül ağacına asarak ya da farklı şekillerde yapılabilmektedir. İşte, hıdırellez duası okunuşu...

j1

HIDIRELLEZ DUASI NEDİR, NASIL EDİLİR?

Hıdırellez duasına "Bismillahirahmanirahim" diyerek başlanır.

İşte hıdırellez duası:

"Bin bir adım bir adım

Allah bir adım adım

Kerim kerem Allah

Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah

La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada.

Amin."

j2

HIDIRELLEZ NEDİR?

Balkanlarda 'Aya Yorgi Günü', 'Herdeljez', 'Ederles/Ederlezi' adları ile de bilinen Hıdırellez, Ortadoğu, Orta Asya ve Anadolu’da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir.

Hıdırellez gününde dünyada sıkıntıya düşenlerin yardımcısı olan Hızır (AS) ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın (AS) dünyada bir araya geldikleri gün olduğuna inanılır.

Adı farklı toplumlarda farklı olarak anılsa, ritüelleri her coğrafyada ayrı olsa bile Hıdırellez, bolluk, bereket ve umudun simgesi olarak her yerde aynı niyetle kutlanır.

j3

HIDIRELLEZ NE ZAMAN 2023?

Hıdırellez 5 Mayıs 2023 Cuma günü başlayacak, 6 Mayıs Cumartesi günü bitecek.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler