HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Hurma: Faydaları nelerdir?

Hurmanın içerisinde, insanın zinde ve sağlıklı kalmasında hayati öneme sahip olan 10'dan fazla element bulunur. Bundan dolayı bilim adamları, kişinin sadece su ve hurmayla senelerce yaşayabileceğini belirtir.

Hurma: Faydaları nelerdir?

Uzmanlardan H. W. Dowson, günde bir bardak süt ile birlikte tüketilen hurmanın, insanın günlük besin ihtiyacının karşılanmasına yeteceğini söyler. Dünya genelinde çok yaygın olarak tüketilir. Protein, yağ, lif ve şeker dışında A, C, niasin, B1 ve B2 vitaminleri ve 15 farklı mineral içerir. Hurmanın içerisinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayıp, kanseri önleyici görevi olan selenyum bulunur. Dişlerin çürümesine engel olan flor gibi mineraller de bulunur. Hücre ve DNA'ların yenilenmesini sağlar. Kalp sağlığını korur ve vücudu temizler.

Hurmanın, yetiştirildiği bölgeye göre farklı çeşitleri olup, kış mevsiminde genelde elma boyutunda olanları tüketilir. Genelde taze olarak tüketilse de, kimi zaman kurutulmuş şekilde de tüketilebilir. Taze ya da kuru olarak yenilmesi besin değerinde bir değişikliğe yol açmayıp, faydası hep aynı kalır. Ramazan aylarının vazgeçilmezi olup, İslamiyette kutsal bir meyve olarak bilinir. Hadis-i Şeriflerde de konu edilen hurmanın tüketimi Ramazan ayında artar. Hurma günde kaç tane yenmeli, denildiğinde günde 2 ya da 3 tane yenmesi sağlık açısından fayda sağlayarak vücutta herhangi bir soruna yol açmaz. Özellikle yeni doğum yapan kadınların tüketmesi çok yararlı olur.

Hurmanın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 281

Yağ (g): 0.02

Karbonhidrat (mg): 75

Protein (g): 2.4

Hurmanın Faydaları

İçeriğinde bulunan zengin besinler ve çağın hastalıklarını önleyici etkisi hurmayı, ideal bir meyve haline getirir. Kolay sindirilebilir bir yapıya sahip olan hurmanın, içinde bulunan lifler kolon aracılığıyla yapılan taşımayı kolaylaştırır. Kötü kolesterol emilimini düşürür böylece kansere yakalanma olasılığını azaltır. Belli başlı faydaları şunlardır:

1. Kemikleri güçlendirir

iStock-168533336 (1)

Hurmadaki mineral alımı, osteoporoz hastalığının önlenmesini sağlar. Kemik ağrılarını azaltıp kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. İnsanlar yaşlandıkça kemik sağlıklarında bozulmalar oluşur. Kemikleri güçlendirip kemik sağlığını geliştirmek için meyvenin içerisinde bulunan bakır, magnezyum, selenyum ve manganez gibi minerallerin alımı büyük önem taşır. Çünkü kemik sağlığı için gerekli olan besinleri içerisinde bulundurur.

2. Kabızlığa iyi gelir

iStock-1145308892

Kabızlığa yakalananların çoğu müshil tüketip, bu can sıkıcı durumdan kurtulmanın yollarını ararlar. Hurma, müshil etkisi yaparak hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. İçerisinde bulunan laktasif etkiyi sağlamak için bir gece suda bekletilmesi gerekir. Akşamdan suya batırıp bekletilen hurma, sabah aç karnına tüketildiğinde en iyi sonuç alınır. Doğru miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Hurmanın müshil etkisi vücuda fazla geldiği zaman, vücutta bulunan faydalı vitaminler de boşaltım yoluyla dışarı atılır.

3. Kalp sağlığını korur

iStock-1063133736

Akşamları ıslatılan hurma, sabah sudan çıkartılıp ezilerek tüketilir. Böylece kalbi zayıf olan kişilerin, kalp sağlıklarını güçlendirici etkiler yapar. İçerisinde bol miktarda bulunan potasyum, kalp hastalıkları ve felç riskini azaltarak en düşük seviyeye indirir. Kötü kolesrerol, kalp hastalıkları, felç ve kalp krizi riskini tetikler. Hurma tüketilerek, LDL emilimi azaltılır ve kalbiniz bu hastalıklara karşı korunabilir.

4. Alerjilerin etkisini ortadan kaldırır

Hurmanın içerisinde organik kükürt bileşiği bulunur. Bu bileşik, alerjik reaksiyonların azaltılmasını sağlar. 2002'de yapılan bir araştırmaya göre ABD'de SAR virüsü 23 milyon insanı etkisi altına almıştır. Bu etkiyi azaltmak için tedavi amacıyla organik kükürt bileşiği bulunan ilaçlar kullanılmıştır. Hurma içerdiği organik kükürt ile mevsimsel olarak oluşan alerjilerin tedavisinde kullanılır.

5. Kilo vermeyi sağlar

iStock-965531848

Hurma, sağlıklı beslenmede diyet programlarına dahil edilebilen bir besindir. Şeker ve protein gibi çok sayıda temel vitaminden oluşur. Salatalık salçasıyla birlikte tüketilmesi kilo dengesinin normal seviyelerde tutulmasına yardımcı olur. 1 kilosunda yaklaşık olarak 3000 kalori bulunur. Böylece günlük enerji ihtiyacınızı kolaylık karşılamış olursunuz.

6. Doğumu kolaylaştırır

Hamilelikte hurmanın faydaları; rahim adalesinin kuvvetlenmesini sağlayarak doğumu kolaylaştırır. Bebek ve lohusa beslenmesinde kullanımı ve doğumu kolaylaştırıcı etkisi, yaş hurmanın faydaları arasında bulunur. Hurmanın macununa 1/3 oranında defne tohumunun öğütülerek katılması doğuma 1 hafta kala yenildiğinde doğumu kolaylaştırarak ağrıyı engeller. İçerisindeki oksitosin maddesi modern tıpta doğumu kolaylaştıran ilaç olarak kullanılır. Doğum sonrası anne sütünün artmasını sağlar. Doğum sırasında ana rahmindeki kasılma doğumun gerçekleşmesi için büyük önem taşır. Oksitosin maddesi rahmi meydana getiren kasların güçlü olarak kasılmasını sağlar.

7. Cildi güzelleştirir

Hurmanın cilde faydaları; içerisinde bulunan antioksidan maddesi hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylece dokusu yenilenmiş olan cilt daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazanır. B vitamini bakımından da zengin olması ciltte oluşan yara ve tahrişlerin hızla iyileşmesini sağlar. Cildin nem ihtiyacını sağlayıp daha esnek yapıya sahip olmasına katkıda bulunur.

Hurmanın Zararları

  • Kilo alımına yol açar. Kilo sorunu yaşayanların dikkatli olması ve sınırları iyi çizmeleri gerekir. Hurmanın 1 porsiyonunda 281 kalori bulunur. Bundan ötürü hurma düzenli olarak tüketildiğinde kilo alımına yol açar.
  • Fazla tüketimi diyabet hastaları için bazı sorunlara yol açabilir. Doktor önerisi dışında fazla tüketmemeleri gerekir.
  • Çok fazla tüketildiği taktirde baş dönmesi ve baş ağrısı gibi bazı sorunlara yol açabilir.
  • Hurmayı gereğinden çok tüketmek dalağı yorar. Bundan dolayı bu organın zarar görmesine neden olabilir.
  • Fruktoz sorunlarına yol açar. 1/4 porsiyon başına şeker oranı 27 gramdır. Bu tatlı olmasını sağlar. Hurmanın içerisindeki fruktoz meyvenin doğal tatlılık oranınından kaynaklanır. Fruktoz birkaç meyve ve sebzede bulunur ve doğal şeker olarak da bilinir. Ayrıca fruktoz intoleransı adıyla da anılır. Vücudun yoksul fruktoz emilimini yıkması mümkün olmaz çünkü sindirim sistemini geçip şekere yol açar. Bu bağırsaklara ulaşınca doğal bakterilerle reaksiyona girer. Gaz ve ishal gibi karın ağrısı şikayetlerine yol açar.
  • Yüksek glisemik indeksine yol açar. İçerisinde yüksek şeker olduğundan yüksek glisemik gıda kabul edilir. Glisemik indeks, kan şekeri düzeylerinin nasıl etkilendiğini gösteren bir ölçüdür. İçinde yüksek karbonhidrat barındırdığından tip-2 diyabet hastalığı ve kalp hastalığına ve obeziteye yol açar. Bunun için doktorunuza danışarak kullanmalısınız.
  • Alerjinin tedavisinde kullanılabilir. Fakat vücudunuzda hurmaya karşı alerji varsa kesinlikle uzak durmalısınız. Miktarı az da olsa vücudu tehlikeli durumlara sokabilir.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler