Hürrem Sultan'ın birbirinden asil 10 torunu

Karşınızda Hürrem Sultan'ın torunları olan 10 Osmanlı prensesi

Hürrem Sultan'ın birbirinden asil 10 torunu

1. Nurcihan Sultan

Nurcihan

Sultan Reşad'ın torunu olan Nurcihan Sultan Cumhuriyet'in ilanından 2 yıl sonra doğdu. Tam ismi ise Emel Nurcihan Hodo. İstanbul Ortaköy'de yaşayan Nurcihan Sultan'ın en büyük özlemi annesine. Bebekken kaybettiği annesini bir gün gelecek diye hep beklemiş... Sultan, Dışişleri Bakanlığı'nda katiplik yapan biriyle evlenmek istemiş fakat buna izin vermemişler. "Hariciyeciyle evlenemezsin!" demişler ve Nurcihan Sultan Osmanlı hanedanından geldiğini o zaman öğrenmiş.

2. Hanzade Özbaş

43

1953 yılında dünyaya gelen Özbaş, Sultan Vahdeddin'in kızı Ulviye Sultan'ın torunudur. Tiyatroya meraklı olan Hanzade Özbaş, okul yıllarında büyük büyükannesi Hürrem Sultan'ı canlandırmış. Ancak tiyatro hayatına devam etmemiş. Kuşadası'nda anne ve babasından kalan bir otel işletiyor.

3. Kenize Murad

5

Kenize Murad 1940 yılında Paris'te dünyaya geldi. Kenize Murad, V. Murad’ın kızı Hadice Sultan’ın torunudur. Sonradan Türk vatandaşlığına geçti ve Rajkumari Kenize de Kotwara ismini Kenize Murad olarak değiştirdi. Yazarlık yapan Kenize Murad Paris'te yaşamaya devam ediyor. Terk edilme korkusu yüzünden paranoyaklaştığını söyleyen Kenize Murad, hiç evlenmemiş. Kadınların Mustafa Kemal'in yaptığı devrimler yüzünden çok şanslı olduğunu vurgulayan Kenize Murad, "Aksi olsaydı hepimiz haremde olabilirdik" diyor.

4. Fazile İbrahim Sultan

Fazile-sultan

Fazile İbrahim Sultan, Sultan Vahdeddin'in torunu. O da Kenize Murad gibi Paris'te dünyaya geldi. Çocukluğunu Mısır'da geçiren Fazile Sultan tekrar Paris'e döndü. Irak'ın son kralıyla nişanlanan Fazile Sultan evlenemedi çünkü nişanlısı darbe sırasında öldürüldü. Şimdi ise eski bir bürokratla evli.

5. Neslişah Sultan

1

1921'de Nişantaşı'da bir konakta doğdu Neslişah Sultan. Neslişah Sultan, Osmanlı Haneden Defteri'ne kaydedilen son kişidir. Babası son halife II. Abdülmecid’in oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi, annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdeddin'in kızı Sabiha Sultan'dır.

5 (1)

Neslişah Sultan, 1940 yıında Mısır'ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa'nın oğlu Prens Muhammed Abdülmumin ile evlendi. Bu evlilikten 2 çocuğu oldu. Neslişah Sultan 2 Nisan 2012'de dünyaya gözlerini yumdu.

6. Mihrimah Sultan

mihrimah

Mihrimah Sultan 1923 yılında, babası Şehzade Ziyaeddin Efendi'nin Çamlıca'daki köşkünde dünyaya geldi. Mihrimah Sultan 1 yaşındayken ailesiyle birlikte sürgüne gönderildi. 2000 yılında ise Amman'da vefat etti.

7. Lara Adra

1501172_0

1986 doğumlu olan Lara Adra, II. Abdülhamid'in torununun torununun kızı. Lübnan doğumlu olan Lara Adra, Paris'te yaşıyor ve bir bankada çalışıyor.

8. Bala Sultan

467719

1955'te doğan Bala Sultan'ın tam adı Bala Hodo. Sultan Reşad'ın torunu Rukiye Sultan'ın torunudur. İstanbul'da yaşayan Bala Sultan hiç evlenmedi.

9. Ayşe Gülnev Sultan

ayse

1971 yılında İngiltere'de dünyaya gelen Gülnev Sultan, Sultan V. Murad'ın torunun torunu. Üniversitede tarih ve politika eğitimi aldı ve aynı zamanda yüksek lisans yaptı. Beş çocuğu olan Ayşe Sultan, çocuklarına Osmanlı tarihini ve ailesini anlatarak soyları hakkında bilgilendiriyor.

10. Dürrüşehvar Sultan

Princess_Durru_Shehvar_(cropped)

26 Ocak 1914'te Çamlıca'da babasının köşkünde dünyaya geldi. Son Osmanlı halifesi II. Abdülmecid'in kızıdır. 1931 yılında dünyanın en zengin hükümdarlarından biri olan Haydarabad Nizamının oğlu Azam Cah ile evlendi. Bu evlilik sonucu Berar Prensesi ünvanını aldı. Hindistan'ın Haydarabad şehrinde yaşayan Dürreşehvar Sultan'ın bu evlilikten bir çocuğu oldu. Yaşadığı süre boyunca zaman zaman Türkiye'yi ziyaret eden Dürreşehvar Sultan, 7 Şubat 2006 tarihinde Londra'da vefat etti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Osmanlının en büyük sorunu hatunlarını dışardan haçlıdan almalarıydı eğer andolu kadınlarıyla evli kalsalardı biz dünyaya hükmediyorduk hala şu an yazık
Nınnısın nınnsıının tounun kızı bilmem kile evlenmiş katolik soyisimlele hanedanı temsil ediyorlarmış halis malislik türklük ddiye soy kalmamış hanedanlık kimisi yahudi kimisi errmeni karılarla evlenip anne olmmuş nınnısının nınnısı olmuş .Çok lazımdı soylarını takip etmek ben türrküm asil soyum türk kanıyla devaamediyor.
ATATÜRKE BİNLERCE ŞÜKÜR LER OLSUN BU TOPLULUKLARDAN BİZLERİ KURTARDIĞI İÇİN OSMANLININ ÇÖKÜŞÜ ASLA BOŞUNA OLMAMIŞ ASLA OSMANLI TORUNU OLAN ONLAR BEN DEĞİLİM TÜRK OLDUĞUM İÇİN ONLARDAN OLMADIĞIM İÇİN ÜLKEMDE DOĞUM BÜYÜDÜĞÜM İÇİN NE MUTLU BANA NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DERİM ANCA İYİKİ ŞİMDİKİ DÜZEN OLMUŞ CUMHURİYET KURULMUŞ
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler