KADIN

İkiz bebek bekleyenler kaygıları bırakıp mucizenin tadını çıkarın

İkiz bebek bekleyenler kaygıları bırakıp mucizenin tadını çıkarın

İkiz bebek bekleyenler, sizi rahatlatacak tüyolar...

**Ya İkiz Olursa?

İkiz bebek olmasını dileyenlerden misiniz? Yoksa korkanlardan mı?**

İkiz bebek çoğu zaman anne babaların korkulu rüyasıdır. Çünkü zaten biri ile nasıl baş edebileceklerini bilemezken iki tane olduğunda ne yapabileceklerini hiç kestiremezler ve doğal olarak tedirginlikleri ikiye katlanır.

İkiz bebek olduğunda maddi ve manevi herkesin kaldırabileceği bir sorumluluk değildir elbet ama olumlu yönleri de oldukça fazladır.
Eğer sizin de ikiz bebeğiniz olacaksa veya olma ihtimali çok yüksekse korku, panik ve şaşkınlık halini bir kenara bırakın. Ve yaşadığınız çifte kavrulmuş mucizenin tadını çıkarmak için kolları sıvayın.

Nasıl yani? Dediğinizi duyar gibiyiz. Her şeyden ve her olayda onlar için iki defa düşünmek sizin gözünüzü korkutabilir. Özellikle de eğitim çağlarına geldiklerinde onlara imkanlar dahilinde istediğiniz ve hayalinizdeki gibi bir eğitim verebilecek misiniz gibi birçok soru döner durur aklınızda.

Ama bunları istediğiniz kadar düşünün eğer bir ikiz bebek sahibiyseniz işin eğlenceli ve pozitif yanlarını düşünerek kendinizi bu kalabalık hayata motive etmelisiniz.

İkiz bebek yetiştirmek, ikisi arasında ayrım yapmamak, gelişim ve eğitimleri için doğru kararlar vermek ve düzgün karakterli insanlar yetiştirmek önemlidir.

İşte ikiz bebek büyütmenin bazı önemli noktaları:

• Siz isteseniz de istemeseniz de küçüklüklerinden itibaren aralarında mutlaka ufaktan da olsa bir rekabet duygusu olacaktır. Sizde bu duyguya kapılıp onları birbirleri ile yarışa sokmamaya özen göstermelisiniz.

• Kendinizi ikiz bebek sahibisiniz diye mükemmel anne ve baba profilinde göstermeye çabalamayın. Sizde bir insansınız ve elbette bazı zamanlarda yanlış ve olmaması gereken kararlar verebilir ve yanlış davranışlarda bulunabilirsiniz.

• Onları birbirinden ayrı bireyler olarak düşünmelisiniz. İkiz bebekler diye sürekli aynı kıyafetleri giymeyi, doğum günlerinde aynı bir tek pastayı üflemeyi, okulda aynı sınıfta okumayı hak etmiyorlar. Birey olmalarına destek vermek için doğum günlerinde iki pasta alın ve her biri kendi pastasını üflesin. Ayrı sınıflara yazdırın. Birine kızdığınızda diğerine de bağırmayın. Her ikisi için de tek tek zaman ayırın, dinleyin ve onları bir birey olarak değerlendirin.

• İkiz anne ve babası olmak ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığın keyfini sürmeye bakın. Ama onların gelecekleri için yapabileceğiniz tek şey ve başlamanız gereken asıl nokta onları bir birey olarak görmek ve hayatlarını ikiz olarak tasarlamamak olacaktır. Bunu zaman içerisinde oturtabilirseniz o zaman işler sizin için de onlar için de daha sorunsuz ve stressiz geçecektir.

İkiz çocuklarda bireyselleşme nasıl olur?