HABER

iPhone'lara yasak geliyor

iPhone'lara yasak geliyor

Hemen her yerde rakip cihazların satışını yasaklatmak isteyen Apple, Motorola'ya karşı davayı kaybetti. Avrupa genelinde Apple'ın iPhone'larına yasak gelebilir.

Patent davası dendiğinde herhalde herkesin aklına ilk olarak Apple gelecektir. Başta Samsung olmak üzere neredeyse tüm rakiplerine çeşitli paten davaları açan şirket, bu kez büyük bir şok yaşıyor. Almanya'da bir yerel mahkeme, Motorola'nın geçtiğimiz Nisan ayında Apple'a karşı açtığı patent davasında Motorola'yı haklı buldu.
Davanın konusu, Apple'ın, pek çok mobil cihazında, Motorola'ya ait olan bir çeşit GPRS teknolojisini izinsiz kullanmasıydı. Patent haklarının Motorola'da olduğunun kabul edilmesi, pek çok Apple cihazının Avrupa'da satışının yasaklanması anlamına gelebilir. Bu durum, şu anda tamamen Motorola'nın insiyatifinde.
Motorola, yaptığı basın açıklamasında karardan duyduğu memnuniyeti açık seçik gözler önüne serdi ve ekledi: "2007 yılından beri Apple'a, lisans satışı için teklif yapıyoruz ancak yine de istediğimiz cevabı alamadık. Yeni karara rağmen, anlaşma yoluna gitmeyi denemeye devam edeceğiz."
Hürriyet'te yer alan habere göre; Peki ama eğer yasak gelirse hangi cihazları etkileyecek? Bahsi geçen teknoloji iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPad ve iPad 2'de kullanılıyor ve bu cihazların yasaklanacağı kesin. iPhone 4S'in de bu grup içerisinde yere alacağı söyleniyor ancak davanın iPhone 4S'in çıkış tarihinden önce açılmış olması kafaları karıştırıyor. Apple konu hakkında net bir açıklama yapmış değil ancak karara itiraz edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Çok az insanın haberi olan ileri teknolojileri kullanan bir insan olarak, 2+2 hesabını yapacak zekası bile olmayan, manikur pedikur parmaklı embesil kadınların koca parasıyla alınmış telefonlara parmaklarını açarak, milletin gözüne sokar gibi attırma hareketi ile orkestra yönetim gibi ekranına dokunması beni hasta ediyor. O sebeple dokunmatik telefonu reddediyorum ve asla kullanmayacağım. En ileri alet ve en geri kafa bir arada. 21. yüzyıl özgürlüğü bu olsa gerek.
Çok iyi oldu.Her telefon üreticisine dava açan, telefonda tekel olmaya çalışan, 500 liralık telefonu 1500 liraya satan şirkete her şey muaf.
Başlıkta Yasak geliyor denilmiş içeriğinde ise gelebilir denmiş.
Geri Dön