HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İsmail Cem vefatının 12. yılında anılıyor

Türk dış politikasının önemli aktörlerinden İsmail Cem'in vefatının üzerinden 12 yıl geçti - Aktif ve çok yönlü dış politikayı benimseyen Cem, Türkiye'nin bölgede ve dünyada rolünün artması gerektiğini savunurken Avrupa'nın yanı sıra Asya ve Afrika ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesi için adımlar attı

TUĞÇENUR YILMAZ - Türkiye'nin tanınmış siyasetçi ve gazetecilerinden eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem, vefatının 12. yılında anılıyor.

Türk dış politikasına katkıları takdirle anılan Cem, gazetecilik, siyaset ve akademi alanında ortaya koyduğu çalışmalarıyla çok yönlü kişiliğini yansıtan önemli çalışmalara imza attı.

Cem, Dışişleri Bakanı olduğu 1997-2002 arasında kendinden emin üslubuyla yürüttüğü aktif dış politikayla hafızalara kazındı. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) adaylığını önemseyen ve bu minvalde adımlar atan Cem, Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkelerine de kayıtsız kalmayarak, Türkiye'nin bu bölgelerle ilişkilerinin gelişmesine katkı sağladı.

- Aktif dış politika

Türkiye'nin çıkarlarını uluslararası çevrelerde kendine has üslubuyla savunan Cem, dış politikada meselelere gerçekçilik ilkesiyle yaklaşarak, her fırsatta Türkiye'nin hem Asyalı hem de Avrupalı bir kimliğe sahip olduğunu vurguladı.

Cem, dış politikaya kazandırdığı "tarihsel coğrafya" kavramıyla da Orta Doğu ve Balkanların yanı sıra Kafkasya ve Orta Asya ile de dostlukların geliştirilmesi adına adımlar attı.

Özellikle Soğuk Savaş sonrası Türkiye'nin küresel siyasette öneminin artacağı görüşünü savunan Cem, bu kapsamda çok boyutlu ve aktif dış politikayla Türkiye'nin bir dünya devleti olması gerektiğini savundu.

- Entelektüel bir siyasetçi

Genç yaşta TRT gibi önemli kurumlarda idareci olarak görev alan Cem, Türkiye'de askeri vesayetin güçlü olduğu 1970 ve 80'lerde demokrasinin savunucusu olarak, sosyal demokrat bir siyasetçi olarak akıllara kazındı.

İngilizce ve Fransızca bilen eski Dışişleri Bakanı Cem, entelektüel ve akademik yönü ağır basan siyasetçilerden biri olarak da öne çıktı. Cem, Türkiye'nin modernleşme tarihi ve sosyal demokrasisi üzerine ağırlık verdiği tarih, sosyoloji ve siyaset alanında çok sayıda kitap ve makale kaleme aldı.

- Gazetecilikten siyasete

İsmail Cem, 1940'ta İstanbul'da doğdu. Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Cem, Robert Kolejinden mezun olduktan sonra Lozan Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. Lisans eğitiminin ardından Paris Siyasal Bilgiler Fakültesinde siyaset sosyolojisi alanında lisans üstü eğitim yaptı.

Kariyerine amcasının oğlu Abdi İpekçi'nin gazetesi Milliyette başlayan Cem, çeşitli kurumlarda Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü yaptı. Bir dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi Başkanlığını yürüten Cem, 1974'te TRT Genel Müdürü oldu.

Siyasi yaşamına 1985'te Sosyal demokrat Halkçı Partinin (SHP) Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda görev alarak başlayan Cem, 1987'de İstanbul milletvekili seçilerek, siyasi arenada görünürlüğünü artırdı. Cem, partisinin genel başkanlığına da aday oldu ancak seçilemedi.

Cem, siyasi yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokratik Sol Parti (DSP) ve Yeni Türkiye Partisinde farklı görevler üstlenerek devam etti ve 1993'te Süleyman Demirel, Kamran İnan ve Lütfi Doğan'a rakip olarak cumhurbaşkanlığına aday oldu. Cem ayrıca Türkiye'yi yurt dışında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Batı Avrupa Birliği (BAB) gibi kurumlarda da başarıyla temsil etti.

Cem, 24 Ocak 2007'de hayatını kaybetti.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler