HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

İTÜ'de asistan eylemi

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde işten atılan meslektaşlarına destek olmak isteyen asistanlar Rektörlük binasını işgal etti.

İTÜ'de asistan eylemi
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde iş güvencesi talebiyle eylem yapan araştırma görevlileri, İTÜ Maslak Kampüsü Yemekhanesi önünde toplanarak Rektörlük binasına yürüdü.
[ ****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/itude-asistan-eylemi-isten-atilan-meslektaslarina-destek-/11631/1456970/)
YÖK Başkanı ile görüşüp söz almalarına rağmen İTÜ Rektörü Karaca’nın işten çıkarılanları geri almadığını öne süren İTÜ'lü asistanlar ve onları destekleyen öğrenciler rektörlük binasına girerek dev bir pankart astı.
"Hocasıyla, öğrencisiyle, idari personeliyle, asistanıyla, taşeron işçisiyle bu üniversite bizimdir" diyen İTÜ'lüler Rektörlük binasını işgal etti.
Asistanlar ve onlara destek veren öğrenciler, isteklerini “İşten çıkarılan tüm asistanların işe geri alınması; özlük haklarının gaspına son verilmesi; 33a kadrosuna geçişlerin önünde gayri hukuki bir şekilde engel teşkil eden tüm kararların kaldırılması ve bu kadroya geçiş kararları daha önce olduğu gibi yine bölümlerin iradesine bırakılması” olarak açıkladı.
Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca’yla görüşmek isteyen grup, daha sonra içeriye girmeye çalıştı.
Güvenlik görevlilerinin engelleme çabalarına rağmen içeriye girmeyi başaran grup, burada açıklamalar yaptı.
Araştırma görevlileri, YÖK’ün asistanların işe iade edilmesine yönelik kararının derhal uygulanmasını talep etti. Asistanlar, rektörün istifa etmesi gerektiğini dile getirdi.
Rektörlük'te "İTÜ öğrencileri, İTÜ'ye ve hocalarına sahip çıkıyor" yazan dev bir pankart açan asistanlar, şarkılar ve türküler söyledi.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın’la görüşen asistanlar, Rektör Mehmet Karaca’yla görüşme sözü alınması üzerine yaklaşık 1.5 saat süren eylemlerine son verdi.
Eylem sosyal medyada da en çok konuşulan konulardan biri oldu. Eyleme katılanlar fotoğraf çekerek twitter'da paylaştı.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler