HABER

İznik'teki Orhan Gazi Hamamı çürümeye terk edildi

Bursa'da Osmanlı'nın ilk hamamının geldiği hal yürek sızlattı. İznik ilçesindeki Orhan Gazi Hamamı, madde bağımlıları ve alkol kullananların mekanı haline geldi. Orhan Gazi, çürümeye terk edilen tarihi hamamı 13. asırda şehre giriş hazırlığı yapan ordusu için yaptırmıştı.

1964 yılında Prof. Oktay Aslanapa tarafından Yenişehir Kapı mevkiindeki zeytinlikte bulunan hamam atıl vaziyette duruyor. Hamam, 13. asırda Orhan Gazi tarafından şehre giriş hazırlığı yapan ordusu için yaptırıldı. Kilise kalıntılarının üzerine inşa edildiği düşünülen hamam, surların dışında yer alıyor. Orhan Gazi İmaret Camii ve Külliye’sinin güneydoğusunda ortaya çıkartılan hamamın zeminindeki geniş blok mermer taşlar dikkat çekiyor. Tarihi hamamda ayrıca, su deposu, külhan ve cehennemlik denilen bölümler de bulunuyor.

İçerisinde ateş yakılıp, koltuk ve halı konmuş

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
YAZIK ÇOK YAZIK . BAŞKA MİLLETLERDE BAKIYOR BU OSMANLI TORUNLARI KENDİ TARİHİ MİRASLARINA SAHİP ÇIKMIYORLAR DEYİP KAÇIRIP KAÇIRIP ÜLKELERİNE GÖTÜRÜYORLAR. HİÇ DEĞİLSE ONLARDA SAĞLAM KALIYOR MÜZELERE KOYUYORLAR İNSANLARDA GÖRÜYOR . BİZDE BUDA YOK. AMA İŞİNE GELİNCE HERKES OSMANLICI KESİLİR , SÖZLER SÖYLENİR ATAMIZ DEDEMİZ OSMANLI FELAN. EE SEN DAHA ATANIN DEDENİN MİRASINA SAHİP ÇIKAMIYORSUN AMA İŞİNE GELİNCE OSMANLISIN .İĞNEYİ KENDİNE ÇUVALDINIZI BAŞKASINA BATIR. YAZIKLAR OLSUN .KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ , TARİHİMİZİ ESERLERİMİZİ YOK EDENLERE...
@thunderfire Osmanlı torunları, şimdi küplerini doldurmakla meşgul.
olurmu hocam diziler var ya Ertuğrul Osman millet kılıç kalkan kuşanıp izliyor ya bu dizileri :)
Osmanlı torunları yükseliş dönemini kabul eder. Fatih ile başlayıp, Kanuni'de biten. Çöküşü bilmezler Kurtuluş savaşını ve Cumhuriyet'i ve Atatürk'ü kabullenmezler.
TRT sacma sapan diziler icin milyonlar harcıyacağına gercek tarihten kalanlara sahip cıksın.. aptal aptal tarihle alakası olmayan diziler cekerek ne yapmya calisiyosunuz..? tren gecisine seyirci artırmak mı amacınız..? yeterince seyirciniz var merak etmeyin, bu ülkede seyircisiz kalmazsınız merak etmeyin..!
canım ülkem seni çok seviyorum
Geri Dön