'Kadın bedeni süstür'

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Karslı'dan tartışma yaracak sözler...

'Kadın bedeni süstür'

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Karslı, Kuran’ın kadınlara örtünmeyi emrettiğini belirterek “Çünkü kadının bedeni bir süstür. Dolayısıyla değerlidir ve korunması gerekir” dedi.

Cumhuriyet’ten Fırat Kozok’un haberine göre; kadınların bedensel çekiciliklerini toplumsal yaşama karşı değil, eşlerine karşı sergilemeleri gerektiğini de ifade eden Karslı, Adem ve Havva’ya değinirken,“Cennette şeytan, insanın elbiselerini soymakta ve mahrem yerlerini açığa vurmayı başarmaktadır. Kıyamete kadar şeytan insanı bu konuda rahat bırakmayacak ve beden mahremiyetine hürmetsizlik göstermesi için elinden geleni ardına koymayacaktır” diye ekledi.

Karslı’nın, Diyanet’in yayın organında yayımlanan “Tesettür Emri ve Kadın” başlıklı makalesinde yer alan yorumlarından bazıları şöyle:

* Şeytan, huzuru ilahiden kovulduktan sonra ilk girişimini Adem babamız ve Havva anamıza karşı yaptı. Bu sırada onlar cennette bulunuyorlardı. Vesvese ile üzerlerine vardı. Amacı, yasak ağaçtan onlara yedirmek, elbiselerini soyup edep yerlerini kendilerine göstermekti. Onları ayartmak için elinden geleni ihmal de etmedi. Neticede amacına ulaştı. (Araf7/20-22)

* Görüldüğü gibi daha ilk karşılaşmada, cennette şeytan, insanın elbiselerini soymakta ve mahrem yerlerini açığa vurmayı başarmaktadır. İlk yaratılış sahnesinde Rabbimiz bir başkasını değil de bu konuyu bizlere hatırlatmıştır. Elbette ki bu, ilahi bir hikmet sebebiyledir. O da, herhalde şudur: Kıyamete kadar şeytan insanı bu konuda rahat bırakmayacak ve beden mahremiyetine hürmetsizlik göstermesi için elinden geleni ardına koymayacaktır.

* Aydınlanma süreci insanın dini değerlerden kopması, kendi kendisini kutsaması sonucunu doğurdu. Her alanda özgürlük, insana verilen değerin bir yansıması olarak görüldü. Dolayısıyla örtünme, kadının örgütlüğünün önünde bir engel kabul edildi. Geleneksel uygulamaları terk ettiği ölçüde insanın özgürleşeceği düşünüldü. Belki de insanlık tarihinde ilk defa müstehcenlik bu denli sosyal bir görünüm kazandı ve dünyanın hâkim kültürü haline geldi. Bütün bunlar, kadının bedeni üzerinden yapıldı. Onun kişiliği değil, dişiliği öne çıkarıldı.

* İslami değerler sistemi, iffetli fert, iffetli toplumu hedefler. Bu sebeple beden mahremiyetini korumaya büyük önem verir. Kadının da erkeğin de kendini sergilemesini ve teşhir etmesini onaylamaz. Cinsel sapmalara giden yolları kapatır. Cinsler arası ilişkilerde birtakım kurallar koyar. Mesela bakışların haramdan korunması ve tesettüre riayet edilmesi bunlardan bazılarıdır.

* Kuran, Nur suresi 31. ayette kadınlara kendi doğal güzelliklerini ve takılarını namahremlere göstermemeleri uyarısını yapar. Çünkü her iki cins birbirine karşı birer cazibe merkezidir. Bu, fıtratın bir gereğidir. Bu anlamda erkeğin nazarında kadının konumu ayette ziynet/süs olarak nitelendirilir. Ancak Kuran, bunun açığa vurulmamasını, aksine yine ziynet olarak isimlendirilen elbiseye büründürülmesini emreder. Çünkü kadının bedeni bir süstür. Dolayısıyla değerlidir ve korunması gerekir.

* İlahi uyarılar, kadının doğasının bastırılması anlamında yorumlanmamalıdır. Aksine Kuran, burada bir yönlendirme yapmakta ve onun bedensel çekiciliğini ortaya koyma arzusunu toplumsal hayatta değil, eşine karşı sergilemesini hedeflemektedir.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 207 yorum
tabi size tartışılacak sözler. size göre kadın açılmalı saçılmalı bedenini satılık mal gibi teşhir etmeli yazıklar olsun sizin haberciliğinize
ZATEN ÖYLE.KENDİLERİNE PARALI KOCA-SEVGİLİ BULMAK İÇİN KENDİLERİNİ SOYULMUŞ HIYAR GİBİ ORTALIĞA SERGİLEMEKTEN UTANMIYOLAR.İNTERNET SİTELERİNDE ORALARINI BURALARINI YAYINLAYARAK KENDİLERİNİ RESMEN SİRKTEKİ MAYMUN DURUMUNA DÜŞÜRÜYOLAR BU YÜZDEN BENİM GÖZÜMDE SOKAKTAKİ ÇÖP KOVASINDAN Bİ FARKLARI YOK...
ZATEN MALLAR...
NE GÜZEL DEMİŞ ADAM İŞTE AYETİDE OKUMUŞ KADINLAR..DOĞASI..GEREĞİ..DEĞERLİDİR..SÜSTÜR..ÖRTÜNSÜNLER DİYE...BURADA ÖRTÜNMEKTEN.EDEP..KURALLARINDANBAHSEDİLİYOR..NE VAR BURADA
sapıklar artık kadınların üzerinden ellelerini çeksinler.kendi sapık düşüncelerinin topluma nasıl zarar verdiklerini anlatsın.kendi kendilerine 2 de birde kadınlar için ayet yazmasınlar.bunlara imam hatipde kadınlar üzerinden nasıl terfi edilir omu öğretiliyor.o zaman cinsiyet değiştirip kadın olsun bu erkek müsvetteleri.
sizin beyninizi...
kartal denen mahlukat cünki bu yazıyı insan yazamaz...lan manjafa adam Kurandan ayetle acıklama yapmış kendimi yazmış lavukk..senin anan bacın karın kardeşin yokmu pislik...Mübarek Kuranı Azümüşandan ayet acıklamış adamman kafa bilimoyrsan sus en azındann
KARTAL19783..DAHA AYET NEDİR KURAN NEDİR BİLMİYORSUN..KONUŞUYORSUN BURADA SAPIKÇA BİRŞEY KONUŞMUYOR ADAM..TAM TERSİ ALLAH..CC.KADINLARA VERDİGİ DEGERİ..ANLATIYOR NE CAHİL İNSANLAR VAR BU MEMLEKETTE
29 harfi yanyana getirip anlamlı hece oluşturamayan İki kelimeden cümle kuramayan Şaklabanlıktan başka yeteneği olmayan AkSakallı KızılGötlü Şempanzem Çakma Saltanat Şahının Düşman Höt dedikçe açan Ateş böcekli donunun lastiği olabilirsin Yelpazeci olarak Ucuz maskaralıklar yapıp Haddini bilmez Devlet adamları Sanatçılar Bilim insanlarını eleştirmekten geri kalmazsın Evlerinde sifonları olsan Hüüllooğğğ diye Vakumlayıp kendini bile arındıramazsın Bazı şeyler doğuşla başlar Sonradan kazanılmaz. Şakşakla Padişahım çok yaşa Al oyuncağını Kap makarnanı Git önce Vaşakla Yavşak arasındaki farkı bul…
Tamam hoca tamam... MUHTEŞEMİN GÖZÜNE GİRDİN... Gelecek dönem MİLLETVEKİLLİĞİNİ KAPTIN... Uyanık DİN TÜCCARI seniiii... Hadi bakalım hayırlı olsun:)))
konu hakkında söyleyecek sözü olmayan birinden basit bir değerlendirme. Kendi gibi...
Hiç Kuran-ı Kerimin mealini okumayı düşündünüz mü ? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak nasıl birşeydir sizce ?
senin kafan bu kadarcık basıyo işte adam Allah ın emrini Allah ın ayetlerine dayanarak hatırlatıyor. Din tüccarlığı böyle olmaz arkadaş din tüccarlığı istiyorsan dinle alakası olmadığı halde referandumda hayırda hayır var slonagı atanlara bak yine türban düşmanı oldukları halde bilmem kaç tane kadına çarşaf giydirerek partiye aldık diye şov yapanlara bak...
Ne kadar terbiye yoksunusun...
valla kuranda yetim hakkından da bahsediyor ama bu prof dediğiniz adamlar dini dilinden duydugunuz insanlar 10 yıldır yetim hakkı yiyip coluk cocuguna servet kazandıran adamlar bence sen kuranı düzgün oku.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler