HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Karanfil: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Karanfil, çok eski çağlardan beri kullanılan bir bitkidir. İlk dönemlerde sadece ılıman bölgelerde yetiştirilse de zamanla üretimi tüm dünyaya yayılmıştır.

Karanfil: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

A, K, E ve B6 vitaminleri açinısından oldukça zengin olmasının yanı sıra kalsiyum, potasyum, sodyum ve manganez deposudur. Omega3 ve Omega6'nın oldukça fazla olduğu nadir bitkilerden birisidir. Hafif acı ve mayhoş bir tadı vardır. Latincede syzgium aromaticum olan bu şifalı bitki oldukça keskin bir kokuya sahiptir ve baharat olarak tüm dünya mutfaklarında sıkça kullanılır. Bunun yanı sıra antiseptik olarak tıp alanında da kullanılır. İnsan vücuduna birçok faydası bulunan bu bitki bazı hastalıklara anında çözüm olur.

Tıp alanından mutfaklara kadar birçok alanda fayda sağlayan bu bitkinin çeşitli kullanım şekilleri vardır. Tozundan, yağından ve saf olarak kendisinden yararlanmak güç bir bağışıklık sistemine ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Ancak her bitkide olduğu gibi düzenli ve doğru kullanımı sağlık açısından büyük önem taşır.

Karanfilin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gram

Kalori (kcal): 274

Yağ (g): 13

Karbonhidrat (mg): 65,53

Protein (g): 5,97

Karanfilin Faydaları

Odunsu bir yapıya sahip olan karanfil, keskin ve hoş kokusu ile oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Antioksidan özelliği sayesinde solunum yolları hastalıklarından kansere, saç bakımından tırnaklara kadar insan sağlığı için birçok fayda sağlar.

1. Diş ağrılarına doğal bir çözümdür

En önemli özelliği diş ağrılarına karşı çok kuvvetli bir ağrı kesici olmasıdır. Dişinizin ağrıyan yerine karanfili koyabilir ya da yağından çok az bir miktarda pamuğa dökerek dişinizin üzerine koyabilirsiniz. Böylece kısa bir süre içerisinde ağrının geçtiğini göreceksiniz. Ağız kokusuna da tane şeklinde kullanabilirsiniz. Bu nedenledir ki diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

2. Soğuk algınlığına iyi gelir

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar yaygın olarak görülür. Karanfil, anti mikrobiyel ve anti inflamatuar özellikleri sayesinde bu hastalıklara yakalanmanızı önler. Bunun için bir bardak ılık suyun içerisine iki tatlı kaşığı bal ve dört damla kadar karanfil yağı ekleyerek gün içerisinde iki üç kez kullanabilirsiniz.

3. Saç bakımı için alternatif bir yöntemdir

Karanfil ve karanfil yağı ile saçlarınızın dökülmesini önleyebilir ve daha dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız saç kremi ise taranmayan saçlarınız için iyi bir çözüm olacaktır. Bu kremi hazırlamak için üç çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı kadar karanfili karıştırın. Hazırlanan bu karışımı kısık ateşte hafifçe ısıtın. Üç saat boyunca soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra bu karışımı ellerinizin arasında ovuşturarak ısıtın. Daha sonra karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve saçlarınızı tarayın. Böylece kan dolaşımını hızlandırmış olacaksınız. 10 dakika bekledikten sora saçlarınızı şampuanlayıp durulayın. Birkaç uygulama sonrasında saçlarınızın daha yumuşak ve canlı olduğunu göreceksiniz.

4. Sivilce oluşumunu engeller

Karanfil, cilt için de oldukça faydalı bir bitkidir. Ancak doğal olarak kullanılan yağ çok güçlü olduğu için direkt olarak uygulamak cildi yakabilir. Bu nedenle dozunun çok iyi ayarlanması ve dikkatli kullanılması önemlidir.

5. Uykusuzluğa ve strese iyi gelir

Karanfil, yorgunluğu giderir ve uyumakta zorlandığınız günlerde rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olur. Stresli zamanlarda rahatlamanızı sağlar. Çayın içerisine ekleyeceğiniz nane ve karanfil, ruh sağlığınıza da iyi gelecektir.

Karanfil Zayıflatır mı?

Uzmanlar metabolizmayı hızlandırmak için karanfil çayı tüketilmesini öneriyor. Karanfil, düzenli kullanımda idrar yardımıyla toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede zayıflamaya da yardımcı olur.

Karanfil Nasıl Tüketilir?

Karanfil, doğru kullanımda birçok fayda sağlar. Ancak yanlış ve aşırı dozda kullanımı ise bazı sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle uzman bir hekime danışmadan kullanılması tavsiye edilmez. Saf olarak tüketilebileceği gibi toz ve yağ halinde de kullanılabilir. Peki karanfil yutmak zararlı mıdır? Bu soruya karşılık uzmanlar karanfil yağının direkt olarak ağızdan alınmasının doğru olmadığını belirtiyor. Ancak karanfilin kendisini çiğnemek ağız sağlığına iyi gelir.

Karanfil Yutmak Neye İyi Gelir?

Karanfilin içinde alpha kadinol, alpha kubeben ve maslinik asit maddeleri aynı anda bulunur. Bu madde başka hiçbir bitkinin içerisinde aynı anda bulunmaz. Bu özellik sadece karanfilde bulunur. Bunların bir arada bulunması ishale karşı oldukça etkilidir. Eğer ishal olduysanız karanfil kürünü birkaç gün uygulayabilirsiniz. Sabah tok karnına ve akşam aç karnına yedi ile sekiz adet karanfil su ile yutulur. Bu kür yedi gün aralıksız yapılmalıdır. Karanfili yutarak tüketmenin herhangi bir zararı yoktur.

Karanfilin Zararları

  • Özellikle yağ olarak kullanımında çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü cilde aşırı miktarda uygulandığında tahrişe neden olur.
  • Çocukların ağızdan aldıkları yağ, sıvı eksikliği, karaciğer hasarı ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.
  • Ameliyat olacak kişilerin ameliyattan en az 2 hafta öncesine kadar kullanmayı bırakmaları gerekir. Çünkü ameliyat sırasında aşırı kanamaya neden olur.
  • Karanfile karşı hassasiyeti olan bireylerde alerjik problemler yaşanabilir. Bu nedenle öncesinde bir alerji testi yaptırılması önerilir.
  • Kan şekerinin seviyesini düşürür. Eğer normalde kan şekeriniz düşük ise tüketilmemesi önerilir.
  • Eğer karanfili aşırı dozda kullanırsanız nefes darlığı, sıvı dengesizliği, boğaz ağrısı, bulantı, böbrek hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.
  • Ağız içerisinde çok fazla kullanılması dişlerin ve diş etlerinin iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Karanfil, sigara yapımında da kullanılır. Ancak bu sigaralar dumanın akciğerde emilimini artıracak bir etkide bulunur. Bu durum ise nefes darlığı ve akciğer enfeksiyonu gibi sorunlara yol açar.

Hamilelikte Karanfil Çiğnemek Zararlı mı?

Bu soruya uzmanlar hayır yanıtını veriyor. Hamilelik sürecinde karanfil tüketimi bebeğe ya da anneye herhangi bir zarar vermez. Hamilelik sürecinde annenin vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Bu nedenle diş sağlığı çok etkilenir. Bu dönemdeki kusmalar sonrasında ağızda kalan asitli su, diş ağrısına ve diş çürümelerine neden olur. Karanfil bu sorunlarla baş etmenize yardımcı olur. Bunlarla birlikte bulantı, kusma ve şişkinliğe iyi gelir. Hamilelik dönemi stresli geçtiği için karanfil tüketimi gevşeme ve rahatlamayı sağlar.

Youtube


En Çok Aranan Haberler