HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Karnabahar: Faydaları nelerdir?

Karnabaharın kendine has bir tadı vardır.

Karnabahar: Faydaları nelerdir?

Turpgiller ailesinden olan karnabahar beyaz çiçeklidir. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte çıkar. Kış aylarında evlerde çok sık kullanılır. Genel olarak yemeği yapılan, kızartılan ve fırında kaşarlı beşamel soslu olarak pişirilen karnabaharın sağlık açısından pek çok faydası mevcuttur.

Brokoli ile de benzerlik gösteren karnabahar, vücudun vitamin ihtiyacının büyük bir bölümünü sağlayabilecek kadar faydalıdır. İçerisinde bulunan sülfür bileşeni, toksinleri nötr hale getirerek, karaciğere oldukça yüksek miktarda fayda sağlar. C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan karnabahar aynı zamanda; niasin, float, pridoksin, tiamin, riboflin içerir.

Karnabaharın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar : 100 g

Kalori (kcal) : 24

Yağ (g) : 0.3

Karbonhidrat (mg) : 5

Protein (g) : 1.9

Karnabaharın Faydaları

1. Kolesterolü düşürür

blood-75302_640

Lifler açısından oldukça zengin olan karnabahar, kolestrol seviyelerini dengede tutma konusunda oldukça yarar sağlar. Sağlıklı bir kolesterole sahip olmak için mutlaka karnabaharın tüketilmesi gerekir. Yüksek oranda sterol içeren karnabahar, buharda pişmiş şekilde tüketilmelidir. Çorba olarak tüketildiğinde, kolesterolü düşürerek kan şekerini dengeler.

2. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

puzzle-2500333_640

Yüksek oranda antioksidan içerir. Sağlık açısından pek çok faydası olan antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçsüz ve savunmasız durumda bırakan serbest radikallerle savaşarak, yaratmış olduğu tahribatı yok eder. Serbest radikalleri vücuttan atar.

3. Kalp sağlığını korur

kalp

Kalp sağlığı için oldukça yararlı olan karnabahar, kalp ve kardiyovasküler sistemi koruma altına alır. DNA üzerinde etki göstererek, damarların tahribata uğramasını önler ve damar tıkanıklığı riskini minimuma indirir. Aynı zamanda enflamasyon gidericidir. Düzenli olarak tüketilmesi, kalp sağlığını korumada oldukça yarar sağlar.

4. Bol miktarda kalsiyum içerir

cauliflower-1465732_640

Kalsiyum, vücut için oldukça gerekli minerallerin başında gelir. Güçlü sinir uçlarının iletimi için gereken pek çok önemli fonksiyonun sağlıklı şekilde yerine getirilmesinde rol oynar. Ayrıca diş ve kemik sağlığını koruma görevini üstlenir.

5. Doğumun rahat geçmesini sağlar

adult-18604_1280

Folik asit açısından zengin olan karnabahar, gebelik için çok yararlı bir sebzedir. Aynı zamanda A ve B vitaminlerini içeren sebzenin düzenli tüketilmesi doğum esnasında, doğumun rahat geçmesi adına oldukça fayda sağlar. İçerdiği A ve B vitaminleri aynı zamanda, hücrelerin büyümesini sağlar. Bu sayede de anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunmuş olur.

6. Kanser riskini minimuma indirir

kanser hücreleri

Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. İçerisindeki bileşenler sayesinde kanser hücrelerinin büyümesine engel olur. Özellikle mide, kolon, prostat, yumurtalık, mesane, meme ve akciğer kanserine yakalanma riskini oldukça azaltır. Kanser hastalarının mutlaka düzenli bir şekilde karnabaharı tüketmeleri tavsiye edilir.

7. Pürüzsüz bir cilt sağlar

Closed-Eyes-115987467_1255x837_1

Sağlıklı ve zinde kalabilmek için mutlaka tüketilmesi gereken bu vitamin deposu, saç ve cilt sağlığının korunması için de, içerisinde çok önemli vitamin ve mineralleri barındırır. C vitamini ve manganez gibi güçlü antioksidanlar içerir. Antioksidanlara düşen büyük görevler; metabolizmayı korumak ve kandaki oksijen miktarını artırmaktır. Kişinin sağlıklı ve hızlı bir metabolizmaya kavuşması demek, sindirimin kolayca yapılabilmesi demektir.

Kandaki oksijen miktarının fazla olması ise, kandaki toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Kandaki toksik maddelerin miktarı ne kadar azsa, cilt o kadar sağlıklı ve pürüzsüz olur. Sağlıksız cilt belirtileri ise kendini; akne, koyu ten rengi, kırışıklık, benler, siğil oluşumu, döküntüler şeklinde gösterir. Bu tarz problemler yaşıyorsanız mutlaka düzenli olarak karnabahar tüketmelisiniz.

8. Saç dökülmesini engeller

blonde-1838947_1280

Saç, herkes için oldukça önem taşıyan, her zaman güzel ve bakımlı görünmesi için çaba harcanan kişisel bir aksesuardır. Saç dökülmesi problemi bu anlamda oldukça sıkıntı veren bir durumdur. Bazı durumlarda bu özellik genetik olmakla birlikte, çoğunlukla vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı olarak bu problemler yaşanır. Faydalı olan pek çok sebze ve meyveyle birlikte karnabaharın da mutlaka tüketilmesi gerekir. Bu sayede saç sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineraller sağlanmış olur.

Düzenli olarak tüketilmesi, aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını da sağlar. İçerdiği A vitamini, E vitamini, C vitamini, K vitamini, potasyum, sodyum, çinko, manganez, kalsiyum, niasin, katı yağlar, demir ve bakır sayesinde saçların sağlığına kavuşmasına yardımcı olurken, bir yandan da dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlar.

9. Detoks etkisi yaratır

karnabahar

Karaciğer enzimlerini aktif hale getirmek için gereken pek çok vitamin ve minerale sahiptir. Bu sayede vücutta bulunan pek çok organın sağlığı korunmuş olur. Düzenli tüketildiği takdirde detoks görevi görerek, bağırsakların düzenli şekilde çalışmasını sağlar ve idrar atımını gerçekleştirerek, vücudu toksik maddelerden arındırır. Peki tüm bu detoks etkilerinin yanında, karnabahar zayıflatır mı, içerisinde bulunan ve yağ yakıcı görevi gören C vitamini ve folik asit, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

10. Enflamasyona karşı korur

bacteria-106583_640

Karnabahar haşlanma esnasında etrafa değişik bir koku salar. Bu kokudan çoğu kişi hoşlanmaz. Karnabahara bu kokuyu veren, içerisinde bulunan kükürtlü bileşenlerden kaynaklanır. Bu bileşenler; dimethyl sülfid, trimethylsülfid ve allyl isothiocynatedir. Çiğ olarak yendiğinde ise ağza buruk acı bir tat gelir. Ayrıca çiğ karnabaharın faydaları da mevcuttur. Çiğ tüketilmesi, pişmiş haline kıyasla antioksidan özelliğini daha da arttırır. Böylece vücut zararlı maddelerden arınır ve yaşlanmayı geciktirici özelliği olan fitobesinlerden daha çok fayda sağlanmış olunur.

11. Mide ülserine iyi gelir

disease-4392164_1280

İçerisinde bulunan quercitrin ve threonine sayesinde mide ülserine karşı etkinlik gösterir. Karnabaharın kürünü uygulamak, mide rahatsızlıklarından kurtulmak için birebirdir. Suyundan hazırlanan kürü uygulamak oldukça fayda sağlar. Peki, karnabahar suyu nasıl içilir; 250-300 gr kadar karnabahar bir litre kaynayan suyun içine atılarak 4-5 dk kadar ağzı kapalı şekilde kaynatılır. Kaynayan bu suyu ılıdığında sabah akşam içmek, mide rahatsızlıklarında ve aynı zamanda idrar yolları problemlerinde oldukça fayda sağlar.

Karnabahar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karnabahar; bakır, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi önemli mineralleri içerdiği için, mutlaka tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Hastalıklar açısından bakıldığında; kalp sağlığını korur, ümmin sistemi güçlendirir. Kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Gebelik döneminde de kadınların güvenle kullanabileceği ve çok büyük fayda göreceği sebzelerin başında gelir. İçerdiği yüksek miktarda mineral ve vitaminler sayesinde her yaştan insanın güvenle kullanabileceği bir vitamin deposu, şifa kaynağıdır.

Sinir sistemi tedavisinde ve kronik idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça fayda sağlar. Karnabahar tansiyonu yükseltir mi, sorusunun cevabı hayırdır. Aksine potasyum bakımından zengin olan karnabahar, tansiyonu dengeleyici özellik gösterir.

Karnabahar Nasıl Tüketilmelidir?

Karnabaharın içinde bulunan kükürtlü yapının da kaybolmaması için, tercihe göre çiğ olarak tüketilebilir. Yalnız gaz yapıcı bir besin olmasından dolayı dikkat etmek gerekir. Çok fazla tüketilmemesinde yarar var. Karnabahar nasıl tüketilmelidir konusu da oldukça önemli, çünkü içerisindeki şifalardan ve besin değerlerinden olabildiğince yararlanmak gereklidir. Pişirilirken 3-4 adet yeşil yaprağının kullanılmasında fayda vardır.

Karnabaharın Zararları

Özellikle gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar için oldukça fayda sağlayan bir sebzedir. Herhangi bir zararının bilinmediği karnabahar sadece, fazla tüketilmesinden dolayı oluşan bazı yan etkiler görülebilir.

  • Fazla miktarda karbonhidrat içerdiği için aşırı tüketilmesi gaz oluşumuna neden olur.
  • Ürik asit içerdiği için aşırı tüketilmesi bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Börek taşı sorunu yaşayan kişiler tüketmemelidir.
  • Aşırı tüketilmesi alerjik bünyelerde, reaksiyona neden olabilir.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler