HABER

Katilin cezasını olay tarihindeki yaşı belirleyecek

KONYA (İHA) - Konya'da, 29 Mart 2007 tarihinde üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Şevket Büyükaslan'ı cep telefonunu gasp etmek isterken bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen katil zanlısı C.F'nin cezası, olay tarihinde yaşının 18'den büyük veya küçük olduğunun belirlenmesinden sonra verilecek.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen gasp cinayetinin duruşmasına tutuklu sanık C.F, maktül yakınları ve taraf avukatları katıldı. Bir önceki duruşmada istenilen kemik yaşının adli tıp kurumundan geldiği ve 11. ay itibariyle sanığın 18 yaşında olduğunun tespit edildiği belirtildi. Sanık avukatlarının olay tarihinde müvekkillerinin yaşının 17 olduğunu iddia etmesi üzerine müşteki avukatı da olay tarihinde sanığın 17 veya 18 yaşında olduğunun tespit edilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na
gönderilmesini istedi. Mahkeme heyeti olay tarihinde sanığın yaşının 18'den küçük veya büyük olmasının cezasını etkileyeceğini ve bu nedenle olay tarihinde yaşının tam olarak tespit edilmesi için sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek rapor alınmasına karar verdi.

Cinayet zanlısı C.F, Türk Ceza Kanunu'nun 82/1 maddesinin H bendine göre bir suçun işlenmesini kolaylaştırmak amacıyla kasten adam öldürme suçundan yargılanıyor. Bune göre C.F'nin yaşının olay tarihinde 18 olduğu belirlenirse ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alacak. C.F'nin 18 yaşını doldurmadığı belirlenirse TCK 31/3 maddesi gereğince 14 ile 24 yıl arasında ceza alacak. Olay, 29 Mart 2007 tarihinde merkez Selçuklu ilçesi Kültür Park içerisinde meydana gelmiş, bir arkadaşıyla sohbet eden 20 yaşındaki Karaman İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencisi Şevket Büyükaslan, daha önceden adam yaralamadan sabıkalı C.F. tarafından telefonu gasp edilmek istenirken bıçaklanarak öldürülmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön