HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kırkkilit otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Kırkkilit bitkisi çok fazla bilinen bir bitki değildir. Bilinmemesinin sebebi ise, yetiştirildiği farklı coğrafyalarda farklı isimlerle anılmasıdır. Şifasıyla meşhur bu otun, en sık kullanıldığı isim at kuyruğu otu’dur. Bitkinin şeklinden dolayı bu isim verilmiştir.

Kırkkilit otu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Şekil itibariyle kuyruğa benzediği için, tilki kuyruğu otu, kuş kuyruğu otu, katır kuyruğu otu gibi isimlerle de anılır. Bazı yörelerde zemberek otu, kırk boğum ya da çam otu olarak da bilinir.

Kırkkilit otu nerede yetişir? Bu bitki daha çok fundalıklarda, tren yollarında ve tarlalarda yetişir. Ülkemizde olduğu kadar, yurt dışında da fazlasıyla kullanılan bir bitkidir. Çayı, özellikle Avrupa'da oldukça popülerdir. Aynı zamanda Orta doğu, Asya ve Kuzey Amerika'da da bilinir. Alternatif tıpta şifa verici olarak sıkça tercih edilmesinin yanında, ilaç yapımında da kullanılan değerli bir bitkidir. Kırkkilit otunun içeriğinde, kalsiyum, potasyum, sülfür, alüminyum ve silika gibi çok değerli mineraller bulunur. Ayrıca Niasin ve C vitamini açısından da oldukça zengindir. Antioksidan deposu olan bu bitki, lif, flavonoidler, kalojen, fenolik asitler, protein gibi faydalı maddeler açısından da önemli bir bitkidir.

Kırkkilit Otunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 38

Yağ (g): 0

Karbonhidrat (g): 0.16

Protein (g): 0.21

Kırkkilit Otunun Faydaları

Kırkkilit otunun şifa verici olarak oldukça fazla faydası vardır. Pek çok hastalığın tedavisinde alternatif olarak tercih edilir. Kanamayı durdurucu özelliğinden dolayı, kanayan yaraların üzeri bu bitkiyle sarılabilir. Eski Romalılar ve Yunanlılar tarafından, böbrek rahatsızlıklarının ve tüberküloz hastalığının tedavi edilmesinde kullanılmıştır.

1. Böbrek taşı oluşumunun önüne geçer

Yapılan bazı çalışmalarda, kırkkilit otunun var olan böbrek taşlarını erittiği ve böbrek taşı oluşumunu engellediği gözlenmiştir. Ürik asidin fazla olması sebebiyle oluşan böbrek taşlarının yok edilmesinde bu otun etkileri oldukça fazladır çünkü bu bitkiyle yapılan çaylar, eklem ve böbreklerde oluşan ürik asidi kaldırmaya yardımcıdır.

2. Diyabet için faydalıdır

Yapılan bir araştırmada, günlük olarak kırkkilit otu kullanan tip 2 diyabet hastalarında, bir saat içerisinde kan şekerinde düşüş gözlenmiştir. Bu yüzden yemeklerden sonra günde bir kere bu otun özünü kullanmakta fayda var. Ancak tabii kırkkilit otunu kullanmadan önce, mutlaka hekime danışmak gerekir.

3. Kanseri önler

Kırkkilit otu, içerisindeki yüksek antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin verdiği zararları önlemede çok etkilidir. Kanserin sebep olduğu tahribatın önüne geçerek, inflamasyonu azaltarak ağrıyı önleyici etki gösterir. Kanser oluşumunu engeller.

4. İdrar yolu enfeksiyonları için etkilidir

Kırkkilit otunun idrar yolu enfeksiyonları ve mesane sorunlarında oldukça etkili olduğu araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Sürekli idrara çıkma sorunu yaşayan kişiler için kurtarıcı niteliktedir. İdrar yolu enfeksiyonları semptomlarını azaltmak için, kırkkilit otundan bir miktar banyo suyuna katılabilir. Aynı zamanda çay ve kapsül şeklinde de kullanılabilir.

5. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

Kırkkilit otu ile hazırlanan çayın, soğuk algınlığı ve griple alakalı olarak, kuru öksürük, bronşit, ateş ve burun tıkanıklığı semptomlarında etkili olduğu bilinir. Öksürüğün giderilmesi için ve soğuk algınlığının etkilerinden kurtulmak için, günde 2-3 kere kırkkilit otu çayı yapılarak tüketilmelidir.

6. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Bu şifalı bitki, bağışıklık sistemini tehlikeye atan, yabancı maddelerin istilasına karşı antiseptik ve antibakteriyel özellikler göstererek karşı koyar. Bu sebeple özellikle kış aylarında sık rastlanan gribal enfeksiyonlardan korunmak için ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka tüketilmesi gereken bir ottur. Hastalığın iyileşme sürecini de hızlandırıcı etki gösterir.

7. Enflamasyonu önler, iltihaplanmayı tedavi eder

Eklem rahatsızlıkları, gut hastalığı, yaralanma ya da başka sebeplerle vücutta görülen ağrılı şişliklerin ve enflamasyonun önlenmesinde çok etkilidir ve iltihaplanmayı önler. İçeriğinde bulunan analjezik ve antienflamatuar etkiler sayesinde hızlı bir iyileşme sağlar ve ağrıyı giderir. Bu sebeple özellikle artrit hastalığı olan kişilerin tercih etmelerinde fayda var.

8. Kanamayı önler

İçerisinde barındırdığı hemostatik ve koagülant etkiler sayesinde iç ve dış kanamayı önler, bununla beraber regl dönemlerinde aşırı menstruasyonu azaltıcı etkiler gösterir. Ayrıca antienflamatuar özelliği sayesinde iltihaplı yaraların sebep olduğu enflamasyonu engelleyerek, menstruasyon kramplarının da giderilmesini sağlar. Bu faydaların görülebilmesi için günde 2-3 kez çay olarak tüketilmesi yeterlidir.

9. Beyin fonksiyonlarının gelişmesinde etkilidir

Bu bitki beyin gücünü artırır ve bununla birlikte, hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı olur. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde sağlıklı bir beyne sahip olmayı sağlar. Alzheimer hastalığının tedavisine ek olarak bu bitkiyi tüketmek de, iyileşme sürecinin hızlanmasında etki sağlar.

10. Cilt sağlığını besler, saçları güçlendirir

Yapılan bazı çalışmalarda kırkkilit otunun, antiseptik, antienflamatuar etkilerinin yanında bakterisit ve silis kaynağı olduğu da tespit edilmiştir. İçerisinde antioksidanlar sayesinde cilt lezyonları, yaralar, döküntüler ve akne tedavisinde fayda sağlar. İçerisinde yer alan silika sayesinde saçların büyümesini ve sağlıklı uzamasını sağlar. Kepeklenme ve saç dökülmesi sorunlarının da önüne geçer. Aynı zamanda ilerleyen yaşla birlikte artan kırışıklık sorunlarının giderilmesinde ve önlenmesinde büyük rol oynar.

Kırkkilit Otu Zayıflatır mı?

Genellikle kadınların en çok merak ettiği konu, kırkkilit otunun zayıflamaya etki edip etmediğidir. Ödem attırıcı ve idrar söktürücü özelliğinden ötürü kilo vermeye de yardımcıdır.

Kırkkilit Otu Tansiyonu Yükseltir mi?

Bilinenin tam tersine, tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı, yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.

Kırkkilit Otu Nasıl Tüketilir?

Kırkkilit otu, sıklıkla çay olarak tüketilir. Bu şekilde tükettiğiniz takdirde pek çok faydasını görürsünüz. Çayını hazırlamak için, bir miktar kırkkilit otunu bir bardak sıcak suyun içerisine atın.

 • Kırkkilit otu çayı hazırlarken eğer 2 dakika kaynatırsanız ağızdaki aft ve yaralara çare bulmuş olursunuz.
 • Kırkkilit otu çayı hazırlarken eğer 3-3,5 dakika kadar kaynatırsanız, eğer kalp ritminizde bozukluk varsa, bu hastalığın tedavisine destek olmuş olursunuz.
 • Kırkkilit otu çayı hazırlarken eğer 5 dakika kaynatırsanız da böbrek taşının düşmesini sağlamış olursunuz.
 • Kırkkilit otunun haricen kullanılması da mümkündür. Yaraların üzerine koyarak kanamanın durdurulması sağlanabilir. Balla karıştırılıp yendiği taktirde de nefes darlığını giderir.
 • En önemli özelliğinden biri ise; Kemoterapi ve radyoterapi hastaları terapiden 1 ay sonra ve 1-2 ay süreyle kırkkilit otunun çayını kullanırlarsa, bu bitkinin antimetastatik özelliğinden dolayı, kanserin başka yerlere sıçramasını ve yayılmasını önlemiş olurlar. Çayı içerken içerisine tatlandırmak için herhangi bir madde katılmaması da önemli bir noktadır.

Kırkkilit Otunun Zararları

Kırkkilit otunun pek çok hastalığı iyileştirici ve yavaşlatıcı etkileri vardır. Ancak tabii ki her besinde olduğu gibi bu bitkinin de fazla tüketilmesi çeşitli yan etkilere yol açabilir. Peki kırkkilit otunu kimler kullanamaz?

 • Aşırı miktarda tüketimi, B1 vitamin eksikliğinin görülmesine sebep olur.
 • Ciddi böbrek rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin kullanmaması gerekir.
 • Tiamin eksikliği bulunan çok alkol tüketen kişilerde, kırkkilit otunun kullanılması bu değerin daha da düşmesine neden olur. Bu yüzden tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Kırkkilit otunu emziren anneler kullanabilir mi? Kırkkilit otunun hamile ve emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı konusunda bir araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden sağlığınızı riske atmamak için, kırkkilit otunu kullanmamanızda fayda var.
 • Düşük potasyum seviyeleri ve tiamin eksikliğine sahipseniz, bu bitkiyi kullanmamalısınız, çünkü kırkkilit otu bu seviyelerin daha da düşmesine sebep olan bir ottur.
 • Kırkkilit otuna karşı alerjik reaksiyon gösteren kişiler kullanmamalıdır.
  ChefGPT


En Çok Aranan Haberler