KADIN

Kışa hazırlanırken işte bağışıklık sisteminizi güçlendiren şeyler!

Kışa hazırlanırken işte bağışıklık sisteminizi güçlendiren şeyler!

Kış hastalıklarını es geçin!

1) Stresten uzak durun ya da stresi yönetmeye çalışın: Stresliyken vücut stresi yok edebilmek için maddeler üretir ve dengesini şaşırır ve immün sistemde çöküş meydana gelir. Bu nedenle stres dönemlerinde hepimiz daha sık hasta oluruz. Mesela uçuk çıkar.

Uçuk nasıl çıkar? İşte videolu anlatım!

/


2) Yeterli ve kaliteli uyuyun: Kaliteli uyku sağlığımız için en az su içmek kadar önemlidir. İyi bir uykunun başlıca ölçüsünün kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Kalitesiz bir uyku verimi düşürür, konsantrasyonu bozar, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.


3) Haftada en az 3 gün açık havada yürüyün: Yoğun trafik ve egzoz dumanından kurtulun ve yeşil alanlara yürüyüş yapın. Özellikle açık ve temiz havada zaman geçirilmesi sağlam bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça yardımcıdır.


4) Hareketsiz kalmayın: Bilgisayar başında ve hareketsiz çok zaman geçirmeyin. 40 dakikada bir bilgisayar başından kalkıp bir iki dakikalık yürüyüş yapın. Hiç olmazsa bilgisayar başında gerinerek vücudunuzu hareket ettirmeye gayret edin.


5) Gereksiz ilaç kullanımından kaçının: Özellikle gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının. Grip olduğunuzda ya da soğuk algınlığı taşıdığınızda direkt antibiyotik alma alışkanlığınız varsa, bunu bırakın. Antibiyotiğin bu durumda faydası olmadığı gibi, gereksiz antibiyotik kullanımı vücudunuza zarar verir.


6) Düzenli egzersiz yapın: Hastalıktan korunmada ve engellemede egzersizin çok büyük bir önemi var. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, virüslerle ve bakterilerle savaşmayı sağlıyor. Egzersiz yaptıkça daha az üşüdüğünüzü, halsizlik şikayetlerinizin azaldığını fark edeceksiniz.


7) Kendinizi aşırı derecede yormayın: Dinlenmek için kendinize zaman tanıyın. Evet, hepimiz çok yoğunuz ve işler asla bitmiyor ama sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Ne olursa olsun kendinize dinlenmek için biraz zaman tanıyın.


8) Doğru beslenin: Tam tahıllı ürünler, karbonhidrat, protein ve yağı dengeli tüketin. Sigara, alkol, şekerden uzak durun. Antioksidan alın. Antioksidanlar hücreye zarar veren maddeleri, serbest radikalleri yakalar ve yok eder. Soğan, sarımsak, ıspanak, dereotu, maydanoz, turunçgiller, domates, brokoli antioksidan açısından zengindir. Taze ve mevsiminde sebze meyve yiyin.


9) Sevdiklerinizle bol vakit geçirin, güçlü sosyal bağlar kurun: Vücudunuzun mutluluk hormonu salgılamasına müsade edin. Bunu çikolata ve tatlı yemeden yapmaya çalışın! Sevdiklerinizle mutlu zaman geçirdikçe kendinizi iyi hissedersiniz.


10) Pozitif düşünün: Olumlu olmak insanı bedenen ve duygusal olarak rahatlatır. Biliyorsunuz ki hastalıklarla savaşmada psikolojinin etkisi çok büyük. O yüzden pozitif olmaya çalışın. Hiçbir şeyin sizi üzmesine izin vermeyin.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön