KADIN

Kışa ön hazırlık... Evde spor nasıl yapılır?

Kışa ön hazırlık... Evde spor nasıl yapılır?

İçindekiler

 • EVDE SPOR PROGRAMI AMA NASIL?
 • EVDE SPOR YAPMANIN FAYDALARI
 • EV SPOR HAKKINDA SIK YAPILAN HATALAR
 • EVDE SPOR YAPARKEN SPOR AYAKKABI GİYİLMELİ Mİ?
 • SPORLA BİRLİKTE SAĞLIKLI BESLENME ŞART

“Evde spor yapılır mı?” diye düşünme. İstediğin yer ve zamanda spor yapabilirsin. Şimdiye kadar spor salonuna gitmiş olabilir, spor salonuna gitmediğin için motivasyonunu kaybetmiş olabilirsin. Normal şartlarda bile iş çıkışı yorgunluğu üzerine spor salonuna gitmek büyük bir meseleyken, şimdi aslında daha az zaman harcayarak daha etkili bir şekilde spor yapabileceğini söylüyoruz.

Evde spor hareketleri yapmak için seni engelleyen çok basit unsurlar var. Mesela; mükemmel dizi ve filmleri izlemek için seni baştan çıkaran ekran karşısındaki koltuğun. Veya heyecan içinde yarısına kadar geldiğin o macera kitabını uzanarak okuman için seni bekleyen rahat yatağın. Tabii ki hepsini yapmak için vaktin olacak. Evde spor yapmak için başlangıçta 20 dakikanı ayırman yeterli. Mükemmel sonuçları almaya başladıkça hem motivasyonun artacak hem de spora ayırdığın zaman.

Dünyayı saran koronavirüs pandemisi nedeniyle geçtiğimiz kış ayının neredeyse tamamını evlerde geçirdik. Bu sürede yaşanılan stresle birlikte milyonlarca insan evde kaliteli zaman geçirmenin yollarını aramaya başladı. Sosyal hayatları çok hareketli olanlar bu süreci zor atlatırken ev insanı olmayı sevenler için biraz daha hafif geçti. İnternette en çok aratılan konulardan biri evde yapılabilecek aktiviteler olurken bu aktivitelerden en çok yapılanlar ise; film izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek ve toplu görüntülü konuşmalar oldu. Bir süre sonra evde yapılabilecek işler üzerine yoğunlaşılırken bu süreçte kadın erkek demeden milyonlarca kişi mutfak hünerlerini geliştirmeye ve sergilemeye başladı. Bunların hepsi kısa süre içinde vücudumuza kilo olarak dönünce internette “evde spor nasıl yapılır?” diye sorulmaya başlandı. Baştan söyleyelim evde spor yapmak için ihtiyacınız olan şeylerin başında motivasyon geliyor. Sonrasında spor ayakkabı ve nefes alabilen, rahat kıyafetler.

iStock-1151003764

EVDE SPOR PROGRAMI AMA NASIL?

Evde spor programı oluşturmadan önce sporda devamlılığın çok önemli olduğunu unutma. Bir hafta yaptıktan sonra diğer hafta yapmayı es geçersen hiçbir faydasını göremezsin. Hem sağlıklı olmak hem de fit görünmek için spor yapmak çok önemli. Spor yapmak için özel bir alana ihtiyacın yok. Evin salonu, parklar veya deniz kenarında sporunu yapabilirsin. Çok değil sadece 20 dakika ayırarak hem sağlıklı olabilir hem de dilediğin fit görünümü yakalayabilirsin. Spor yapmak için özel aletlere de ihtiyacın yok. Spor aletleri tabii ki çok faydalı ama yeni başlayanlar için spor hareketleri olarak yürüyüş, squat hareketi, plank, mekik ve şınav gibi hareketler tercih edilebilir. Bunların yanında aletsiz pilates ve yoga yaparak da vücudunu disipline sokabilirsin. Evde spor programı hazırlarken günün hangi saatinde spor yapacağını belirlemelisin. Motivasyonunun düşük olduğu seni zorlayacak bir zaman dilimi seçmemelisin. Mesela sabahları zor uyanan biriysen sabah spor yapmamalısın. Gece uykusuna zor dalıyorsan yatmadan önce 20 dakikadan az olmamak şartıyla spor yaparak hem spor yapmış olursun hem de uykuya dalman kolaylaşır.

iStock-1251102900

EVDE SPOR YAPMANIN FAYDALARI

Spor yapmanın genel olarak sağlığa büyük bir faydası olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Spor yapmaya başladıktan sonra kilo vermenin dışında vücudunuzda bazı değişiklikleri gözlemlemeye başlayacaksın. Bunlar;

 • Spor yapmaya başladığında kan akışını arttırmış olursun. Bu sayede daha parlak bir cildin olur.
 • Spor yaparken doğru duruş tekniklerini de keşfetmiş olacaksın. Zaman içerisinde hafif kambur görünüme veda edip daha uzun görüneceksin.
 • Hareketsizlikten sertleşmeye başlamış olan eklem ve kas ağrılarına veda edeceksin.
 • Fiziksel aktivite vücutta endorfin salgılamaya yardımcı olur. Sen de spor yaptıkça zamanla daha mutlu olduğunu hissedeceksin.
 • Düzenli fiziksel aktivite kas gücünü arttırdığı için enerji dolu olursun.
 • Spor yapmak vücudun ısısını arttırır. Bu sayede stresten arınabilirsin.

EV SPOR HAKKINDA SIK YAPILAN HATALAR

Erkekler için veya kadınlar için spor hareketleri nasıl olmalı gibi bir durum aslında yok. Sporun cinsiyeti olmaz. Yapmak istediğin hareketler yüzünden sağlığını riske atmamalısın. Birde vücuduna çok fazla yüklenmemelisin. Doping etkisi yaratan gıda ve takviye gıdalardan uzak durun. Spor yaparken performans arttırmanın yolu tekrardan geçer.

Hareket ettikçe ısısı artan vücudun aynı şekilde soğuması gerekir. Spor yaptıktan sonra hareketlerini yavaşlatarak yapmaya başla. Egzersiz hareketlerini birden bitirme. Spora başlarken yapılan ısınma hareketlerini sporun sonunda da tekrarla. Bu sayede vücudun yavaş yavaş ısındığı gibi bu sefer yavaş yavaş soğumaya başlayacaktır.

Sürekli aynı hareketleri yapmak verimi düşürür. Bu yüzden 2 ayda bir egzersiz programını değiştirmeli programa yeni hareketler eklemelisin. Spor programından birini bile atlamak seni 1-2 ay geriye götürecektir. Oluşturduğun spor programına ne kadar sadık kalırsan o kadar etkili sonuç alırısın.

Yeni başlayanlar için her gün spor yapmak zorlayıcı olacaktır. Kasları zorlayarak yırtılmalara neden olabilir. Bu yüzden başlangıç için haftanın 4 günü spor diğer 3 günü esneme hareketleri yaparak bölebilirsin.

EVDE SPOR YAPARKEN SPOR AYAKKABI GİYİLMELİ Mİ?

Evde spor yapmaya başlarken birçok kişinin aklına aynı soru geliyor: Evde spor yaparken spor ayakkabı giyilmeli mi? Spor yapmak için özel olarak üretilen spor ayakkabılar spor yapmanın dışında da günlük giyimin bir parçası. Germe, ısınma hareketleri yaparken sneaker giymenize gerek yoktur. Aynı şekilde yoga ve pilates gibi sporları yaparken de sneaker giymenize gerek yoktur. Özellikle yürüyüş veya cardio gibi temposu yüksek, atlamalı zıplamalı hareketler yapacaksan mutlaka ayağına uygun bir spor ayakkabısı giymelisin.

iStock-1218635093

SPORLA BİRLİKTE SAĞLIKLI BESLENME ŞART

Sağlıklı yaşama geçmek istiyorsan tek başına spor yapman yeterli değildir. Hem fit görünümü desteklemek hem de koronavirüse karşı bağışıklığını güçlendirmek istiyorsan beslenmene çok dikkat etmelisin. Her besinden aşırıya kaçmadan yemelisin. Sağlıklı beslenme dengeli beslenme ile başlar. Metabolizmanın iyi bir seviyeye gelmesi için gıdaları belli bir limitte tutmalısın. Organik gıdaları tercih ederek sebze, meyve ve et ürünlerinin faydalarından maksimum şekilde yararlanabilirsin. Trans yağları ve işlenmiş gıdaları hayatından çıkararak kendine büyük bir iyilik yapmış olursun. Bundan sonrası daha kolay olacaktır. Zeytinyağı, lor peyniri, keten tohumu, çiğ badem ve ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren gıdalara mutfakta daha fazla yer aç. Zaten bir kere başlayıp rayına oturttuğun zaman devamı kolaylıkla gelecektir.

Hedefini koy, küçük küçük başla ve günlük iş akışının yoğunluğunun seni yıldırmasına izin verme. İlk zamanlar zor geçecek olsa da evde spor yapmanın yerini hiçbir şeye değiştirmeyeceğini çok kısa sürede göreceksin. Seni evde spor yapmaya teşvik edecek şeyleri yanından ayırma. Bunlar evin etrafına asacağın ufak mesajlar da olabilir veya salonda görebileceğin yere tartı koymak da... Spor yaparken sevdiğin şarkılardan oluşan bir şarkı listesi hazırlayarak başlayabilirsin. Hem mutlu hem sağlıklı olup hem de formda kalmanın en mükemmel yolu spor yapmaktır. Bugün radikal bir karar ver ve evde spor yapmaya başla.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön