Koronavirüs testleriyle ilgili flaş uyarı: 'Yalancı negatifliklere' dikkat

Koronavirüsün belirtileri olan öksürük, ateş, halsizlik gibi rahatsızlıkları taşıyan vatandaşlar bu şüpheyle testleri yapan sağlık merkezlerinin yolunu tutuyor. Uzmanlar ise ilk etapta testin negatif çıkabildiğini ama 24 saat sonra tekrarlandığında pozitif olduğuna dikkat çekiyor. Yalancı negatifliklere karşı dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan İzmirli Doktor Görkem Astarcıoğlu, "Genetik materyal yeterli toplanmadıysa, yalancı negatif bulabiliyoruz." dedi.

Koronavirüs testleriyle ilgili flaş uyarı: 'Yalancı negatifliklere' dikkat

Çin'de ortaya çıkan ve dünya genelinde hızla yayılarak ölümlere yol açan koronavirüsün belirtileri olan öksürük, ateş, halsizlik gibi rahatsızlıkları yaşayan vatandaşlar, bu şüpheyle test yapan sağlık merkezlerinin yolunu tutuyor. Burun mukozasından alınan sürüntü örneğiyle koronavirüs testi yapılırken, uzmanlar ilk etapta testin negatif olmasına rağmen 24 saat sonra tekrarlandığında pozitif çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili konuşan Doktor Görkem Astarcıoğlu, yalancı negatifliklere karşı dikkatli olmak gerektiğini vurguladı. Astarcıoğlu, bulgulara dikkat edilmesi gerektiğini ve testin negatif çıkarsa 24 saat sonra tekrarlanması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Test için hastadan ilk etapta sürüntü örneği alınıyor. Bunu burun mukozasının içinden de alabiliyoruz, daha derinden de alabiliyoruz. Eğer hastanın durumu kötüleştiyse, solunum bulguları ön plana geldiyse veya yoğun bakımda yatıyorsa akciğerin, bronşların içinden balgam örneği almak da tanı duyarlılığını arttırıyor. Bu testin hangi bölgeden alınacak örnekle yapılması hastalığın ne kadar ilerlediğiyle ilgilidir. Bazen burun mukozasından alınan test negatif çıksa da 24 saat tekrarlandığında pozitif çıkabiliyor. Bu noktada bulgulara dikkat edilmesi ve testin gerektiği zaman 24 saat sonra tekrarlanması gerekiyor. Bu testte virüsün içinde barındırdığı bazı proteinlerin geni aranıyor. Dolayısıyla genetik materyal yeterli toplanmadıysa, yalancı negatif bulabiliyoruz. Hastalık ne kadar ilerlerse virüsün geni de vücudumuzda o derece çoğalacağı için pozitif bulunma ihtimali o kadar artacaktır. Başvurulan hekim bulgularla birlikte test negatif olsa dahi kuvvetli şüphe durumunda bu testi tekrarlayacaktır."

'VÜCUDUMUZU KENDİ GENETİK MATERYALİNİ ÇOĞALTMAK İÇİN KULLANIYOR'

Virüsün vücudumuzu kendi genetik materyalini çoğaltmak amacıyla kullandığını söyleyen Astarcıoğlu, "Bizim hücrelerimizin çekirdeğine emir veriyor ve kendi nükleik asidini çoğaltıyor. Biz de çoğalan nükleik asiteri yakalayıp, bilgisayar ortamında çoğaltıp PSR adı verilen teknikle yakalamaya çalışıyoruz. Bu test için Sağlık Bakanlığı'nca referans hastaneleri yetkilendirildi. Bu yüzden bulguları taşıdığını düşünenler, yüksek ateş, kuru öksürük, eklem hassasiyeti, giderek halsizleşme gibi şikayetler varsa hastaneye gidip test yaptırılmasını öneriyoruz" dedi.

'AKCİĞER FİLMİNDE BUZLU CAM GÖRÜNTÜSÜ OLUŞUYOR'

İlerlemiş aşamalarda akciğer filminde virüsün kendini daha net belli ettiğini ifade eden Astarcıoğlu, "Virüs taşıyan hastaların akciğer filminde 'buzlu cam' görünümü oluşuyor. Akciğer filminden de anlaşılıyor ama esas olarak tomografiden kendini gösteriyor. Akciğerlerin içinde küçük küçük delikler oluşuyor. Beyaz akciğer görüntüsüyle karşılaşıyoruz. Hastalığı geçirmiş ve atlatmış olan kişinin bu hastalığı geçirdiği ise antikor yöntemiyle anlaşılıyor. Bu yöntem bazı yerlerde yapılmaya başlandı ilerleyen günlerde daha fazla yapılacaktır. Bakılan immün globulinin çeşidine göre hastalığın ne kadar sürede geçirildiği anlaşılabiliyor" diye konuştu.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Sokağa Çıkma Yasağı diye orasını burasını yırtanlar! Hindistan Uygulamış ! Haberi vardı bugün Bu görün Hindistan' ın hâlini.. Dünyada Hicbir Devlet ; Sınırlarının tamamını kapsayan bir Sokağa Çıkma Yasağı Uygulayamaz..
Sokağa Çıkma Yasağı mı istiyorsun? Çıkma Arkadaşım Adam ol Laftan anla. yasağa Gerek yokki.. ÇIKMA! Böyle bir yasağı "Uygularım" diyen Devlet; Kendisini Rezil Halkını da Perişan eder Hindistan gibi.. Şuan Dünyada bazı Ülkelerde uygulanan ; " Kısmî Sokağa Çıkma Yasağı" dır. Ve Bizim Uygulamamız Onların adına " Yasak" dediği Uygulamadan çok daha Etkili ve Geniş kapsamlı.. boşyere demedik.. CHP şimdiye kadar Milletin hayrına ne demişki bundan sonra da söylesin
@gamlibaykus123 senin allahına kurban o güzel diline sağlık
@gamlibaykus123 O bahsettiğin ülkelerin yollarına bak 3 5 araba görürsün birde bize bak güneş çıkınca yollar felç. ptt kuyruklarınıda görüyoruz neyse Allah göstermesin virüs kapını çalıp en yakınlarını alınca anlarsın demek istediğimizi.
sancaka! Kısmı Sokağa Çıkma Yasağında; İnsanlar İşlerine gidip gelebiliyor. Dışarda sporunu bile yapıyor, köpeğini gezdiriyor. Toplu bulunmamak ve evinden fazla uzaklaşmamak şartı ile.. Alışverişlerini yapabiliyor ; Bizdende uygulanan Belli kurallar dahilinde.. Sokaklarındada araba var
@gamlibaykus123 "SOKAĞA ÇIKMA KARSEŞİM" Ne bu?Kime göre? Ağızdan çıkması ne kadar kolay.Kalabalık ortamlarda çalışmak zorunda olan yüzbinlerce işçi ne olacak? Evde kal Türkiye demekle bu iş çözülmüyor.Belki şimdilik ihtitaç yok yasağa umarım ihtiyaçda kalmaz.Ama yasak olmamasının sebebi hükümet ekomoyi düşünüyor.Ayrıca burası 2 dünya ülkesi Hindistan değil.Onlar dini ritüellere göre hayat yaşamı sürüyor oralarda...
Sokağa çıkma yasağı neden yok işin ciddiyetini bildiğiniz halde bu ne rahatlık ekonomi zaten bitik hiç değilse vatandaşın sağlığını düşünüp bununla ilgili neler yapılabilir insanlar madur olmaması için ne tür çalışmalar yapılabilir bunları oturup düşünün biraz!!!
Ne yani bu testler güvenilir değilse boşuna mı uğraşıyoruz yani adam virüslü gidiyor negatif çıkıyor ve hertarafa bulaştiriyor bu kadar önlem zahmet emek boşuna mı yani
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler