Kulak Tıkanmasına 9 Doğal Çözüm!

''Nasıl? Anlamadım? Duyamıyorum!?''

Kulak Tıkanmasına 9 Doğal Çözüm!

Tekrar söyleyelim: Hiçbir halükarda kulak çubuğuna başvurmayın!

Top patlasa duymayacak kıvama gelmişseniz bile başvurmayın hem de. Zararlarını sıraladık o kadar, değil mi ama!?

Onun yerine sizlere evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz karışımlar, üst katta uçan sineği bile duymanızı sağlayacak yöntemler önerelim.

1.Elma Sirkesi + Alkol

Eğer kulağınız mukoza tabakası yüzünden kapandıysa, elma sirkesi sizin ilacınız... Üstelik elma sirkesi anti-bakteriyel özelliği sayesinde tıkanıklığa neden olan enfeksiyonu da iyileştirecektir. İşte bu yöntemde yapmanız gerekenler;

Elma sirkesi ve alkolü eşit miktarda karıştırın. Unutmayın; alkolün saf alkol olması gerekli (tuvalet ispirtosu kullanabilirsiniz). Karışımı bir damlalığa doldurun. Tıkalı kulağınızı yukarıda tutun ve damlalıktan birkaç damla kulağınıza damlatın. Kulağınızı aşağı doğru tutun, sıvının birkaç dakika boyunca kulağınızın altında tuttuğunuz pamuğa doğru akmasını bekleyin.

2.Doğal Burun Spreyi

Biz küçükken bazı doktorlara kulak-burun-boğazcı denirdi, hatırladınız mı? Çünkü yüz çevremizdeki bu üç organımız aslında birbirlerine bağlılar, dolayısıyla birindeki rahatsızlık diğerlerini de etkiliyor. Eh, bu yüzden birindeki rahatsızlığı da diğerlerinden çözebiliyoruz :)

Buyrun size mutfakta hazırlayabileceğiniz bir burun spreyi tarifi:

 • Suyu kaynatın, 1 bardağının oda sıcaklığında soğumasını bekleyin, sonra daha geniş bir temiz kaba dökün.

 • Suya yarım tatlı kaşığı koşer tuzu ve yarım çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. İyice karıştırın ve bir damlalığa dökün.

  Karışımı hazırladıktan sonra başınızı arkaya doğru hafifçe yaslayın ve çözeltiyi burun deliklerinize dökün. Çözeltinin diğer burun deliğinizden veya ağız yoluyla boşaltılmasını sağlayın.

  3.Sarımsak Yağı

Hem enfeksiyonu gideren, hem de kulak tıkanıklığını açan bir doğal mucize daha: Büyüklerimizin doğal ilaç! deyip durduğu sebze; Sarımsak! Efendim şu şekilde hazırlıyoruz:

 • 2-3 diş sarımsağı soyun, ezin, üzerine 1 yemek kaşığı yağ ekleyin. Zeytinyağı başta olmak üzere herhangi bir sıvı yağ kullanabilirsiniz.

 • Karışımı birkaç dakika ısıtın, sonra ocaktan kaldırıp soğumasını bekleyin.

  Hazırladığınız karışımı tıkanmış kulağınıza dökün, 2 dakika kadar kulağınızın içinde kalabilmesi için pamuk tıkayın. İki dakikadan sonra sıvının kulaktan dışarı akmasına izin verin. Bu işlemi birkaç defa tekrarladığınızda kulağınızın açıldığını göreceksiniz (aslına bakarsanız doğru kelime duyacaksınız olacaktı tabii).

4.Çay Ağacı Yağı

Evde pek sık karşılaşmadığımız bir yağ tabii. Ama çay ağacı yağını en yakın aktardan edinebilir, aşağıdaki yöntemle yeniden tertemiz duymanın keyfini yaşayabilirsiniz. Çünkü çay ağacı yağı hem antiseptik, hem antimikrobiyal, hem de anti-inflamatuar, hem anti-bakteriyel, hem de anti-viraldir. Yani tıp dilinde adlandırılan herhangi bir problemi çözebilir :)

Bir bardak kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın. Karışımdan çıkan buhar tıkalı kulağınızı açmaya yetecektir.

5. Tuzlu su ile gargara

Kulak-burun-boğaz isimli üç büyüklerimizin boğaz kısmına bakıyoruz şimdi de. Sinüslerinizdeki enfeksiyonu temizlemek ve kulak tıkanıklığınızı gidermek için tuzlu su ile gargara da yapabilirsiniz.

Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz eklemeniz yeterli :)

6. Valsalva manevrası

Güzel isimli, bir o kadar da etkili bir hareketle karşı karşıyayız... Yöntemimiz basit:

 • Önce ağzınızı ve burnunuzu kapatın.

 • Ardından kulağınızda bir 'tın' sesi duyana kadar burnunuzdan orta şiddette nefes vermeye çalışın (burada amaç, burnunuzu tıkadığınız için havanın kulaklarınıza yönlenmesini sağlamak).

 • O duyacağınız 'tın' sesi kulağınızın açıldığı anlamına gelir. Yalnız dikkat; nefesinizi çok şiddetli verirseniz kulağınız zarar görebilir!
 • 7.Çene oynatma

  Kulağınız basınç değişiminden tıkandıysa, uçaktaysanız örneğin, bu basit yöntemle tıkanıklığı giderebilirsiniz.

  Yapacağınız şey son derece temel: Ağzı açıyoruz, çeneyi hızlı ve düzenli şekilde iki yana hareket ettiriyoruz. Bu kadar...

  8.Sıcak bez

  Soğuk algınlığına bağlı kulak tıkanıklıklarındaki en etkili yöntemlerden biri de kulağa sıcak basınç uygulamaktır. Yöntemimiz şu şekilde:

  • Temiz bir bezi ütüleyerek ısıtın.

  • Bez soğuyana kadar tıkanmış kulağınızın üzerine birkaç dakika bastırın.

  • Daha sonra yeniden ütüleyin, yeniden bastırın, bu işlemi 15 dakika düzenli olarak tekrarlayın.

   Bezin kaynar derecede sıcak olmamasına ve çok bastırmamaya da özen gösterin, kulağınıza zarar vermeyin...

   9.Buhar

  En basit yöntemlerden biriyle kapatıyoruz; buhar solumak da kulak tıkanıklığınızı giderir. Kafanızı gömdüğünüz, çevrenizi de bir havluyla sardığınız kaynar su tenceresinin içine lavanta, nane gibi esanslardan damlatabilir, böylelikle hem daha güzel kokan, hem de daha etkili bir buhar elde edebilirsiniz :)


  Kaynaklar: Sizdeduyun.com, Homeremedyshop.com, Homeremediesforlife.com

  YORUMLARI GÖR ( 0 )
  Okuyucu Yorumları 0 yorum
  Diğer Haberler