Lületaşı ve yumurta kabuğundan yapay kemik dokusu üretti

Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi öğrencisi Tan Elçin, ağır kemik hastalıkları ve yapay organ konusunda hazırladığı ‘Lületaşından Yapay Kemik Dokusu Projesi’ ile TÜBİTAK’ın ‘Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü’nü aldı.

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi Bilim İnsanı Yetiştirme Programı 11’inci sınıf öğrencisi Tan Elçin, üç boyutlu biyoyazıcıda ‘Lületaşı, Yumurta Kabuğu, Jelatin Biyokompoziti ve Kök Hücreler ile Yapay Kemik Dokusu Üretimi’ projesini geliştirdi. Proje ile 50’nci TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılarak biyoloji dalında Türkiye birincisi olan Tan Elçin, TÜBİTAK’ın ‘Yılın Genç Araştırmacısı’ ödülüne layık görüldü. Tıpta ağır kemik hasarlarını iyileştirmede yapay organ kullanımı konusunda farkındalık yaratacak proje, Türkiye’yi uluslararası yarışmalarda da temsil edecek.

'Yumurta kabuğu ve lületaşı üç boyutlu basımda ilk defa kullanılıyor'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
helal olsun cocuk adsm sana.
Ödülü artık üzüm hoşafına veremeyecekler.Çağdaş bilim ve teknolojiye ilgu duyan gençler yetişecek inşallah.
Bravo çocuğum,ama lütfen ülkende kal bak Antalya’da bu tür olaylar ve gelişmeler için hazırlık yapan,araştıran ve uygulamaya geçen bir çok hastane ve labaratuar var.Ülkemiz için yapılıyor üstelik bu araştırmalar.Beyin göçü yap ama kısmi yap git,öğren ve geliştir kendini,sonra kendi ülkene dön.Araştırmalarını burada tamamla.Aferin aferin sana Allah yolunu açık etsin çocuğum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler