HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Maya: Faydaları nelerdir?

Maya, mantarlar grubuna dahil olan tek hücreli canlılar olarak bilinir.

Maya: Faydaları nelerdir?

Maya, mantarlar grubuna dahil olan tek hücreli canlılar olarak bilinir. Normalde, çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük mikroorganizmalardır. Herhangi bir rengi olmayan ve yuvarlak şekilli hücrelerden meydana gelir ve aynı zamanda sıcak ve gerekli besin maddeleriyle temas ettiği zaman hızlı bir şekilde çoğalırlar.

Mayanın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 325

Yağ (g): 8

Karbonhidrat (mg) : 41

Protein (g): 40

Mayanın Faydaları

1. Sağlıklı bir vücuda sahip olmayı kolaylaştırır

koşu

Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak isterseniz, bu besin size oldukça fazla yardımcı olur. Çünkü maya, içindekiler sayesinde insan vücuduna birçok fayda sağlar. Aynı zamanda insan vücudunun en önemli sistemi olan bağışıklık sisteminin de daha güçlü olmasına yardımcı olur, pek çok hastalığı vücuttan uzak tutar. Vücutta yer alan mikroorganizmaların aktivitesini uyararak, dokuların ve organların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardım eder. Aynı zamanda vücudun yapı taşı olan hücrelerin büyümesini ve hızlı bir şekilde üremesini sağlar. Özellikle hamile kadınlar, gelişim çağındaki çocuklar ve sporcuların bu besini sağlıklı bir şekilde tüketmeleri önerilir.

Aynı zamanda yaş mayanın mantara faydaları da bulunur. Bunun için küçük bir miktar mayayı 1 çay kaşığı yoğurtla karıştırıp sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

2. Spor yapan kişiler için destekçidir

Mayanın içinde aminoasit özleri, krom, potasyum, magnezyum, selenyum, fosfor mineralleri ve B grubu vitaminleri bulunur. Bu vitamin ve mineraller spor yapan kişiler için çok büyük fayda sağlar. Mayanın içindeki yağ ve karbonhidrat oldukça az olduğu için, hem sağlıklı hem de sindirimi kolay bir besindir. Bu özellikleriyle sporcuların temel besin maddesi rolündedir. Yağsız hamur işleri ölçülü bir biçimde ve sağlıklı bir şekilde yapıldığı zaman, tüketilmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

3. Hamile kadınların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılar

iStock-1213687410

Hamilelik süreci içerisinde ve hatta emzirme döneminde anne adayının çok sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Hamilelik sürecinde anne adayı mineral, vitamin ve proteine normal zamandakine göre daha çok ihtiyaç duyar. Bu besin maddesi anne adayının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kadar donanımlıdır. İçinde yer alan B9 vitamini, hamile adaylarında çok sık görülen kansızlığı önler ve aynı zamanda yeni hücre üretimini arttırır. Anne karnındaki ceninin sinir hücrelerinin de gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Hamilelik döneminde bu besinlerden yağsız ve abartmadan tüketilmesi uygundur.

4. Diyabet oluşmasını önler

iStock-1141160481

Günümüzde en çok rastlanılan hastalıklardan biri diyabet. Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin doktor kontrolünde kendilerine özel diyetleri bulunur. Mayanın içeriğinde sodyum ve şeker olmadığı için, diyabet hastalığına sahip olan kişiler gönül rahatlığıyla tüketebilir. İçeriğindeki krom sayesinde, kanda bulunan yağ ve şeker oranı azalır ve insülin direnci artar. Çinko ise kandaki yüksek şeker oranını düşürür ve normal bir seviyede kalmasını sağlar.

5. Stresin azalmasını sağlar

iStock-1162338229

Stresin oluşumunu önlemek için maya tüketilebilir. İçinde yer alan B vitamini ile sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur. Yoğun stresi vücuttan uzaklaştırmak için de ideal bir besindir. Stres oluşumunu engelleyerek sinir hücrelerinin yaşam süresini uzatır ve sinirlerin çevresinde bulunan liflerin daha güçlü olmasını sağlar. Sinirsel uyarıların vücuda düzenli bir şekilde yayılmasını sağlar. Kalp atışları ve nefes alıp verme gibi olayların düzenli devam etmesini sağlar.

6. Diyet yapanlar için ek besin kaynağıdır

Diyette tüketebileceğiniz besinlerin başında maya gelir. İnsan vücudu diyet yaparken pek çok maddeye ihtiyaç duyar. Eksik maddeleri maya ile karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırır ve bağırsakların güçlenmesine yardımcı olur.

7. Karaciğerin temizlenmesini sağlar

iStock-1178017792

Maya, öncelikle karaciğerde yer alan toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Karaciğerin düşmanlarıyla savaşarak, yağların karaciğerde birikmesini engeller. İçeriğinde colina adı verilen, yapı dönüştürücü bir madde bulunur. Bu madde, insan vücudunda aşınan yağları, organizmalar tarafından en iyi hangi şekilde kullanılacaksa o hale getirir ve karaciğerde yağların birikmesine engel olur.

8. Cilt güzelliğine destek olur

Kozmetik ürünler kullanmak yerine, evde sürekli bulunan besin maddeleriyle cildinize doğal yollardan bakım yapabilirsiniz. Farklı cilt tiplerinin genel olarak farklı şikayetleri ortaya çıkar. Maya ile hangi cilt tipine sahip olursanız olun, cildinize büyük oranda fayda sağlar ve cilt sorunlarını tedavi eder. Bu besini cildinize uygulamak için, cildinizin ihtiyacı olan diğer malzemeleri de ilave ederek daha güçlü bir maske formuna ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Cildinize maske şeklinde düzenli bir şekilde maya uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller karşılanmış olur. Cildinizi nemlendirmek ve aynı zamanda dış etkenlere karşı daha korumacı bir yapıya sahip olması için de bu besini kullanabilirsiniz. Yoğun oranda protein içeriğine sahip olduğu için cilt dokusunun yeniden yapılanmasına zemin hazırlar. Cildin ihtiyacı olan protein sağlandığı zaman da cildin oksijen alımı kolaylaşır ve cilt yenilenmeye başlar. İçindeki yüksek oranda potasyum minerali sayesinde, dokulardaki toksinler dışarı atılır ve cildin toksin maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği için cilt alerjisi şikayetlerini de azaltmış olur. Ayrıca içinde yüksek oranda B2 ve B6 vitaminleri bulunması ile, cildin yağ dengesini belirli bir seviyede tutup akne ve sivilce oluşumuna karşı cildi korur. Bu besinin içinde yer alan B5 vitaminiyle de saç sağlığı için çok önemli olan keratin oluşumunu sağlar. Keratin, saçların dökülmesini engelleyerek, saçların daha gür çıkmasını ve daha bakımlı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Maya İçmek Zayıflatır mı?

Ne yazık ki maya içmenin zayıflatma gibi bir etkisi yoktur. İçinde ne kadar besin maddesi bulunursa bulunsun bu maddeyi direkt tüketmenin vücuda bir faydası yoktur, yalnızca yardımcı niteliktedir.

Mayanın Zararları

  • Mayanın zararları aslında besinde olduğu gibi bu besinin de aşırı dozlarda tüketilmesi sonucu ortaya çıkar.
  • Olması gerekenden çok daha fazla hamur ürünleri tüketildiği zaman aşırı kilolarla baş etmeniz gerekebilir. Bu durum da hamur mayasının zararları arasında gösterilebilir.
  • Ekşi maya insan sağlığı için oldukça önemli bir besin türüdür. Bu nedenle ekşi mayanın zararı bulunmuyor.
  • Kuru maya içmenin zararlarının başında mideye verdiği zarar gelir. Sonuçta mideye doğrudan yararlı da olsa, bakteri alınmış oluyor. Bu durumda bünyenin ne tepki vereceğini bilemeyebilirsiniz. Aynı zamanda kuru maya içmek kilo aldırır mı sorusu da burada belli bir geçerlilik kazanmıyor.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler