KADIN

Mide gazından kurtulmanın yolları

Mide gazından kurtulmanın yolları

Sindirim sistemi problemi birçok kişinin ortak problemi

Genelde alışkanlıklarımızın ve beslenme tercihlerimizin bir sonucu olan gaz problemi, yemek yedikten sonra kendini hissettirir. Sebepleri arasında mide asidi, yemek yerken olması gerekendan fazla hava yutmak, baharatlı yiyecekler yemek, stres sayılabilir. Yediğimiz karbonhidratlar vücutta tamamiyle parçalanmadığında da bu problem baş gösterebilir. Bazı insanlar ise laktozu sindiremedikleri için bu dertten muzdarip olabilirler.

MİDE GAZI NEDİR?

/

Yrd. Doç. Dr. Hakan Güveli, Gazın yeme içmeyle çok büyük bir orantıda olduğu ve bir takım hastalıklarla oluşabileceği doğrudur. Ancak stres saniyeler içerisinde vücutta birçok değişiklik yapar.

MİDE GAZINDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI

/

Stres ağızdan bağırsaklara kadar her yeri etkileyebilir. Saniyeler içerisinde kasılmalar yapabilir. Bağırsakların gerilmesine yol açabilir. Bu gerilme sonucu birçok çarpıntı oluşabilir. Aynı zamanda hormon dengesi değişir. Hormonlarla asit salınımı, mide boşalımı, yemek borusu ve mide kapakçığı da değişebilir.

Stresin mekanik, fiziksel, hormonal ve biyolojik birçok noktada sindirim sistemini etkilediğini ve gaza olumsuz katkıda olduğunu söylemek gerekir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön