Mısır Büyükelçisi ülkesine gitti

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin, "Umut ediyorum kısa süre sonra tekrar geri geleceğim. İnşallah, ilişkilerde iptal diye bir şey yok. Sorumlu insanlar doğru adımlar atacaktır" dedi.

Mısır Büyükelçisi ülkesine gitti

Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddin, "Umut ediyorum kısa süre sonra tekrar geri geleceğim. İnşallah, ilişkilerde iptal diye bir şey yok. Sorumlu insanlar doğru adımlar atacaktır" dedi.

Salahaddin, Türkiye'den gelen açıklamaların Mısır'da olumlu bir görüntü yaratmadığını ifade ederek, bu durumun Türkiye'nin ekonomisini ve körfez ülkeleriyle ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini iddia etti.

İstişarelerde bulunmak üzere ülkesine çağrılan Salahaddin, Mısır'a gitmek için Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan geldiği Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda basın mensuplarının Mısır'da yaşananlarla ilgili sorularını yanıtladı.

Salahaddin, Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkileri yeniden tesis etmek için yaptıkları istişareler sonrasında geri döndüğünü belirterek, ilişkilerin normal seyrine dönmesini umduğunu söyledi.

"Dostlarımızdan beklentimiz, bütün Mısırlılara saygı göstermeleri"

Büyükelçi Salahaddin, Mısır'dan aldığı mesajın, Türkiye'nin Mısır'da çoğunluğu dinlemesi yönünde olduğunu aktararak, "Mısır'ın çoğunluğu, Türkiye'nin dostudur. Türkiye, sadece Müslüman Kardeşleri destekleyerek tek bir tarafta yer almamalıdır. Mısır'da bundan sonra atılacak adımlar başka bir ülke için değil, Mısır için yapılacak. Dostlarımızdan beklentimiz, bütün Mısırlılara saygı göstermeleri" diye konuştu.

Mısır'da yaşananların bütün bölgeyi etkileyeceğini dile getiren Salahaddin, "Terörizme izin verirsek bu Türkiye de dahil diğer ülkeleri de etkileyecek. Siyasi fayda gözetilmeli, sadece diyaloğun sesi iyi bir sonuca götürür" dedi.

Salahaddin, Türkiye'den gelen açıklamaların Mısır'da olumlu bir görüntü yaratmadığını ifade ederek, bu durumun Türkiye'nin ekonomisini ve körfez ülkeleriyle ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini iddia etti.

Büyükelçi Salahaddin, "Mısır, herkes için çok güvenli. Türkler için de güvenli. Umut ediyorum kısa süre sonra tekrar geri geleceğim. İnşallah, ilişkilerde iptal diye bir şey yok. Sorumlu insanlar doğru adımlar atacaktır. Sorumlu davranmak gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı da istişarede bulunmak üzere Ankara'ya çağırılmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Evet yerden göğe kadar haklı hiç kimsenin içişlerine karışmaya hakkımız yok,tutturmuşlar müslüman kardeşler diye,geçmiş tarihten bir bağımız varsa hepsi ile var ,neymiş bu müslüman kardeşler ,hristiyan kardeşler .Bu hükümet kadar ayrım yapıp ortalığı karıştıran ve etrafında hep düşman kazanan bir hükümet bir daha gelmez,el attıkları yeri karıştırıyorlar.
israilin sinaya ve ortadoğunun her tarafa karışması seni rahatsız etmiyorsa ayrı konu!
anlamadınımızmı daha ABD bizi köprü yerne koydu uyan türkiye nerde akpciler
Suriyede de olduğu gibi burdada aynı hata yapılmasın lütfen ! Orda eli silahlı teröristlere destek verildi.Lojistik destek sağlanarak taraf olundu.Mısırda da aynısı olmamalı.Katliama karşı durulmalı lakin bu aradada dostlar kaybedilmemeli...
ÇOK GÜZEL BİR YORUM. NE YAZIK Kİ TÜRKİYENİN DIŞ POLİTİKASI ÇOK ZAYIF.HEP KEPÇEV ROLÜNÜ ÜSLENİYOR TABİİ Kİ ABD NİN İSTEĞİYLE..BAŞBAKAN HALA BEN GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA PROJESİNİN EŞ BAŞKANIYIM DİYE HAVA ATIOYOR. HEMDE İSRAİL CESARET MADALYASI BOYNUNDA SALLANARAK. TÜRKİYE DIŞ POLİTİKADA HİÇ BU DERECE ACİZ KALMAMIŞTI. SIFIR SORUN DEDİLER TÜRKİYEYİ BATAKLIĞA SOKTULAR.
hem nalına hem mıhına öyle mi? kardeşim bir kez de dik duralım namerdin kılıcını çalmayalım sudi kralından bir farkımız olsun..nedir bizim millette bu junta sevgisi anlamdım gitti. 10 sene geçti darbe olmayınca hasretle yanıyor bazıları...
O KADAR İNSAN ÖLMÜ ADAM GÜLEBİLYOR EKONOMİDEN BAHSEDİYOR YAZIK
yavuz sultan selim mısır seferini kazanıp halifeliği türklere kazandırdıktan sonra mısır bizim en büyük düşmanımız mısır demek KIPTİ demek Butros gali,nin kim olduğuna bakın o nun yöneticiliğinde ne kadar müslüman katledildi bakın saraybosna katliamı yapıldığında BUTROS GALİ BM yöneticisiydi ha müslüman ölmüş ha köpek bu insanlar için hiç fark yok TÜRKLER YOK OLMADIĞI sürece bunların içi soğumaz ancak böyle bir şey olmayacağı için hep bunların MOTOR,ları soğumayacak.
''YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ'' OUT ''YURTTA BÖLÜCÜ, DÜNYADA BOZUCU'' İN.......
HADİ GEZİCİLER BUNUN İÇİN DE BELGESEL ÇEKİN ........ TAYYİBİN YAPTIĞI ZÜLÜM OLDUĞU GİBİ BU DA ZULUM DUR. EĞER BU OLAYA İLGİSİZ KALIYORSANIZ CHP ZİHNİYETİ AHMAKSINIZ DEMEKTİR. HADİ ÖRGÜTLENİN MISIR DAKİ MAZLUM HALK İÇİN ÇIKIN TAKSİME ÇAKMA YEŞİLCİLER SİZİ
Mısır da Suriye de iki müslüman ülke ve içlerinde dış ülkelerin fitneleri ile oluşmuş suni çatışmalar var.Türkiyenin bu ülkelerdeki herhangi bir tarafı şu veya bu şekilde desteklemesi fitneyi yayan şer odaklarının planlarına alet olmak demektir.Müslümanın müslümanı katletmesinde taraf olmak kurulan düzenin bir parçası olmaktır.Uygulanacak en iyi siyaset Atatürk'ün de dediği gibi yurtta sulh cihanda sulh ilkesiyle hareket edip bu ülkelerdeki anlaşamayan taraflara arabulucu olmak ve kendi içlerinde bir anlaşma sağlanmasını temin etme yolunda adımlar atmaktır.Bir mümin hayatı bile buna değer.
Büyükelçi doğru konuşmuş.Türkiye tüm insanların hakkını korumalı taraf olmamalı...Kendi insanlarımız içinde geçerli bu.
sebeb ne olursa olsun hiçbir devlet kendi vatandaşına kurşun sıkmanın haklılılğını savunamaz tutmuşlar bide utanmadan bu katillerin yanında olmamızıda istiyorlar ya edep yahu
OSMANLIYI ARKADAN VURANLAR ŞİMDİ KENDİ KENDİLERİNİ YİYOR
Mısır çok güvenli bir yer diyor.tekrar geri geleceğim diyor.Bakalım ne kadar güvenli geri geldiğinde anlarız.bu adamı mürsi mi atadı.Darbeciler mi.
tipine bak hele sunun bi tipine ugurlar olsun koç ense trasını görelim yürü anca gidersin kukla seni
size gönderdiğimiz 150 tane çöp kamyonumuzu gönderin...
türkiye bir tarafat yer almayacak ta...eli kanlı darbeciler dağdan gelip bağdakini kovmuşlar...siz normal mısır halkının büyükelçisi olduğunuzu mu düşünüyorsunuz...
akp ye ne girdiki mısırın işine burnunu sokuyor haaa ampul girdi sanırım çıkaramıyorlar hahahahahaha.allah mursininde akp ninde belasını versin
MÜSLÜMAN KARDEŞLER İSRAİL İN İSTEĞİ GURUBLARDAN DEĞİLDİR!BÖLGESEL GÜÇ İSRAİLDİR BAŞTA KARNLIK İŞLERDE ESKİDENDİ ARTIKMİLLETİN GÖZÜNE SOKARAK CAN ALIYORLAR! BİR OLDUKLARI ABD,AVRUPA DESTEKLEDİKLERİ NATO BM İSRAİL YANLISI POLİTİKALARIN YANIN DA OLUR !O NA GÖRE ADAMLARINI BURALARA GETİRİR!ÜLKEMİZ HİÇBİR ZAMAN ONLARIN GÖZÜNDE BÖLGESEL GÇ DEĞİL AKSİNE POTANSİYEL SÖMÜRGE OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR!!!
YAW MADEM DEMOKRASİ İLE SEÇİM İLE GELDİ DENİYOR,NEDEN MUHALEFTLE OTURUP GÖRÜŞMEK YERİNE KAPALI TUTULDUĞU YERDEN CİHAT EDİN DİYOR BU MURSİ?ALLAHIN VERDİĞİ CANI ALMAK EN BÜYÜK GÜNAH DEĞİL Mİ?NEREDE BU MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN İNSANLIĞI?ASKERİ MÜDAHALE OLMADAN ÖNCE ÖLDÜRDÜKLERİ VE DAMDAN ATTIKLARI O ASKERLERİ KONUŞMUYORLARDA ASKER GEREĞİNİ YAPINCA NEDEN HEPSİ BİRDEN AYAKLANIYOR?AYRICA BİZE NE MISIRDAN SURİYE'DEN.UYANIN ARTIK HEEYYY.OSMANLI TOPRAKLARI MAALESEF ÇOKTAN ELDEN GİTTİ.MÜSADE EDENLER YATTIKLARI YERDE RAHAT MI ACABA ŞİMDİ SİZ ÖNCE KENDİ SORUNLARINIZI ÇÖZÜN SONRA DA MISIRI SURİYEYİ DEĞERLENDRN
onurlu adammış bizimkileri kovsanda gitsen.
Kimi tayyibe kimi mursiye kimi de imralı'da ki dürziye.. İmam nikahıyla bağlıyık diyenlere...!! Taksimde ki teröre Sivas'da ki ölene Milleti çapulcu edip sövene... Teröre destek verene neredeydiniz nerede!!!
Diğer Haberler