Mükemmel bir beden fikri nasıl gelişiyor ve değişiyor?

Bugün dünyanın her yerinden kadınlar, ağırlıkları ne olursa olsun endişeleniyor ve çoğunlukla kilolu olduklarını düşünüyorlar. Ancak geçmişte durum bunun biraz tersi gibiydi. Mükemmel insan vücudu fikrinin neden sürekli değişmeye başladığını ve gelecekte nasıl olacağını anlamaya çalışmak bir yana, belki de kalori saymayı bırakıp buzdolabımızda kek için daha fazla yer açmamızın zamanı gelmiştir.

Mükemmel bir beden fikri nasıl gelişiyor ve değişiyor?

Mükemmel vücut şekli fikrini etkileyen birçok faktör var ve bunlardan biri kuşkusuz açlık hissidir.  Araştırmalar , günümüz erkeklerinin bile 'tombul' kadınları, kendilerini aç hissettiğinde daha çekici bulduklarını göstermiştir . 

Antik Dünya çağında kalça, büyük bir göbek ve büyük göğüsler şehvet ve kadınların doğurganlıkları ile ilişkiliydi. O zamanlar insanlar çoğunlukla yetersiz kalıyorlardı, bu yüzden daha fazla yağ içeren kadınlar bir bebeği doğurmak ve onları beslemek için daha iyi bir şansa sahiptiler. Erkekler onları daha çekici buluyorlardı.

1

Kilolu kadınların, Moritanya'da ve gıda stoklarının sınırlı olduğu Uganda'daki bir kabilede  hala ideal bir güzelliğe sahip olduğu düşünülmektedir. Dahası, onlar hala kadınları şişmanlatmaya çalışıyorlar. Evlenecekleri zamana kadar, Uganda’da gelinler kendilerini daha çekici hale getirmek için her biri yaklaşık 5.000 kalori olan birkaç kavanoz süt içerler.

63

İdeal vücut şekli fikri kültür ve toplumdan da etkilenir. Antik Yunanistan'da heykeltraşlar tarafından tasvir edilen kadınsı heykeller çok zayıf değildi ve çekici bir şekle sahipti. Göğüsler çok büyük değildi, çünkü heykeller cinselliğinin değil, insan vücudunun mükemmelliğinin bir simgesiydi  .

3

Ortaçağda kadınların güzellik kanunlarında din etkili olurken, rönesans döneminde kadınların vücut şekilleri incelmeye başladı. Ancak hepsi gözle görülebilir ve karına sahipti. O dönem insan kişiliğine ve bedenine ilgi uyandırdığı için hamileliklerini açıkça gösterdi.

  1. yy ve 20. yy arasında ise korse dönemi başladı. Belinizi güçlendirmek ve vücudun bir kum saati gibi görünmesini sağlamak için kullanılan korseler.  Araştırmalar , büyük göğüsleri ve ince belleri olan kadınların daha yüksek estradiol (östrojenik bir steroid hormonu) seviyesine sahip olduğunu, bel ve kalçalar arasında keskin bir kontrastı olanların progesteronun (adet döngüsü, gebelik ve embriyogenezde rol oynayan 21 karbonlu bir steroit hormon) daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, kum saati vücut şekillerine sahip kadınlar, fazla doğurganlığa ya da hamile kalmaya daha yatkındır.

1950'lerde, kıtlık ve savaştan sonra, kadın bedeninin bu standardı bir kez daha popülerliğin zirvesindeydi. Marilyn Monroe, Betty Brosmer ve Jayne Mansfield gibi güzeller o zamanlar erkeklerin dünyalarını mükemmel şekilleriyle sallıyorlardı.

4

Bu arada, Barbie şeklinin doğurganlık için ideal olduğu düşünülmesine rağmen, gerçekte, bu şekle sahip bir kız kısır olacaktır . Dahası, anoreksik olur ve yalnızca sürünerek hareket edebilirdi. Hamilton Koleji'nden bir öğrenci, bu güzellik standardının yaşam boyutu görüntüsünün nasıl görüneceğini gösterdi.

Kadınlar için göreceli özgürlük dönemi 1920'lerde başladı. Kadınlar erkekleri memnun etmeye çalışmayı bıraktılar, saçlarını kısa kesmeye başladılar ve vücutlarının kıvrımlarını geliştirmeyi bıraktılar. 60'lardan başlayarak, ince ve narin vücut şekilleri modadaki yerini sağlam bir şekilde almıştı. İşte o zaman genç bir kız olan Twiggy , o zamanların gençleri için bir idol oldu . Çocuksu bir vücut şekli ile kısa saçları uzun kirpikler ve kocaman gözlerle birleştiren androjenöz özelliklere sahip ilk modellerden biriydi.

Kadınlar korselerle kendilerini “sıkılaştırmayı” bıraksa da, kendilerini diyet ve sporla sınırlamaya başladılar. 80'lerde Cindy Crawford ve Naomi Campbell gibi modeller örnek olmaya başladı.

8

90'lı yıllardan başlayarak, incelik yeniden popüler oldu ve o zamanların ideal güzellik standardı Kate Moss'du. Medya, fazla kilolu olmanın tehlikeleri hakkında haber yapmaya başladı ve dolgunluk gülünçleşirken irade eksikliğiyle ilişkilendirilmeye başladı . O zamandan beri, tasarımcılar ince modelleri tercih etmeye devam ettiler.

2010'larda, internet ve sosyal medyanın artan popülaritesi nedeniyle, Kim Kardashian gibi dolgun ama düzgün vücut şekline sahip kadınlar popülerlik kazanmaya başladı.

7

Bununla birlikte, araştırmacılar son 50 yılda erkeklerin çok seçici olduklarını belirtiyorlar. Sadece kalçalar, memeler ve bel arasında keskin bir kontrastı olan kadınları değil, aynı zamanda vücut kitle indeksi düşük olanları tercih ediyorlar. Bu da ince androjen kızları sevdikleri anlamına geliyor .

Peki tüm bunların ışığında yakın gelecekte kadın vücudu neye benzeyecek?

Yakın bir gelecekte, kusursuz bir kadının vücudu oldukça ince kalacaktır. Ve bunun birkaç nedeni var:

Küreselleşme

Televizyon ve internet tüm dünyada yaygınlaştı. Geleneksel Porto Riko, Samoa ve Tanzanya toplulukları dolgun kadınları her zaman benimsemişlerdir. Ancak 1990'lı yıllardan itibaren dolgunluğu Avrupa ülkelerinden etkilenen çirkin bir şey olarak algılamaya başladılar.

Fiziksel emeğin hala önemli olduğu kırsal alanlarda, güçlü ve büyük kadınların şekilleri hala takdir edilmektedir. Ancak, erkekler  köyden kente taşındıkça tercihlerini daha ince kadınlar ile değiştirmeye başlar.

Nüfusun göreceli doygunluğu

Anladığımız gibi, savaş ya da kıtlık olmazsa, erkekler daha ince kadınları tercih eder. Ve medeni dünyadaki ülkelerin çoğunun yemek için yeterli yiyeceğe sahip olması nedeniyle dolgun şekiller obezite ile ilişkilendirilecektir.

“Kum saati” vücut şekli olan kadınlar

İnce bir bel ve geniş kalçaların öncelikleri arasında kalması muhtemeldir. Ancak, moda endüstrisinin etkisiyle zayıf kızlar için eğilim daha popüler olmaya devam edecek.

Reklamların algısı

Moda tasarımcıları en çok zayıf kadınları (genellikle çocuksu bir görünüme sahip) tercih eder çünkü kıyafetler üzerlerinde iyi durur. Bilgisayar programlarıyla çalıştıkları için , sadece ince vücutlar değil, aynı zamanda basitçe bulunamayan vücut şekilleri oluşturmakta da özgürler .

Aynı zamanda, istatistiklere göre, genç bir kız çeşitli medya kanallarından günlük 180 dakika bilgi alırken, ailesiyle sadece 10 dakika geçiriyor. Böylece, gerçekçi olmayan güzellik standartları giderek bilincimize ve çocuklarımızın bilincine dahil edilmektedir.

Elbette, bazı kadınlar ve büyük beden modelleri modayı bir dereceye kadar etkiledi, ancak etkinin uzun ömürlü olması pek mümkün değil. Ek olarak, moda tasarımcıları , diğer kadın şekillerini göz ardı ederek “kum saati” vücut şekli için kıyafetler oluşturmaya devam ediyor . Moda tasarımcılarının favori şekillerine sahip olan kadınların oranı dünya nüfusun % 8'inden fazla değil.

9

Cinsiyetler arasındaki sınırları kaldırmak

Ünlüler de dahil olmak üzere gittikçe daha fazla insan feminizm fikrinden etkilenerek androjen olmaya devam ediyor.  Bunun iyi ya da kötü olup olmadığına karar vermek size kalmış, ancak yakın gelecekte kadınsı güzellik standardının herhangi bir cinsiyet göstergesinden yoksun olması muhtemel görüünüyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Mükemmel beden algısı gelişmiyor, saçma sapan bir şeyler çıkıyor, birileri de ünlenmek ve göze onlar gibi görünmek adına bu akıma kendini kaptırıyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Diğer Haberler