HABER

Mustafa Armağan kimdir? İşte o sözlerin sahibi...

Mustafa Kemal Atatürk'e ettiği hakaret ile gündem olan Mustafa Armağan kimdir sorusu bu haftanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Peki ‘Derin Tarih' isimli programda Atatürk'e dair sarf ettiği sözlerle gündeme oturan Mustafa Armağan kimdir?

Mustafa Armağan kimdir? İşte o sözlerin sahibi...

Canlı yayında Mustafa Kemal Atatürk'e ettiği hakaret ile gündem olan Mustafa Armağan kimdir sorusu bu haftanın en çok konuşulan konularından biri oldu. ‘Derin Tarih' isimli programda Atatürk'ün manevi kızı Afet İnan ile ilişkisini ima eden Mustafa Armağan'a tepkiler çığ gibi büyüdü. İşte 6 Mayıs’taki ‘Derin Tarih’ isimli programda ‘Mustafa Kemal’in gönül galerisi’ konu başlığında sarf ettiği sözlerle gündeme oturan Mustafa Armağan kimdir sorusunun yanıtları...

MUSTAFA ARMAĞAN KİMDİR?

1961 Cizre doğumlu Mustafa Armağan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli yayın evlerinde editör olarak çalıştı. 1995-1996 arasında İzlenim dergisinin yayın yönetmenliğini yürüttü. Sosyal Bilimler Ansiklopedisi (Risale Yayınları, 4 cilt) ve Osmanlı Ansiklopedisi (Ağaç Yayıncılık, 7 cilt) adlı çalışmalarının yayın koordinatörlüklerinde bulundu. M. M. Şerif'in 4 ciltlik İslam Düşüncesi Tarihi adlı derlemesi (İnsan Yayınları, 1990-91) yayına hazırladı. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından üç defa ödüle layık görüldü: Batı Düşüncesinde Dönüm Noktası (F.Capra'dan tercüme dalında, 1989) ve Şehir, Ey Şehir (deneme dalında, 1997) Osmanlı: İnsanlığın Son Adası (TYB Fikir Ödülü). Telif kitapları olan Gelenek (1992), Gelenek ve Modernlik Arasında (1995), Şehir Asla Unutmaz (1996) ve Bursa Şehrengizi (1998) dışında derleme ve çeviri olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfında yayın bölümü yöneticisi olarak görev yapmakta, Mehtap TV'de Tarih Aynası adında bir program sunmaktadır. 1995'ten itibaren Zaman gazetesinde yazı yazdı. 7 Mart 2016 tarihinden itibaren Yeni Şafak gazetesinde her pazar köşe yazısı yazmaya başladı. 2007 yılı Mart ayında TÜRTAB - Türkiye Toplumbilimsel Araştırmacılar Birliği'nin kuruluşunda yer aldı. 1995'ten beri Zaman gazetesinde yazı yazmakta ve Nisan 2012 tarihinden itibaren "Derin Tarih" adlı tarih dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini de yürütmektedir.


Geri Dön