HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Nar: Faydaları nelerdir?

Persliler dönemine kadar dayanan ve dünya tarihinin bilinen en eski meyvelerinden biri olan nar, antioksidan açısından son derece zengin bir kaynak olmakla beraber eski kavimlerce sonsuz yaşam, sağlık ve bereket sembolü olarak da bilinirdi. Nar, lekeli ve kırmızı kabuğa sahip ve içinde yenilebilir kırmızı taneler barındıran bir yapıya sahiptir.

Nar: Faydaları nelerdir?

Mevsimsel bir meyve olmasının yanı sıra her mevsim tüketmek isteyenler narın içindeki taneleri buzdolabı poşetleri içerisinde olmak kaydıyla buzluklarında saklayabilirler. Kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok alanda sağlığa faydalı bir meyve olan nar, bünyesinde yüksek miktarda C vitamini barındırır.

Nardan bir adet yemeniz halinde günlük C vitamini gereksiniminizin yaklaşık olarak yüzde 16'sını karşılayabilirsiniz. C vitamini haricinde bol miktarda K vitamini de içeren nar, kemik sağlığını koruma ve kemikleri geliştirme açısından da son derece önemli bir besin kaynağıdır.

İçeriğindeki bir diğer vitamin olan B5 sayesinde ise beden; yağ, protein ve karbonhidratları daha kolay metabolize edebilir. Narda yer alan manganez ve potasyum sayesinde bedenimizdeki akışkanların dengesi korunur, hücresel fonksiyonlar daha etkili çalışır ve kemik şeklinin bozulması önlenir.

Narın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: Bir adet

Kalori (kcal): 98

Yağ (g): 0,34

Karbonhidrat (mg): 14,86

Protein (g): 0,42

Narın Faydaları

1. Hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar

iStock-155442849

Narın içeriğindeki vitamin ve mineraller, cilt üzerindeki dokuların tamir edilmesine destek sağlar. Aynı zamanda narı düzenli bir şekilde tüketmeniz halinde cilt hücrelerinizin yenilenmesini sağlayabilir ve bu sayede bedeninizdeki yaraların daha çabuk iyileşmesini, epidermis ya da dermis gibi önemli cilt hastalıklarına yakalanma ihtimalinizin düşmesini sağlayabilirsiniz. Cildinize önem veren ve cildinizin sağlığını korumak isteyen biriyseniz düzenli olarak nar tüketmenizi tavsiye ederiz.

2. Bedeni güneşin zararlı etkilerinden korur

Nar, içeriğindeki mineraller sayesinde güneşin zararlı ışınlarının bedende oluşturduğu kötü etkiye ve kansere sebep olabilen serbest radikaller ile mücadelede bizlere takviye destek verir. Diğer taraftan narın yağında bulunan antioksidanlar da cilt tümörlerini inhibe edip cilt kanseri riskini azaltır. Yine de başlı başına narı tek başına tüketerek güneşin bütün zararlı etkenlerinden korunmak mümkün değildir. Siz yine normal önlemlerinizi almaya devam ederken bir yandan da narı yiyerek sağlığınızı daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

3. Cildin genç kalmasını sağlar

iStock-1161353643

Narın cilde faydaları oldukça fazladır. Güneş hasarları başta olmak üzere günlük yaşam koşuşturması ve ilerleyen yaşa bağlı olarak vücutta görülen cilt yaşlanmasını önleyen nar, bedendeki kırışıklıkların ve çizgilerin oluşumunu yavaşlatır. Yaşınıza kıyasla daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Diğer taraftan narda yer alan kolajen ve elastin ise cildin gençleşmesine katkı sağlamanın yanı sıra cildin daha yumuşak bir yapıya bürünmesini de destekler. Narı yediğiniz durumda cildinizin ekstra nemlendirilmesi mümkün olur ve yağlı ya da kompleks yapılı ciltlerde oluşan yara ve yanmaların oluşumu da engellenir.

4. Cinselliğe destek olur

iStock-1034439078

Nar suyunun faydalarına baktığımızda ise erkeklerde sperm yapıcı bir etki gösterdiğini ve canlılığı artırdığını görüyoruz. Narın cinselliğe faydaları bununla da sınırlı değildir. Serbest radikaller ile mücadele etmesi ve bedeni daha sağlıklı hale getirmesi, kolay yorulmanın önüne geçer ve kişinin cinsel ilişki esnasındaki performansında artış görülür. Sperm kalitesinin artması ise hem ilişkiyi kaliteli hale getirir hem de çocuk sahibi olmayı daha da kolaylaştırır.

5. İshale iyi gelir

iStock-1036111998

Nar, yalnızca içindeki taneli yapısıyla değil aynı zamanda suyu, kabuğu ve daha birçok yönüyle de sağlığa çeşitli katkılar yapar. Nar kabuğunun faydalarından biri ise ishale iyi gelmesidir. Meyvenin kabuğu kaynatıldıktan sonra bir müddet soğumaya bırakılır ve ardından bal ile tatlandırılıp içilir. Narın kabuğuyla elde edilen bu karışım içildikten sonra ishal şikayetlerinin azalması beklenir. Diğer taraftan narın içindeki beyaz tabakanın da mideye iyi geldiği ve midenin sağlığını güçlendirip ishali önlediği belirtiliyor.

6. Kemikleri güçlendirir

iStock-168533336 (1)

narın suyunda yer alan enzimler sayesinde bedenimizdeki inhibitörlerin kıkırdaklardaki hasarları önlemesi daha kolay hale gelir. Diğer taraftan osteoatiti de önleyen nar, kıkırdak dejenerasyonunu durdurarak kemik sağlığını koruyup kemiklerin güçsüzleşmesinin önüne geçer. Düzenli olarak nar yerseniz yaşa bağlı olarak gelişim gösteren kemik zayıflaması şikayetlerinizi en aza indirebilir ve bedeniniz için akıllıca bir yatırım yapmış olursunuz.

7. Hamile kadınların sağlığını korur

iStock-1213687410

Hamilelikte narın faydalarına baktığımız zaman ise narın kadınların gebelik döneminde ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali karşılayarak onların sağlığına önemli bir katkı yaptığını görüyoruz. Bünyesinde yer alan C vitamini, demir, lif, folik asit, potasyum, kalsiyum, niasin gibi maddeler hücre büyümesini hızlandırır. Diğer taraftan gebelik esnasında nar sayesinde uyku problemleri ve kramp sorunlarının önüne geçmek de mümkündür. Beyin hasarı riskini azaltıp anne karnındaki bebeğin beynine giden kan akışını sağlıklı bir seviyede tutmak için de yardımcı olur.

8. Mide sağlığını korur

iStock-1060339976

Narın içinde bulunan beyaz tabaka sayesinde mide daha kuvvetli hale gelir. Aynı zamanda ekşi narın faydalarından biri de midenin kuvvetlenmesini desteklemektir. Eğer narın ekşisinden elde edilen pekmez, bal ile karıştırılıp alınırsa mide iltihabına karşı iyi sonuçlar elde edilebilir. Tabii uzmanlara göre bu karışım aç karna alınmalıdır. Ayrıca yemekten sonra bir adet nar tüketirseniz yenen yiyeceklerin hazmı kolaylaşır.

Nar Nasıl Soyulur?

  • Narı soyarken işleme ilk olarak üst kısımdan başlamanız gerekir.
  • Meyvenin üst kısmının yaklaşık iki cm kadar aşağısından bıçak aracılığıyla tam bir daire biçiminde meyveyi çizin. Burada amaç kesmek değil, çizmektir. Buna dikkat edin ve çok derin bir çizik oluşturmamaya çalışın.
  • Çizdiğiniz kısmı şapka biçiminde meyvenin üstünden elinizle alın.
  • Eğer tanecikleri görmeye başladıysanız dikey olarak da beş altı odacık açacak şekilde çizik atın.
  • En son adımda çizik attığınız yerleri eliniz yardımıyla meyveden sökün ve yemeye başlayın.

Narın Zararları

  • Narda çok fazla seviyede element ve vitamin bulunduğu için hamile kadınlar, bağırsak ve mide hastalığına sahip olanlar ve çocukların çok fazla tüketmemesi gerekir. Aşırı tüketim halinde bedende istenmeyen sonuçlar gözlenebilir.
  • Beden narı hızlı bir şekilde hazmedemezse gaz ve şişkinlik şikayetleri ortaya çıkabilir.
  • Ateşi olan hastaların nar tüketmek konusunda dikkatli olması gerekir.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler