'Neden yorgun görünüyorsun?' sorusunu sık sık duyuyoruz! Peki ne yapmak gerekiyor?

Hiç düşündünüz mü acaba yüzünüzdeki hangi değişiklikler sizin daha yorgun gözükmenize neden oluyor? Kendinizi dinlenmiş ve enerjik hissettiğiniz bir dönemde arkadaşınız “Neyin var? Yorgun gözüküyorsun” dediğinde nasıl alt üst olursunuz. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Sönmez, pek çok kişinin yaşadığı ifademizdeki ‘yorgun’ görünümün nedenleri ve neler yapılması gerektiği konusunda detaylı açıklamalarda bulundu.

'Neden yorgun görünüyorsun?' sorusunu sık sık duyuyoruz! Peki ne yapmak gerekiyor?

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Sönmez, özellikle kaş, göz ve yüz yapımızdaki bu kombine yorgunluğun önüne geçmek için birbirinden faydalı öneriler sundu.

Sizi yorgun gösteren ifadeler temelde iki farklı gruba ayrılabilir. Bunlardan bir tanesi yaşınızla ilgili olmayan genetik olarak taşıdığınız yani kaş, göz, yüz yapınızla ilgili özelliklerdir. Asıl karşılaşılan grup ise yaş aldıkça yüzün yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru yön değiştirmesinin bir sonucudur.

Yaş ile ilişkili olmayan, yirmili yaşlardan beri bazı kişileri rahatsız eden “Yorgun gözüküyorsun” cümlesine muhatap olmasına neden olan en önemli faktör göz kapaklarıdır. Evet, bazı kişilerde göz kapakları yapısal olarak düşüktür. Bu durum gözün yarı kapalı gibi durmasına ve uykulu bir ifadeye neden olur.

PTOZ NEDİR?

Bazen tek göz kapağında, bazen ikisinde birden bu düşüklük vardır. Çaresi ise, “ptoz” denilen bu durumun küçük bir ameliyat ile düzeltilmesidir. Ptoz ameliyatı geçirdikten sonra gözün kapalı ve uykulu, yorgun gibi duran görüntüsü düzelir.

Göz daha büyük ve canlı gözükür. Yine yaşla pek ilgisi olmayan yorgun ifade veren durumlardan bir tanesi kaşların yapısal olarak düşük olması ve kaşların kuyruk kısımlarının aşağı doğru yönlenmesidir.

TAM AÇIK GÖZLER

Plastik cerrahlar canlı bakan bir ifade için iri, tam açık gözler ister. Ayrıca kaş-kirpik arası mesafenin de belli bir seviyede olması ve kaşların kuyruklarının belli bir açıyla seyretmesi kişiyi daha canlı gösterir.

Eğer genç yaşta kaşlar yapısal olarak aşağıda düz bir şekilde konumlanmışsa ve kuyruk kısmı da aşağı doğru yönleniyorsa iyi bir kaş makyaj uzmanının kontrolünde kaşların alınış şekli ile oynayarak daha canlı bir görünüm vermek tavsiye edilir.

AYDINLIK BİR GÖRÜNÜM İÇİN...

Aynı durumla ileri yaşlarda da sık olarak karşılaşılır. Yani yaşla birlikte yerçekiminin artan etki kaş–kirpik arası mesafenin daralmasına neden oluyor. İstenilen “aydınlık” görünüm için bu mesafenin açılması gerekir. Yine uygun bir kaş makyajı ve hatta kalıcı makyaj yöntemlerine başvurmak mümkündür.

Ancak kaşın seviyesini ve şeklini değiştirmek için bilinen en iyi yöntemlerden biri de botoks uygulamalarıdır. Otuzlu ve kırklı yaşlardan itibaren hastalar botoks uygulamaları ile kaş ve göz arası mesafelerini arttırarak daha canlı görünüme kavuşabilirler.

Düzenli botoks uygulamaları ileriye yönelik de özellikle göz çevresi ve alında oluşabilecek derin kırışıklıkların önüne geçecektir. “Şeytan gibi olur muyum?” diye endişe etmeyin. Ehil ellerde yapılmış uygulamaları fark etmek oldukça zordur.

ORTA YAŞ VE SONRASI

Yine orta yaş ve sonrasında gözlerdeki ifadeyi yorgun gösteren bir neden göz kapaklarının gevşemesi, yağ torbalarının ortaya çıkmasıdır. Bu durumda yapılması gereken işlem başta anlattığıma göre biraz daha farklıdır.

Alt ve/veya üst göz kapaklarını içerecek şekilde göz kapağı estetiği ile hem sarkmış ve gevşemiş deriden kurtulabilirsiniz, hem de göze yorgun görünüm kazandıran torbalanmaların önüne geçebilirsiniz.

Yorgun ifadenin en önemli nedenleri anladığınız üzere göz çevresindeki yapısal veya yaşla ilgili durumlar. Ama birde göz bölgesi haricinde yorgun görünüme sebep veren önemli bir bölge daha var. Bu da dudak ve yanaklar arasındaki derin oluklardır.

AŞIRI KİLO VERME DE ETKİLİ

Normalde yeni doğan bebekte bile olan bu oluklar gülümseme adalelerinin derideki yapıştığı noktalardır. Ama yaşla birlikte deri gevşedikçe adeta yanaklar bu olukların üzerine yığılır. Böylece burun kanadından başlayarak aşağıya ağız köşesine ve oradan da çeneye doğru deri yığılmaları olur.

Bu tarz bir görünümünüz varsa size yıpranmış, yorgun bir ifade verir. Bazen bunu aşırı kilo verme sonrası da görürüz. Bu durumda ilk seçenek olarak önereceğim yöntem gerekli bölgelerin dolgu ile takviye edilmesi ve yeniden eski durumuna getirilmesidir. Uygulama da hastalarda oldukça olumlu değişime neden olan bir uygulamadır ve gönül rahatlığıyla tavsiye edilir.

Dr. Ahmet Sönmez
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

www.drahmetsonmez.com
Facebook: @drahmetsonmezplastikcerrahi
Instagram: @drahmetsonmez
YouTube: Dr. Ahmet Sönmez

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler