HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Normal tansiyon değerleri ne olmalı, hangi değerler tehlikeli?

Tansiyon değerleri, günlük yaşantıdaki aktiviteler ile doğrudan bağlantılıdır. Özellikle tüketilen yiyecekler ve stres gibi ruhsal faktörler, tansiyon değerlerini belirler.

Normal tansiyon değerleri ne olmalı, hangi değerler tehlikeli?

Bu sebeple tansiyonun düşük ya da yüksek olmasından ötürü problem yaşamamak adına günlük yaşantıdaki aktivitelere dikkat edilmelidir.

Normal Tansiyon Değerleri Ne Kadar Olmalıdır?

Tansiyon değerlerinde yaşanan bozuklukların nedeni kan basıncının düzenli ve sağlıklı bir biçimde seyretmemesidir. Tansiyon ölçüldüğünde çıkan en yüksek sayı, kalp kaslarındaki kasılmalar esnasında arterlerdeki basınç düzeyini ifade eder. Düşük rakamlar ise kalp kaslarının vuruşları arasındaki kan basıncını gösterir.

Hem yüksek hem de düşük tansiyon değerleri kalp sağlığı açısından önemlidir. **Normal tansiyon değerleri 12 ve 8 değerlerinde olmalıdır.

** Fakat bazı kişilerde normal değerler farklılık gösterebilir. Bu kişilerin tansiyon değerlerinin 13 ve 7 ya da 9 ve 6 değerlerinde olması mümkündür. Bu tansiyon değerlerini bünyenin normal olarak karşılaması ve herhangi bir sağlık probleminin ortaya çıkmaması tansiyon değerlerinin bu şekilde olmasının bir sorun teşkil etmediği söylenebilir.

Tansiyon değerleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tansiyon ölçümlerinde yaşa göre tansiyon değerleri hakkında birtakım ideal değerler mevcuttur. Normal tansiyon değerleri;

 • Bebekler için: 9/6,
 • 1-10 yaş için: 10/7,
 • 10-18 yaş için: 11/7,3
 • 18-35 yaş için: 12/7,5
 • 35-50 yaş için 13/8,
 • 50-70 yaş için 14/8,5,
 • 70-90 yaş için 15/8,7 şeklindedir.

Vücuttaki kan basıncı yaşla doğru orantılı bir şekilde artış gösterir. Bu durumun nedeni yaşlanan vücuttaki atardamarların zaman içerisinde esnekliğini kaybederek daha sert bir forma girmesidir. Genç bireylerin ise gün içinde yaşlılara nazaran daha hareketli olması dolayısıyla kan basınçları sürekli olarak artar. Bu sebeple **gençlerde normal olarak kabul edilen tansiyon değeri daha yüksek çıkabilir.

**Normal tansiyon değeri için bir genelleme yapılacak olursa, elli yaşın altındaki kadın ve erkekler için en uygun değer 13/8 şeklindedir.

Tansiyon Kaç Olursa Düşüktür?

En düşük kan basınç değeri düşük tansiyonu ifade eder. Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılan tansiyon ölçümü sonrasında çıkan değer, 7'nin altında ise bu değer düşük tansiyon değeri olarak adlandırılır. Büyük tansiyon değerinin ise 10'un altında olması halinde bu değer düşük tansiyon durumunu gösterir.

 • Tuz içerdiği sodyum sayesinde düşük tansiyonun yükselmesini sağlar. Su içmek de yine düşük tansiyon nedeniyle oluşan problemleri ortadan kaldırır.
 • Kahve ve çikolata düşük tansiyonun yükselmesine yardımcı olan ürünler arasındadır.
 • Aynı şekilde limon suyu ve havuç suyu da düşük tansiyonun yükselmesine olanak sağlar. Özellikle limon suyuna eklenecek olan tuz ve şeker hem içimi kolaylaştırır hem de tansiyonun dengesini sağlar.

Tansiyon düşmeden önce baş dönmesi ve bulanık görme gibi belirtiler meydana gelir. Bu durum esnasında nefes almak güçleşir, bu nedenle hızlı nefes alıp vermeye çalışılır. Ayrıca kalp olağandan daha hızlı atar. Aniden halsizlik ve yorgunluk hissedilir.

Tansiyon değeri, 14/9 değerinin üstünde ise bu yüksek tansiyondur.

 • Tansiyon yüksekliğine çözüm olarak öncelikle kollar, dirsekten bileklere kadar soğuk su ile yıkanmalıdır.
 • Nar suyu ve greyfurt suyu tansiyonun düşmesine yardımcı olacak başlıca içecekler arasındadır.

Küçük Tansiyon Kaç Olursa Tehlikeli Olur?

6 ve daha düşük değerlerde olan tansiyon değeri tehlikelidir. Küçük tansiyon sorunlarının başlıca sebebi B vitamini eksikliğidir. Özellikle B12 ve forik asidin eksik olduğu bir vücutta küçük tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Küçük tansiyon düşüklüğünün bir diğer nedeni ise yaşlanmadır. Yaşlanmayla beraber kalbe ulaştırılan kan miktarı azalır ve tansiyon düşüklüğü problemi ortaya çıkar. Ayrıca diyabet de küçük tansiyonun düşmesinin ana nedenleri arasında yer alır.

Tansiyon Hesaplama Nasıl Olur?

 • Tansiyon aletindeki manşonun havası boşaltılır.
 • Tansiyonu ölçülecek olan kişinin dirsek kıvrımının iç tarafında yer alan atardamar bulunur.
 • Manşon, dirsek kıvrımının 3-4 cm yukarısına doğru yerleştirilir ve kolu iyice sarması sağlanır. Önemli olan nokta kolu sıkacak kadar sarmamasına dikkat etmektir.
 • Stetoskop, ölçümü yapan kişinin kulağında olmalıdır.
 • Stetoskopun üst kısmı manşonun altına tamamen girmeyecek biçimde yerleştirilir.
 • Stetoskop sayesinde sesler dinlenir. Seslerin geldiği ilk an oluşan basınç büyük tansiyonu ifade eder.
 • Bir noktadan sonra sesler iyice azalır ve sonunda duyulamaz hale gelir. Bu durum ise küçük tansiyonu ifade eder.

  Youtube


En Çok Aranan Haberler