O kelime artık kullanılmayacak

Hükümetin demokratikleşme paketinde Çözüm Süreci'nin ikinci aşamasını oluşturan düzenlemelerde Süryanilere anadilde eğitim imkanı getirilirken, ‘Çingene' sözü de silinecek.

O kelime artık kullanılmayacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen Demokratikleşme paketinde çözüm süreci, seçim barajı, Alevi açılımı, TMK ve CMK'da değişiklikler ve kamuda başörtüsüne yönelik düzenlemelerin yanı sıra, Süryani ve Romanvatandaşlarla ilgili de birtakım düzenlemeler yapılacak.

Süryanilere Lozan hakları

Buna göre çoğunluğu Mardin'de yaşayan ve Katolik mezhebine mensup Hristiyan Süryani vatandaşlara ilkokuldan üniversiteye kadar olan eğitimlerini anadilde yapabilmeleri konusunda adımlar atılacak. Demokratikleşme Paketi kapsamına giren Süryanilerin Lozan Anlaşması gereği anadilde eğitim hakları bulunuyor.
‘Çingene' demek yasak

Aynı pakette Süryanilerin yanı sıra Roman vatandaşların hakları için de adımlar atılacak. Roman vatandaşlar için toplumda yaygın olarak kullanılan "Çingene" tabiri silinecek. Ders kitaplarında yer alan ‘Çingeneler çocuk hırsızıdır, aylarca temizlenmezler' gibi aşağılayıcı ifadeler ayıklanacak.

Yapılması planlanan yeni düzenleme ile ilgili memnuniyetini dile getiren Suryani Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, "Çok mutlu olduk" dedi.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
boş işlerle ugraşın vatanı satın göz boyayın milleti borçlandırın istediginizi yaptırın ALLAHIM BU ZALİMLERDEN BU MİLLETİ KURTAR AMİN ....
senin gibi olmayanın hakkını iade etmek zalimlikse söylenecek çok fazla söz yok. satılmış vatana bak 10,5 yıldır yerinde duruyo. bence siz bu vatanı satıyolar hikayesini anlatanlara bi sorun nereye gitmiş bu satılan vatan.
bır ınsanın dua sı 10 yıldır kabul olmuyosa fazla zorlamasına gerek yok bence.
sen bir milletin kendi dilini konuşmamasını kendi dilinde eğitim görmemesini boş iş olarak görüyorsun.bir an için konuştuğun dilin yasaklandığını ve başka bir dilde eğitim gördüğünü düşün bakayım ne düşüneceksin eminim buna da boş iş diyeceksin...
devleti satın dediğin bütün kurumları zarar ediyordu hiç sesin çıkmazdı o zamanlarda, zarar eden yerlerden gelen paralarla yapıldı yol vs gibi yatırımlar sana 2000 yılı öncesi bi ülke yakışır zulüm demişsin ya işte o zulümü hakediyorsun.
amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
katılıyorum
cok iyi olur insalllah,,,,
ÇİNGENELER ÇOCUK HIRSIZIDIR VE AYLARCA YIKANMAZLAR HANGİ DERS KİTABINDA YAZIYORMUŞ BİR GÖRSEYDİK
gerçekten hangi ders kitabında yazıyor ? ben hiç görmedim ve ilk defa duyuyorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler