HABER

Obezite cerrahisi kanser riskini azaltıyor mu?

Obezite cerrahisi kanser riski, şeker hastalığı, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarının riskini de azaltıyor. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, obezite cerrahisinin yandaş hastalıkların tedavisi ile ilgili olumlu etkilerini anlattı.

Obezite cerrahisi kanser riskini azaltıyor mu?

Obezite cerrahisi, kalp hastalığı ve kanser oranlarını düşürerek hayat kurtarır. Obez veya aşırı kilolu olma kalp krizi, felç ve bir dizi kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlayarak ölüm riskini artırır. Morbid obez olarak tanımlanan vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanların normal kilolulara göre ortalama yaşam süreleri daha kısadır. Bilimsel kanıtlar ameliyatın obezite ile ilişkili mortaliteyi ve morbiditeyi önleyebileceğini gösteriyor.

OBEZİTE GENEL SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Obezite, bir insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kadar aşırı miktarda yağ hücresine sahip olması durumudur. Bir kişinin vücut ağırlığı olması gereken değerden en az %20 daha yüksekse obez sayılır. Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 25 ile 29,9 arasında ise fazla kilolu olursunuz. VKİ'niz 30 ya da daha büyükse, obez sayılırsınız. VKİ’nin 30'dan fazla olması genel sağlık riske sokar. Bunlar arasında tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, safra taşları, kalp hastalığı, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, reflü, idrar kaçırma, kalp yetmezliği, dejenere eklem hastalığı, doğum defektleri, düşükler, astım, diğer solunum yolu hastalıkları ve çok sayıda kanser bulunmaktadır.

OBEZİTE CERRAHİSİ HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

Obezite ameliyatı için hastanın vücut kitle indeksinin (VKİ) 40 veya daha fazla olması veya vücut kitle indeksinin 35 ve üzerinde olup, tip 2 diyabet, şiddetli uyku apnesi veya hipertansiyon gibi yandaş hastalıkların bulunması gerekir. Diyetisyen desteği ve egzersizle birkaç kez kilo vermeyi deneyip başarısız olma şartı da aranır. Ayrıca kişinin psikolojik açıdan sağlığı da ameliyat için uygun olmalıdır. Eğer hasta bütün bu şartları sağlıyorsa obezite ameliyatı için uygun bir aday demektir. Kilo verme ameliyatı hayat kurtarıcı olabilir, ancak yeme, egzersiz ve yaşam şeklinizde kalıcı değişiklikler yapmaya hazır olmanız gerekir.

Doç. Dr. Orhan Çelen: Obezite cerrahisi sonrası diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, artrit, uyku apnesi ve reflü gibi obezite kaynaklı hastalıkların da çabuk iyileşmesini sağlar.Obezite için seçilecek cerrahi yöntem kişiye göre değişir. Sizin durumunuza özel ayrıntılı bilgi almak için obezite cerrahisi uzmanına başvurmalısınız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön