ODTÜ'de geliştirildi, bilim dünyasında heyecan yarattı

Dünya telekomünikasyon sektörü, sadece insanların değil cihazların da birbiriyle haberleşmesine olanak sağlayacak 5G'ye geçmeye hazırlanırken, ODTÜ'lü bilim insanlarının bu teknoloji için geliştirdiği 2 yeni bilimsel teori, bilim dünyasında büyük yankı buldu. Haberleşmedeki en önemli sorunlardan enerji ihtiyacını minimize eden ve veri güncelleme zamanlarını akılcı şekilde belirleyen teoriler, bilim dünyasında 2 binin üzerinde atıf aldı.

ODTÜ'de geliştirildi, bilim dünyasında heyecan yarattı

ODTÜ'lü bilim insanlarının iki teorisi heyecan yarattı . DTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Uysal Bıyıkoğlu,yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) 11 Şubat Dünya Bilim Kadınları Günü dolayısıyla akademik çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Bıyıkoğlu, insanların "Her zaman her yerde birbiri ile haberleşme hayali"nin gerçekleştiğini dile getirerek, "Şimdi her şeyi birbirine bağlama düşüncesi var ve bu gerçekleşiyor. Nesnelerin interneti, çevresel sensörler, otonom araçlar, giyilebilir sensör sistemleri hızla yayılmakta." dedi.

İnternete bağlı nesnelerin sayısının 2021'e kadar dünya nüfusunun üç katına çıkacağını belirten Bıyıkoğlu, "Var olan haberleşme altyapıları bu gelişmeyi var olan tekniklerle ne kapasite olarak ne de enerji tüketimi olarak kaldırabilir düzeyde. Bu nedenle yeni prensiplere ihtiyacımız var. Şu gözlemle hareket ettik; makina tipi ya da uygulama bazlı veri gönderimi klasik haberleşmeden farklı. Veri hızından çok, taze ve yararlı güncellemelerin gönderilmesi önemli. Bu son yıllarda bilim dünyasında ortaya çıkan bilgi yaşı diye bir ölçütle ifade ediliyor. Bilgi yaşı konusunda 2015'ten beri çok yoğun çalışıyoruz. İlk defa enerji kısıtları altında bilgi yaşının minimize edilmesi yöntemini gösterdik. Daha sonra 2016'daki çalışmamızda ilk defa bilgi yaşının kontrolünü ortaya koyduk. Şu anda bilgi yaşı literatüründe en çok atıf alan bazı makaleler, grubumuzun çalışmalarına ait." diye konuştu.

Bıyıkoğlu, haberleşme teknolojilerinde geliştirdikleri iki yeni teorinin bilim dünyasında ses getirdiğine işaret ederek, şöyle devam etti: "Enerji verimli haberleşme ve sürdürülebilir haberleşme sistemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda ortaya koyduğumuz kuramlar literatüre yön verdi. Son zamanlarda güncelleme tipi veri gönderimini optimize eden tekniklerimiz literatürde takip ediliyor. Bu çalışmalar toplamda 2 binin üzerinde atıf alarak ses getirdi."

'ETKİSİ BÜYÜK OLACAK'

Geliştirdikleri sistemin geleceğin haberleşme sistemlerindeki değişime etkisine ilişkin değerlendirme yapan Bıyıkoğlu, "Şu anda kullandığımız günlük cihazların içinde sensörler var. 2021 yılına kadar tüm bu cihazların hepsi 5G ile internete bağlanacak. Makine tipi haberleşme çok büyük önem kazanacak. Doğru zamanda veri almada geliştirdiğimiz sistemlerin etkisi büyük olacak. Böylece etkili taze veriler karşıya iletilebilecek. Bu iki teori ile çok daha az zaman ve enerji kullanarak sensörlerden güncel veri alabilmek mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

KADIN BİLİM İNSANI HABERLEŞMEDE HEP İLERİDE

ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüne 1993 yılında Türkiye birincisi olarak yerleşen Bıyıkoğlu, aynı üniversiteyi 1997'de yine birincilikle bitirdi. Mezuniyetinin ardından ABD'deki MIT'de Vinton Hayes bursu ile haberleşme ve ağ teoriler üzerine lisansüstü çalışmalar yapan Bıyıkoğlu, o yıllarda yeni gelişmekte olan kablosuz ağların temel sınırlarını araştırmak üzere Stanford Üniversitesinde doktora yaptı. Uysal, Stanford'da Elektrik Mühendisliği doktora yeterlik sınavında 144 öğrenci arasında birinci seçildi. Doktora tezinde geliştirdiği enerji verimli çizelgeleme kuramı, günümüzde enerji hasatlı haberleşme sistemlerinin optimizasyonunda kullanılan temel kuram oldu.

Doktorasının ardından MIT ve Ohio State Üniversitelerinde çalışmalarını sürdüren Bıyıkoğlu, daha sonra ODTÜ'de akademisyen olarak çalışmaya başladı. Burada sensör ağları, enerji verimli haberleşme üzerine araştırmalar yürüten Uysal, son 3 yıldır veri tazeliği üzerine çalışıyor. Veri tazeliği konusunda dünya genelinde başı çeken gruplar arasına giren Bıyıkoğlu ve ekibinin geliştirdiği 2 teori haberleşme üzerine çalışan bilim insanları arasında büyük yankı uyandırdı.

Uysal, kız öğrencilerin bilimle uğraşmalarına ilişkin, "Çok yetenekli kız öğrencilerin, çevresel etkilerle belli bir yaştan sonra erkeklere göre daha az öz güvene sahip olup kendilerini kısıtladıklarını görüyoruz. Bu tür etkilere kulaklarını tıkayarak bilime sarılmalarını, ilgi duydukları alan her neyse onda kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Bugün dünyada bilgiye ulaşmak çok kolay. Kız veya erkek tüm gençlere, kaliteli ve özgün kaynakları okuyarak, bilimsel prensiplerle düşünüp, mantıklarını kullanarak özgün düşüncelerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Aydınlanma kendi içinde bir başarıdır, ve tüm hayata yayılan başarıları da getirir." değerlendirmesini yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Bilim insanı nedemek?;"BİLİMCİ" eczacı gibi.Bilim insanı lâfını kim bulduysa büyük yanlış yapmış.Bilim hayvanı mı varki,bilim insanı olsun.?
Bizim mahalledekim elektrikçi yıllardan beri bu bulduk dedikleri şeyi yapıyor adam kayseride kendi kendine elektrike üreten cihazc yaptı kızlı erkeklı s.. Çmayı yaptılar he he
diline ve emeğine ağlık davam
Bu insanlara destek verin. Bugün dünyadaki diğer bilim adamları bizimkilerden zeki değil. Hatta NASA uzay araştırmalarında iki önemli Türk profesörü şuan en önemli projelerde çalışıyo. Bunu bizde yapalım isterim. Bu zeki insanlar ülkeyi terk etmesinler.
Bilimin ve bilginin yolunda Allah yolunu açık etsin hocam ...
ODTÜ bütün üniversiteler arasında en geri kalmış üniversitedir. adı hala neden anılır anlayabilmiş değilim. onlar hiç bir şey icad edemez yazıdada görüleceği üzere sadece TEORİ icad ederler. öğrencilerinin ve öğretim görevlilerinin yarısı terörist. onlardan bir halt olmaz yol yakınken terörist öğrenci ve öğretim görevlilerinin ipinin bir an önce çekilmesi lazım bence
bilim insanı yanlıştır,doğrusu "bilimci"dir demek istiyorum.
Hocam ne yaparsanız yapın, ezan okuyan seccade veya hoşafa yetişmeniz mümkün değil, Dünyanın yarıştığı bilim teknoloji yazılım gibi konulara merkezi bütçeden ayrılan orana bakıp daha kaç fırın ekmek yememiz gerektiğini görebilirsiniz, Asyalısı avrupalısı ve amerikalısı bulsun üretsin, biz kullanılırız, hiç himse de "bizi kullanıyorlar" diye hönkürmesin Milyon dekar arazide domates üretip satacağına, 5metrekarede teknoloji yazılım üret geliştir sat,
@haptse61 Yazıda bir toriden bahsediyor anlayacağın bir şey icad ettikleri yok. bunla seccadeye nasıl geldin onu anlat bize yada ne içtin onu söyle
ODTÜ ancak kızlı erkekli sıçma tuvaletleri yapar terörist yetiştirme yurdu ODTÜ geç bilimi bilimselliği sen zaten teoriden bahsediyor bir şey ürettiklerini ve üreteceklerini hiç zannetmiyorum.
Diğer Haberler