HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

OneDrive nedir, OneDrive'a nasıl giriş yapılır? OneDrive giriş

İnternet ve bilgisayar kullanımının dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte verilerin saklanması ve korunması da fazlasıyla önemli hâle gelmiştir. Kullanıcılar, belgelerini ve dosyalarını güvenli bir biçimde depolayıp daha sonra ise bu belgelere ulaşabilmek istemektedir. Belgelerin saklamasına ve istenildiği zaman ulaşılabilmesine olanak sağlayan uygulamalar arasında OneDrive bulunmaktadır. Peki, OneDrive nedir? OneDrive'a nasıl giriş yapılır?

OneDrive nedir, OneDrive'a nasıl giriş yapılır? OneDrive giriş

İçindekiler

  • OneDrive nedir?
  • OneDrive'a nasıl giriş yapılır?
  • OneDrive indirmek: OneDrive nasıl indirilir?

Bilgisayar teknolojisinin ilk zamanlarda, dosya ve belgeler bilgisayarlarda, disketlerde ve CD/DVD'lerde saklanmıştır. İhtiyaç duyulan dosyalar zamanla harici hard disklerde taşınmış, daha sonra ise flash bellekler sayesinde pek çok yere taşınmışlardır. Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojisinin daha da gelişmesiyle dosya ve belgeler daima kişilerin yanında yer almaktadır. Bu imkanı sağlayan araçlar bulut dosya depolama servisleridir.

Günümüzde online bulut depolama hizmetlerinin tercih edilmesinin sebebi, her dosya, doküman, veri vb. bütün her şeye arzu edildiği zaman erişilebilmesidir. Bu servisler amaca göre doğru bir şekilde kullanıldığında oldukça fayda sağlamaktadır. Depolama servislerinin birçoğu belirli limitte depolama alanını ücretsiz olarak sunar, daha fazla alan istenildiği takdirde ise ücret isterler.

OneDrive nedir?

Microsoft OneDrive; Microsoft tarafından oluşturulan, çevrim içi işleyen bir depolama platformudur. Microsoft hesabı bulunan kullanıcıların belirli bir orana kadar para vermeden kullanabildiği bu depolama servisi; dünya genelinde tanınır. Windows 8.1, Windows 10, Windows 11 ve Xbox One gibi sistem ayarlarının entegre edilmesi için OneDrive'e bağlanılır.

OneDrive platformu; genellikle otomatik olarak fotoğraf ve belgelerin yedeklenmesi amacıyla kullanılsa da diğer gerekli belge ve evrakların isteğe bağlı bir şekilde paylaşılması ya da yedeklenmesi için de tercih edilir. Her bir kullanım amacına yönelik dosya paylaşımı ile ilgili bir alternatif mevcuttur. Diğer ihtiyaçlar ve süreçler, günlük olan çalışmalar için oluşturulan tüm çözümler için yapılması gereken tek şey, kişisel ihtiyaçların organize edilmesidir.

OneDrive; kısaca fotoğraflarla birlikte birçok dosyanın saklanmasını ve yedeklenmesini sağlayan bir dosya depolama servisi biçiminde açıklanabilir. Bütün belge ve dosyaları dijital olarak depolayan servis, tercih edilen dosyalar üzerinde offline düzenlemeler de yapılmasına izin verir. Ayrıca 5 GB bulut depolaması + 15 GB posta kutusu depolama alanına sahiptir.

Microsoft Office hizmetleri içerisinde bulunan Excel, Word ve PowerPoint ile birlikte tüm OneNote belgeleri açmaya olanak sağlayan OneDrive, bu belgeleri Outlook üzerinden diğer kişiler ile paylaşma imkanı da sunar. Ayrıca MP4, MOV ve M4V formatlarını destekleyen OneDrive, videoları önizleme penceresinde oynatılabilmesini de sağlar.

OneDrive'a nasıl giriş yapılır?

"OneDrive giriş işlemi nasıl yapılır?" sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

  • OneDrive giriş işleminde Microsoft hesabının olması gerekir, olmaması hâlinde ise bir hesap oluşturulmalıdır.
  • OneDrive servisine ücretsiz bir şekilde kaydolmak mümkündür.
  • Onedrive'ın resmî sitesindeki "Microsoft hesabı oluşturun" butonuna tıklayarak, hesap oluşturulabilir.
  • Hesap oluşturma penceresinde istenen bilgiler eksiksiz girilmelidir.
  • Üyelik işleminin gerçekleştirilmesi ile birlikte Microsoft hesabında oturum açılmalıdır.
  • E-posta ve şifre bilgileri girilerek oturum açılır ve bu şekilde OneDrive kullanımı mümkündür.

Microsoft OneDrive ile ilgili en önemli unsurlardan biri; birçok kişide Microsoft hesabının bulunmasından dolayı tekrar bir hesap oluşturmak zorunda kalmamaktır. Ayrıca Hotmail, Windows Live, Outlook gibi mail adresleriyle OneDrive sunucularına giriş yapmak mümkündür. Sisteme giriş yaptıktan sonra OneDrive'a giriş yaparak, yedeklenen ve saklanan dosyalar bulunuyorsa bunlara erişmek de oldukça basittir.

OneDrive indirmek: OneDrive nasıl indirilir?

OneDrive platformuna doğrudan masaüstü tarayıcıları kullanılarak girilebileceği gibi mobil ve tabletten de Play Store ya da iTunes üzerinden uygulama indirilerek de kullanılabilir. Mobil cihazlarda en çok fotoğraf ve videoların depolanması ve dahili hafızadan yer açmak için tercih edilse de bu platform üzerinde diğer belgeler de depolanabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler