KADIN

Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin yolları

Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin yolları

Ramazan'ı rahat biçimde geçirmeniz mümkün!

Ramazan ayında oruçla birlikte açlığa bağlı ağız kokusunun oluşur. Etrafımızı ve bizi rahatsız etmeyecek biçimde ağız kokusunu geçirmenin ve azaltmanın yollarını Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar açıkladı. İşte Ramazan'da oruçluyken ağız kokusunu geçirmenin yolları...


1- Mutlaka dişler ile birlikte dilin de fırçalanması gerekiyor. Yapılan araştırmalar, dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20’sinden dil fırçalayarak ise ağız kokusunun %80’inden kurtulunacağını söylüyor.


2- Ramazan ayı yaz aylarına denk geldiği için özellikle soğuk gıdalar tüketiliyor. Ancak bilinmeyen bir şey var ki o da soğuk su ağız kokusunu artırır. Soğuk gıdalardan uzak durarak, ılık gıdalar tüketilmeye çalışılmalı.


3- Sahurlarda özellikle kahvaltılık tüketildiği için sucuk, pastırma vb. baharatlı ve sarımsaklı gıdalardan uzak durulmalı.


4- İftarda ve sahurda aromalı organik içecekler; yeşil çay, ada çayı vb. tüketilmeli.


5- Ramazan ayı boyunca yemek alışkanlığımıza bağlı olarak öğlen ve akşam saatlerinde mide öz suyu salgılanır. Bu da ağız kokusu yapar. Bu nedenle öğlen ve akşam saatlerinde iletişimde bulunulan kişilerle biraz daha uzak mesafeden konuşmak daha iyi olur.


6- Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler, İftardan ve sahurdan sonra mutlaka fırçalanmalıdır ve diş ipi kullanılmalı.

Ağız kokusunun tedavisi nasıl yapılmalı?


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön