'Özerklik veya bağımsızlık talebimiz yok'

PYD lideri Müslim, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek, özerklik veya bağımsızlık talepleri olmadığını belirtti.

'Özerklik veya bağımsızlık talebimiz yok'

PYD lideri Salih Müslim'in, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde özerklik ya da bağımsızlık taleplerinin olmadığı vurgusunu yaparak, "Geleceğe dönük tüm taleplerinin Suriye içinde takip edileceğini ve Suriye’nin geleceğine tüm Suriyelilerin birlikte oturup karar vereceklerini" söylediği belirtildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Önhon başkanlığındaki bir heyet bugün PYD Başkanı Müslim ile İstanbul'da, 23 Temmuz'da yine İstanbul'da yapılan görüşmelerin devamı niteliğinde bir araya geldi.

Görüşmede Türkiye-Suriye sınırına yakın bölgede devam eden çatışmalar, insani yardımların daha etkin dağıtımı, Suriye Kürtlerinin, Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) katılmaları ve Suriye'nin geleceğine ilişkin beklentiler başta olmak üzere gündemdeki konular görüşüldü.

Özerklik, bağımsızlık talebi yok

PYD lideri Salih Müslim, özerklik ya da bağımsızlık taleplerinin bulunmadığı, ama şu anda ülkenin kuzeyinde bir otorite boşluğu olduğu ve bölgede halkın günlük ihtiyaçlarının karşılanması için yerel komitelerin kurulması gerektiği yönündeki görüşlerini yineledi. Müslim geleceğe dönük tüm taleplerinin Suriye içinde takip edileceğini ve Suriye’nin geleceğine tüm Suriyelilerin birlikte oturup karar vereceklerini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise, geçen görüşmede verilen mesajları tekrarlarken, taraflar, temasın korunması hususunda mutabık kaldı.

Diğer Suriyeli Kürt partilerle temas

Bakanlık yetkililerinin ayrıca Suriyeli diğer bazı Kürt partilerin temsilcilerinden oluşan bir heyetle de yine İstanbul'da görüştüğü bildirildi.

Kürt parti temsilcileri arasında Suriye-KDP'den Abdulhekim Başar, Azadi Partisi'nden Mustafa Cuma ve Mustafa Usu, Yekiti Partisi'nden Neşet Zaza ve Suriye Kürtleri Birliği Partisi'nden İbrahim Bro yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, bu gruplarla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun geçen yıl Erbil'de Suriye Kürt Ulusal Koalisyonu ile yaptığı toplu görüşme sonrasında çeşitli düzeylerde temasların devam ettiğini, bugünkü görüşmenin de bu çerçevede gerçekleşen bir görüşme niteliğinde olduğunu belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
annenize vercez biz özerkliği
sanane elalemin yurdundan
hepinizin Allah belasını versin fırsatını bulduğunuz anda hepimizin kanını içersiniz
sen çok kan içmişsin belliki. aynısını onlar yapacak diye korkuyorsun
BUNLAR HEP BİR GERİ İKİ İLERİ
KÖPRÜYÜ GEÇENE KADAR BÖYLE KONUŞURLAR, BDP GİBİ
BARZANİ DE BÖYLE SÖYLEMİŞTİ
tipe bak ya neye benziyor bu totoş vercez size ama özerklik degil şeyh saidde istemişdi özerklik atatürkde verdi eline HEPİNİZE İDAM GELECEK ALLAH IN İZNİ İLE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .......
Bunlara güvenilmez. Bunların ipiyle kuyuya inilmez. Bunlar sağ gösterip sol vururlar. Yıllarca aramızda vatansever gibi görünüp en ufak başkaldırıda birlik olmadılarmı. Bunların içinde biyerlerde her zaman kin var kürdistan var.
yedikleri ekmeğe tüküren bir halktır kürtler,ikili oynamak kanlarında vardır,sürü olunca kahraman olurlar tek düşünçe kedi ,kedide sahibini bile yer.
bir_adam diye geçinip aslında bir it yavrusu gibi davranan faşist; adam olamıyorsan bari adam taklidi yapmaya çalış ha... olmaz mı?
Bir fikri 180 derece döndürtebilen güç nedir acaba ?Bunlar için bağımsız kürdistan rüyalarına kadar giren bir ütopya değil mi?Besbelli ki takiye yapıyor diğer kansızlar gibi ama TC halkı var olduğu sürece bu hayal onlara yıkım ve gözyaşı getirecek, diğer ortadoğulu ülkelerin şimdi yaşadığı gibi,maalesef görünen bu.
NE DEMESİNİ BEKLİYORDUNUZ SAYIN HÜKÜMET?BU HABERİ OKUDUK VE İNANDIK ÖYLEMİ?VAY HALİNİZE VAY HALİMİZE ,TÜRKİYE AYAĞI TAMAM,,IRAK AYAĞI TASTAMAM,,SÜRİYE %50 TAMAM BİR İRAN AYAĞI VAR ,,SİZ G.DOĞUDA BEKLERKEN ADAMLAR KOCA BİR ÜLKE KURUYOR HABERİNİZ VARMI ONUDA YAZIN BURAYA,,BAKALIM BU MİLLET İÇİNDEN BİR KEZ DAHA MUSTAFA KEML ÇIKARABİLECEKMİ?
artık surıyenın ıçındekı oluşumlarında başkanlarıyle muhatap oluyolar aşiret reısı bunlar
İranda yapsanıza bu yaptıklarınızı
ELLERİNE GEÇSE AYNI GÜN KOPARIRLAR UYUTMA TAKTİĞİ
türk dışişleri farklı kürt gurupları ile görüşmenin altındaki zihniyet her zamanki gibi kürdü kürde kırdırma politikasıdır.
biri vatanını korurken, sen hainlik et..sonra da tüm suriyeliler oturup karar vereceklermiş...o suriyeli ile sen nasıl oturursun? seni boğazlamazlar mı?
sen hiç bir şey bilmeyen cahilin tekisin sanli48
çok cahilsin, bari sus da etraf seni adam bilsin...
ADAM ZATEN VATANININ YANİ BATI KÜRDİSTANI KORUYOR, NE ESED'E NE DE ÖSO'YA ÇİĞNETMİYOR ROJAVAYI.
bizimde esas ufak defek kürç öğrenmemiz lazım 25 milyon kürt var sayın başbakanın 25 milyon kürt vatandaş yönetiyor nezaket olsun diye 25 kelime öğrenmasi lazım onuda geçelim iç işleri bakanı 25 kelime öğrenmesi daha iyi olur en az doğuya gittiği zaman vatandaşını birşeyler anlatır bilmek kötü deyildir
git öğren tutanmı var
Şu kürtlerde adam oldum söz sahibi oldum sanıyorya
bu Kürtler adam değil miydi? Allah Allah...! biliyor musun sana acıyorum sadece... cevap vermeyeceğim. Mevlana ne güzel söylemiş..." Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek cevabım var ama önce lafa bakarım laf mı diye, sonra da lafı söyleyen adama bakarım adam mı diye.."
ya ben anlayamadığım mesele türkiyeye ne oluyor? esed gidince Kürtler devlet kurabilir, KKTC kurulurken Kürtler yardım etmişti, şimdi sıra TC nin yardım etme sırası diye düşünürken, destek yerine köstek olmaya çabalıyor. Kürtler ya seve seve ya da s..e s..e orada özerkliği ilan edecek. Rojava davasında tüm Kürtler aynı fikirde. İslamcısı da yurtseveri de hatta yezidi de!
Pkk yla aynı bu adam ha murat karayılan ha bu Türkiye geldiğinde karsılancagına imha edilmesi lazımdı
SURİYEDE AKILLI USLU OLUNURSA ESAD YÜCE KURANA DAYALI GERÇEK İSLAMI GETİRECEK SUİRYEDE......BATININ VE BATININ UŞAKLARININ OYUNUNA GELMEYEN SAĞLAM BİR İP YAKALAMIŞTIR SURİYEDE....MISIR DA YÜCE KUR'AN EN GERÇEK ŞEKLİYLE ESADIN ELİYLE GELECEK....8.DUYU SAĞLAM ÇALIŞIYOR....
eeee ne istiyorsunuz o zaman niye ölüyor öldürüyorsunuz derdiniz ne sizin allah aşkına
dağda savaşan gerilanın sayısı 5-veya altı bin.makarnayla veya kömürle kandırılıp seksen bin korucu her gün ölümle karşı karşıya olduğunu biliyomusunuz.dağdaki kürt,ovada ölende kürt
Bizimkilerde yedi
Suriye Kürtleri iyimser ve insancıl bir toplum,arkadaşlar lütfen yargısız infaz etmeyin, adamlar orda yıllardır nufus cuzdanları bile yok, eccnebi diye yaşıyorlar, yani bunu o kürtlere çok görmeyin, suriyedeki kürtler refaha paraya kavuşsa terör olurmu? işinde gucunde olurlar, kim silahla uyumak ve kalkmak isterki,hepsi sıcak bir yatak eş ve çocuk ister. .. hangi yuzyıldayız yaa..
NE GEREK VARKİ NE İSTERSENİZ YERİNE GETİRİLİYOR
Dereyi geçerken........... hikayesi. Çocuk kandırıyorlar! Sen çocuk olursan neden olmasın?
hıı bende saftım ya inandım
Bir kopeğe güvenebilirsiniz, karnını doyurduğunuz da sizi ve bölgesini korur. ekmek yediği eli ısırmaz. Ama bir kürt asla güvenmemelisiniz, kürt önce verileni yer sonra el vereni yer. Yiyecek verecek bir kimse kalmamışsa birbirini yer. Bölgede petrol var diye amerikalı kocaları var yardımcı oluyoi gün gelecek petrol neyim kalmayacak, o zaman amerikalı koca da kalmayacak ve bir birlerini yemeceler başlayacak.
demirci ana hayırdır kürtler senin anana... zararmı verdi
KABAHAT SİZDE SEĞİL SİZİ ADAM YERİNE KOYAN AKP HÜKÜMETİNDE
Hep aynı terane, at yalanım seveyim inananı.
Bu kimdir ? Türkiye Cumhuriyeti bu şahsı ne sıfatla muhatap kabuledip görüşüyor yazıklar olsun
o en başta bir insandır ki eğer insanın ne olduğunu biliyorsan... ikincisi o Suriyede 90 yıldır kimliksiz ve sefil yaşayan bir halkın önderidir ve son derece onurluca mücadele eden bir liderdir. ki sen liderin de ne olduğunu bilmezsin.. üçüncüsü o Türkiyeyi Suriyepolitikası açısından kucağına oturtabilecek kadar başarı göstermiş ki T.C. devletince davet ediliyor. bilesin...
gidin gidin bağımsızlığınızı ilan edinde kalkın artık sırtımızdan, noldu 3. dünya ülkesi olmaktanmı korkunuz,hala türkiyenin peşini bırakmıyosunuz.
vay senin bu açıklı sitemin kime v şimdi pc başında ağlıyacam
bırakın bu ayakları aynı lafları ıraktada dediniz amacınız belli ırak suriye iran ve türkiyeden toprak almadan devlet kurma amacınız yok çünkü bunu yaparsanız eğer şimdiden devlet derseniz sınırlarınız çizilirse diğer topraklarda hak iddaa edemiceğiniz gibi adınıza gerilla da diyemiceksiniz şuan pkk adı altında türkiyede yapılan terör faliyetlerini yapamıcaksınız siz akıllı biz aptal size göre demi
aman ne güzel söylemiş içimiz rahatladı, işte bu hükümetin en büyük hataları, çağırıyor,muhatap alıyor,adam yerine koyuyor, sonra açıklama yaptırıyor,bize oy verenleri rahatlat diyor, sonrada tepkiler patlayınca vatan haini ilan ediliyorlar, kim bunlar yaaa konuşturuyorsunuz, BDP insan katilini salı,n evde besleriz biz diyor, der tabi sözü verilmiştir. olmuoy beyler olmuyor, olamayacakta. bizi kandırmayın.suriye sorununu bu paşalar mı çıkardı,sınır terörist dolu,hergün havan mermisi gerliyor, gazetelere halkı kışkırtma deyip haberler kısılıyor.saklanıyor.yurt içi suriyeli kaynıyor.
sen adam mısın ki bu adamları muhatap almayın diyorsun? yazı yazarken ağzından salya akıyor
türk dişişleri farklı kürt gurupları ile görüşmesinin altındaki zihniyet, her zamanki gibi kürdü kürde kırdırma politikasıdır.tarihinde vardır.böl parçala rahat sömürme politikasıdır
Sizlere cesaret veren hadi hadi diye pof poflayarak sizleri yönlendiren avrupalılar kendi topraklarında bir çakıl taşı verebiliyorsa, gidin o ülkelerde özerklik ve bağımsızlık ilan edin.Sizlere bu imkanı verirler mi? Vermezler tabi.Hiç bir ülke vermez. EEE o zaman Suriye, Irak Türkiye niye versin? Tarih boyunca topraklar savaşarak kan dökerek alındı.Sizler bu topraklarda ne yaptınız ki? Hakkınız olsun.Hak talep edin.Olacak şey mi?
yazıklar olsun Koskoca Türkiye Cumhuriyetini düştüğü duruma bakar mısınız resmen Pkk ile açık açık oturup kalkıyor....muhatablarımız İllegal örgütler...Bide çıkıp televizyonlarda Orta doğunun yükselen yıldızı lider ülkesi diye boş boş konuşuyorlar...
PKK yaa... hahahah
tipik ! kendilerine has ! boşbakanımızı uyutma lafları !
ÇOK GÜZEL,SIFIR SORUN DAVUTOĞLU HEMEN ORADA ELÇİLİK AÇSIN
yönetim boşluğu varda elindeki silahlar ne kime karşı kulanı yorsunuz silah ları kim veriyo SURİYEDEKİ BOŞLUKTAN TÜRKİYEYE NE GİT SURİYE YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞ bizim dış işleri ile birlikte yalan söylemekten diliniz şişecek.....
herkesi, akılsız, beyinsiz, ebleh, dünyadan bi haber mi sanırsınız? Adam evet ben ayrılacam devlet kuracam mı der. kim böyle bir salaklık yapar ki?
bayrağı neden dikiyosun o zaman???????????????
Diğer Haberler