HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

'Perşembe'nin sırrı ortaya çıktı: Kuzey Kore'de neler oluyor?

ABD Başkanı Donald Trump'ın sert açıklamaları ve Kuzey Kore'nin "savaşın her türlüsüne hazırız" resti Kore yarımadasında gerginliği tırmandırdı. Kuzey Kore'nin hafta sonu nükleer deneme yapacağı iddiası da bölgede tansiyonu yükseltiyor. Kuzey Kore'nin "büyük gün" sloganıyla 200 yabancı gazeteciye davetiye göndermesi merak uyandırmıştı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un başkent Pyongyang'da 5 bin konut projesinin açılışını yaptı.

'Perşembe'nin sırrı ortaya çıktı: Kuzey Kore'de neler oluyor?

Kuzey Kore'nin nükleer programı nedeniyle yaşanan gerginliğin Pyongyang'dan gelen yeni tehditler nedeniyle tırmanmasından endişe ediliyor. En büyük endişe ise Kuzey Kore'nin cumartesi günü yeni bir nükleer deneme yapacağı iddiası.

Kuzey Kore'nin kurucusu Kim Il Sung'un 105'inci doğum günü kutlamalarının yapılacağı cumartesi günü nükleer füze denemesinin yapılacağı ileri sürülüyor.

GÜNEY KORE'DEN 'ABD'NİN KUZEY KORE'YE SALDIRMADAN ÖNCE BİZE DANIŞACAĞINA EMİNİZ' AÇIKLAMASI

Kore yarımadasındaki gerginlik en çok Güney Kore'yi endişelendiriyor. Güney Kore, ABD'nin Kuzey Kore'ye yapacağı herhangi bir saldırıdan önce kendilerine danışacağına inandıkları açıklamasında bulundu.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se, ABD'nin Kuzey Kore'ye önleyici bir saldırı yapmayı düşünürse, önceden
kendilerine danışacağına inandıklarını söyledi.

Yun dün parlamentoda yaptığı konuşmada, "Güney Kore-ABD ittifakı uyarınca Kuzey'e karşı alınacak önemli bir önlem, Güney Kore hükümetine danışılarak yapılabilir ve bunun gelecekte dedevam edeceğine inanıyorum" dedi.

TRUMP'TAN ÇİN'E ÇAĞRI

Çin de Kuzey Kore'ye daha fazla koruma karşılığında nükleer programını durdurma çağrısı yaptı. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore konusunda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'e çağrı yapmıştı.

Çin'in Kuzey Kore'yi nükleer denemelerden vazgeçmesi için ikna etmesini talep eden Trump, "Pekin bunu başarırsa, şimdikinden daha avantajlı bir ticaret anlaşması yapmaya hazırım" demişti.

"KUZEY KORE BELASINI ARIYOR"

Kuzey Kore'ye yönelik sert açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, “Kuzey Kore belasını arıyor. Çin yardım etmeye karar verirse, bu harika olur. Yardım etmezse de, biz sorunu onlar olmadan çözeceğiz” demişti.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki karşılıklı söylemlerin ciddi biçimde sertleşmesi üzerine Kuzey Kore'nin tek büyük
müttefiki olan Çin, barışçı bir çözüm çağrısında bulundu.

Çin'in önde gelen devlet destekli gazetelerinden biri bugün Kuzey Kore ve lideri Kim Jong Un için en iyi seçeneğin nükleer programdan vazgeçmesi olduğunu söyledi.

JAPONYA'DAN SARİN GAZLI FÜZE UYARISI

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de, Kuzey Kore'den gelebilecek tehditlerin altını çizerken, parlamentoda yaptığı konuşmada Pyongyang'ın sarin gazı ile donatılmış füze başlıklarıyla saldırma kapasitesinin olduğunu savundu.

NÜKLEER DENEMEYİ DENİZALTIYLA YAPACAK

Kuzey Kore'ye ait 50 denizaltının radarda kaybolması Güney Kore ve Japonya'da endişeye yol açtı. Kuzey Kore'nin nükleer başlıklı füze denemesini denizaltılar aracılığıyla yapacağı iddiası ortaya atıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin kışkırtıcı hareketlerine tolerans göstermeyeceğini söylerken, ABD'li yetkililer hükümetin stratejisini daha çok ekonomik yaptırımlara odakladığını belirtiyorlar.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ise ABD'nin tehditlerine aldırış etmeden eşiyle birlikte bir toplu konut açılış töreninde kamuoyunun karşısına çıktı.

Kuzey Kore yönetimi ülkedeki yabancı basın mensuplarına "perşembe günü büyük ve önemli bir olay” için hazırlık yapmaları çağrısında bulunmuştu.

Bu açıklama yeni bir silah denemesi yapılacağı şeklinde algılanıp gerginliğe yol açsa da söz konusu "önemli olayın” konut projesi açılışı olduğu ortaya çıktı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, basın mensuplarının eşliğinde Ryomyong caddesinde yaklaşık 5 bin konutluk bir projenin açılışını gerçekleştirdi.

Kuzey Kore bu cumartesi günü devlet kurucusu Kim Il Sung'un 105. doğum gününü kutlamaya da hazırlanıyor. 2012 yılında bu günü anmak adına uydu taşıyan bir uzun menzilli füze atışı denenmiş fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Kuzey Kore geçen yıl da aynı kutlama için yeni geliştirilmiş orta menzilli bir füze denemesi yapmıştı.

Avusturalya'ya göre, Kuzey Kore iki yıl içinde ABD'yi vurabilecek kapasitede bir nükleer füze geliştirebilir.


En Çok Aranan Haberler