Rusya'dan dünyayı sarsan açıklama: ABD IŞİD'e yardım ediyor

ABD’nin Suriye’de Esed rejimini destekleyen milisleri vurmasının ardından, Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD’ye yönelik sert ifadeler kullandı. Rus tarafından gelen açıklamalarda, ABD Suriye'nin ekonomik varlıklarını ele geçirmeye çalışmakla ve IŞİD'in gizlenmesine yol açmakla suçlanıyor.

Rusya'dan dünyayı sarsan açıklama: ABD IŞİD'e yardım ediyor

Rejim yanlısı güçlerin DAEŞ karşıtı operasyon için keşfe çıktığını belirten Moskova, milislerin bu durumu kendilerine bildirmediğini öne sürdü.

Açıklamada, "Son olaylar ABD'nin, Suriye'deki yasa dışı varlığını sürmesinin sebebinin IŞİD'le mücadele etmek değil, sadece Suriye'ye ait olan ekonomik varlıkları ele geçirip elinde tutmak olduğunu bir defa daha gösterdi" ifadelerine yer verildi.

Rus Dışişleri, ABD savaş uçaklarının kendi sınırlarında telsizlerini kapatarak dolaştığını da belirtti.

Suriye'de Beşşar Esed rejimi saflarında çatışan milisler, gece Deyrizor'da terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki enerji sahalarına ilerlemek istemişti. ABD’li yetkililer, yoğun hava saldırılarıyla karşılık verdikleri milislerden en az 100’ünün öldürüldüğünü açıklamıştı.

"ABD'NİN GÜVENLİK BÖKLGESİ IŞİD'İ GİZLİYOR"

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, ABD'nin Suriye'de kurduğu güvenlik bölgesinin IŞİD militanlarının hükümet güçlerinden gizlenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Zaharova, "ABD'nin Suriye'nin güneyindeki Tanf kırsalında kendi üssü etrafında tek taraflı olarak kurduğu 55 kilometrelik güvenlik bölgesi, IŞİD'in geri kalan militanları tarafından kullanılıyor. Militanlar, bu geniş bölgede Suriye hükümet güçlerinden gizlenme, burada gruplaşma ve çöl bölgelerine yeniden sızmak için silahlanma imkanı buluyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
"Türkiye IŞİDe silah veriyor teröristleri destekliyor" diyen Vatanhainlerinin hepsi bu alçaklıklarının hesabını vermeli makam mevkisi neolursa olsun ,İster Milletvekili ister genelmüdür farketmez Bu Memleketin ekmeğini yiyip sonrada Alçaklık yapmanın hesabı sorulmalı
makam ve mevkisi ne olursa olsun, terör örgütleri (PKK) ile masaya oturup pazarlık yapanlar, Habur da teröristleri davul zurna ile karşılayanlar, terör örgütü oldugu mahkeme kararı ile beyan edilen PYD terör örgütü liderini ( Salih Müslüm ) ağırlayanlardan hesap sorulmalıdır, sorulacaktır..
ABD Keyfinden orada değil doğal kaynakları ele geçirme derdinde
ABD en büyük terör örgütüdür sonra da Rusya gelir......
TAM DOĞRU HATTA EKSİK TESPİT DÜNYANI YENİ NEMRUDU TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KURUCUSU BESLEYİCİSİ BİR DEVLET DÜNYAYI KENDİSİ GİBİ KÖPEKLERİ BESLEYEREK TÜM DÜNYANIN KENE SÜLÜK GİBİ ASALAK NAMUS ŞEREF ONUR AHLAKI OLMAYAN YAPIYA SAHİP CENABI ALLAH İNŞALLAH AKITTIKLARI KAN KİRLET DİKLERİ NAMUSLAR IN BEDELİ OLARAK PİSLİĞİNDE BOĞULURLAR
Suriye çok büyük bir bataklık olacak,tüm büyük güçlerin çöplüğüne dönüşecek.Bunun sonucu uluslararası yeni pazar,silahlanma ve bireysel önemli kişilerin güvenlik paranoyaları.Düzen bunu istiyor.Bu bir pazar bir Ekonomi.
Güvenli bölge için Türkiyeyi ikisene oyalayıp 4 Milyon İnsanın Türkiye ye göç etmesine sebep olan ABD ,Teröristler için Güvenli bölgeyi hemen kurmuş çok yazdık Reis in Suriye de ki tek hatası Güvenli Bölge için ABD ile harekat tmeyi beklemesiydi Suriyede iç karışıklık başladığında Türkiye güvenli bölgeyi kurmalıydı ki ;Milyonlarca İnsana bakacaksakta Sınırımızın dışında bakardık enazından Gerçi 15 Temmuzda belli oldu mesele Darbecilerin bir kısmının ABD bir kısmının AB ülkelerine kaçmış olması bile Memlekete tuzak kuranların tasmasının kimlerin elinde olduğunu ortaya çıkardı
İŞDİ DE AMERİKAYI DA VURARIZ
tayyip bey 3 yıldır söylüyor sarsamadı dünyayı ama anlayan yok. çünkü avrupa devletleride bu kaosdan besleniyor. rusya söyleyincede anlaşılacağını sanmıyorum işid=ypg o da eşittir pkk. bunu hala içimizde göremeyen ahmakların olması bu mücadelenin neden verildiğinin anlaşılamaması gerçekten çok acı.
biz hiç bölgede olmadan ta başından işidin amerika tarafından desteklendiğini biliyoruzda rusya yeni öğrenmişse vay rusyanın haline okadar işidli nerden peydah oldu nereye kayboldu bu deyusların alayının yok edilmesi gerekiyordu kişelendiler şimdilerdede pyd ypg pkk saflarında amerikanın paralı uşakları olarak görevlerini sürdürüyorlar
en büyük terörist devletten herşeyi beklerim.yaparlar dünyayı terörle yönetiyorlar.teröriste silahları veriyor.onların paralarını da araplardan teröre uğrayan diğer devletlerden misli ile alıyorlar.İŞİDi kuranda dünyaya yayanda bunlardır.dünya bu alçak devlete bir olup tavır almalıdır
Şunu artık her millet anlasın; ABD bütün terör örgütlerinin kurucusu ve destekçisidir. Tarih ve geçmiş bunun en iyi delilidir.
Yav Ne Abd si Bu Rusyada Şaşırdı İyice İşidi Tayyip Kurdu Akp Kurdu Hepsi Kanıtlı, Kılıçtaroğlu İle Eren Erdem Belgelerle Kanıtladı, Petrol Bile Aldık Öyle Söylemişlerdi Kendileri (!).
@kanun_86 yani amerika rusya ve tayip yalan söylüyor her türlü yalanı dolanı ispatlı vatan düşmalığı pkk ile kolkola gezen pkk cenazelerinden çıkmayan kemal ile eren doğru söylüyor. sende buna inanıyorsun bu kadar basiretsiz olamazsın. hiç bir beyin bunu kabul etmez.
Günaydın...ABD kendisi kurdu zaten İŞİD i kendi çocuğunu tabi besleyecek.
şu savaş bitsede herkes evine dönse suriyelilerde.o günü iple çekiyor
Yav Ne Abd si Bu Rusyada Şaşırdı İyice İşidi Tayyip Kurdu Akp Kurdu Hepsi Kanıtlı, Kılıçtaroğlu İle Eren Erdem Belgelerle Kanıtladı, Petrol Bile Aldık Öyle Söylemişlerdi Kendileri (!)
bu YAVŞAK larada hiç GÜVEN Olmaz,,,dünya dan bir habermiş gibi yorum yapıyor it ler,,,rusya bu,,,durup düşünmek lazım,,,,
rusya vatandaşları için bir şeyler yapmaya çalışıyor. amerika terörist ve uyuşturucu çeteleri destekliyerek ülkesini zenginleştiriyor.
Diğer Haberler