Saç dökülmesinden muzdarip olan kişiler PRP uygulamasını tercih ediyor

Saç dökülmelerinde günde 100 ile 150 tel arası normaldir. Ancak günlük dökülen tel miktarı bu sayıları geçtiğinde kişide saç dökülmesi olduğu kabul edilir. Son yıllarda saç için geliştirilen PRP uygulaması saç dökülmesinden muzdarip kişilerde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmesini sağladı.

Saç dökülmesinden muzdarip olan kişiler PRP uygulamasını tercih ediyor

Estetik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mirza Fırat, saçta prp etkisi hakkında tüm merak edilenleri bizler için anlattı.

Platelet-Rich Plasma adı verilen bu yöntemin birçok farklı avantajı bulunuyor. PRP içeriği kişinin kendi kanı ile hazırlanır. Kan alındıktan sonra plateletler diğer hücrelerden ayrılarak kanın plazma adı verilen sıvısı içerisine tekrardan yerleştirilir.

Bu sayede normal kandan daha zengin platelet içerikli plazma elde edilir. PRP uygulamaları genellikle yaraları iyileştirmede, tendon yaralarında ve artrit ağrılarında da kullanılmaktaydı son yıllarda saç kaybında umut verici tedaviler arasındaki yerini aldı.

PRP UYGULAMASI

PRP’nin hazırlanması için hastadan kan alındıktan sonra yaklaşık olarak 5-8 dakikalık bir santrifüj işlemiyle kanın içerisindeki maddeler ayrıştırılır. Bu işlemle kanın trombosit ve büyüme faktörleri açısından zengin plazma kısmı elde edilir. Elde edilen bu içerik ilgili alana enjeksiyon ile uygulanır.

İşlemde kullanılan enjeksiyon iğneleri son derece küçük olduğu için genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Bütün uygulama yaklaşık olarak yarım saatten daha kısa sürer.

Uygulamanın hasta açısından daha konforlu olarak gerçekleşmesi için enjeksiyon bölgelerine soğuk hava püskürtülmekte ya da buz paketleri konulur. Bu sayede enjeksiyon esnasında ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık hissi oluşmaz.

2

UYGULAMA SONRASI

PRP uygulaması kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 15 günde bir 30 dakika kadar uygulanır. Tüm seanslar yaklaşık olarak 3-4 ay sürer. Bu seansların sonrasında ise yılda 1 defa uygulama hem kalıcılığı hem de etkiyi arttırır.

Uygulama sonrasında ilk gün hastaların banyo yapmaması tavsiye edilir. Ameliyatsız bir yöntem olduğu için herhangi bir iyileşme süreci bulunmaz ve kişiler uygulamanın hemen sonrasında gündelik hayatlarına rahat bir şekilde dönebilir.

PRP uygulaması bazı hastaların ihtiyacına göre mezoterapi ile kombine bir şekilde gerçekleştirilebilir. Özellikle seyrelmiş bölgelerde uygulama sonrasında doku yenilenmesi artar ve saç yoğunluğunda artış meydana gelir.

Op. Dr. Mirza Fırat
Estetik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.mirzafirat.com
Facebook: @opdrmirzafirat
Instagram: @drmirzafirat
YouTube-Mirza Fırat

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
evet kızıma uyguladım.. 3.500 TL. ama başarısız. dr tekrar yapman lazım dedi.. tekrar 3.500.-TL. garantisi yok.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler