KADIN

Saç dökülmesini durdurmanın yolları!

Saç dökülmesini durdurmanın yolları!

Evde doğal tedavi yöntemleri...

Erkeklerde ve bazen kadınlarda, saçlar çeşitli nedenlerden dolayı erken incelmeye ve dökülmeye başlar. En önemli faktörlerin başında yaş, menopoz, hamilelik, genetik, hastalık gelir. Tabii, Rogaine gibi ilaçlar kullanabilir veya bir saç nakli veya füzyon gibi yöntemlere başvurabilirsiniz. Ancak bunlar pahalı ve zahmetli işlemlerdir. Doğal yollardan saç dökülmesinin önüne geçmek, saçınızın daha doğal ve parlak olmasını sağlar.

Vitamin alın
Vitamin eksikliğini tamamlamak saç dökülmesi için önemlidir. Günlük yiyeceklerinize bu vitaminleri ekleyin:

Vitamin A: A vitamini, kafa derisi sebum sağlıklı üretimini teşvik eden bir anti-oksidandır. Tatlı Patates de beta karoten vardır. A vitamini açısından zengindir. A vitamini saç derisinin sağlıklı olmasına sağlar ve saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olur.
Omega-3: Omega-3 yağ asitleri alın. Omega-3 açısından zengin gıdalar balık, yumurta sarısı, balık yumurtası (havyar) ve süt tüketmeye çalışın.
E Vitamini: Bu vitamin dolaşımını uyarır ve kafa derisinin kan dolaşımını hızlandırır. Böylece saçlarınızın dökülmesini azaltır.
B vitaminleri: B vitaminleri saça sağlıklı rengini veren vücudunuzun melamin üretmesine yardımcı olur. Melanin ayrıca kan dolaşımını uyarır.

Doğal Tedaviler

1- Saç derinize masaj yapın
Saç derinize yağlarla birlikte masaj yapın. Saç derisine yapılan masaj kan akışını hızlandıracaktır. Bu da saç derinizin saçları daha sağlam tutmasını sağlayacaktır. Saç derinize masaj yaparken, badem yağı veya susam yağı ile masaj yapabilirsiniz. Eğer kokusunu sevmiyorsanız, birkaç damla lavanta veya defne uçucu yağı ilave edebilirsiniz.

2-Yumurtayı yağı kullanın
Yumurta yağı (eyova) ile saç derinize masaj yapın ve gece boyunca saçınızda bekletin. Sabah saçınızı bitkisel bir şampuanla yıkayın. Kaçlarınızın kurumaması için sadece bir kez şampuan kullanın. Görünür sonuçlar için en az 12 hafta süreyle yumurta yağının haftada 2-3 kez kullanın. Normal, sürekli kullanım hücrelerin doğru beslenmesi için çok önemlidir.

3-Sıcak yağ tedavisi
Sıcak yağ tedavileri ile nemi geri kazanın. Saçınız için kanola veya zeytinyağı da dahil olmak üzere herhangi bir doğal yağ kullanabilirsiniz. Kullanacağınız yağı ısıtın. Ancak çok sıcak hale getirmeyin. Ideal sıcaklık 40 santigratı geçmemelidir. Ardından, kafa derinize yağ ile masaj yapın.
Yaklaşık bir saat bir duş başlığı takın. Saat dolduğunda, şampuan kullanarak saçınızı yıkayın.

4- Sarımsak, soğan suyu kullanın
Sarımsak suyu, soğan suyu veya zencefil suyu ile saçınızın derisine masaj yapın. Sarımsak, soğan veya zencefil sularını ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Gece boyunca saçınızda kalsın. Sabah yıkayın.

5-Saçınızı yeşil çay ile ovun
Çay, saçın dökülmesini önler ve saçın büyümesini yardımcı olan, anti-oksidanlar içerir. Bir fincan içine poşet yeşil çayı demleyin. Çayın soğumasını bekleyin. Ardından saçınıza dökün. Bir saat saçınızda kalmasını sağlayın. Ardından saçınızı iyice durulayın.

6- Patates ve biberiye
Patates ve biberiyeyi bir suyun içinde ocak üzerinde kaynatın. Bu sıvı süzün ve saçınızı günlük olarak durulama suyu olarak kullanın.

7-Çemen (methi) tohumu
Bu parlaklık sağlayacak ve saçın tutunmasına yardımcı olacaktır. Saçınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bunun için su ile çemen (Hint methi tohumlarının) ezin. Saç derinize uygulayın ve hafif olarak masaj yapın. Yarım saat bekletin. Soğuk su ile durulayın.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

1- Beslenmenizi gözden geçirin!

Yiyeceklerinize protein açısından zengin besinleri ekleyin. Saç dökülmesi frenlemek için yağsız et, balık, soya ya da diğer proteinleri tüketin. Bu besinler protein açısından zengin olduğu kadar B 12 vitamini de içerirler.

2- Sahip olduğunuz saçlara özen gösterin

Asla ıslak saçınızı fırça ile fırçalamayın ve havlu sert bir sekilde sürterek kurutmayın. Bunun yerine kuru hava veya kendi halinde kurumaya bırakın.

3- Stresi azaltın

Stres bazen seç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Stresi azaltmek için meditasyon uygulayabilirsiniz. Bazı egzersiz yapın. , Yürüyün, yüzün, ya da günde 30 ila 60 dakika süreyle bisiklet kullanın. Ya da, tenis gibi sporlar yapın.

4- Peruk veya postiş kullanmayın

Peruk ve postişler zaman zaman sizin kurtarınız olsa bile saç köklerine zarar verdiğini unutmayın. Mecbur kalmadıkça kullanmayın.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

/


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön