HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Saç ekimi sonrası bakım

Saç ekimi işlemi sonrası...

Saç ekimi sonrası  bakım

Saç ekimi işlemi sonrası normal hayatınıza hızla geri dönebilirsiniz. İşlem sonrası doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız hem iyileşme sürecini hızlandıracaktır hem de sonucun çok iyi olmasını sağlayacaktır.

Saç ekimi sonrasında en önemli konu ekim yapılan bölgeye herhangi bir fiziksel temas (çarpma , darbe , kaşıma, sürtünme vb) olmamasıdır. Yeni ekilen greftler tam olarak tutana kadar hareket etmemelidir. Bu yüzden ilk üç gün özellikle çok önemlidir , 10 güne kadar çok dikkat edilmelidir. Onuncu günden sonra hafif çarpmalar ve parmak ucu (yumuşak kısım , tırnaklar değil) ile kibar dairesel hareketler yapılabilir.

Saç Ekiminden Sonra Saçların Yıkanması:

-Saçınızı ilk kez operasyondan 3 gün sonra yıkamalısınız.
-Özel bir losyon ve şampuanla 10- güne kadar, her gün günde 1 kez, yıkamanın yapılması gerekir.
-Saç ekimi yapılan bölgeye elinize döktüğünüz losyondan elinizi hafif dokunup bırakarak ve asla sürtme hareketi yapmadan bol miktarda dağıtınız. Yüz maskesine benzer bir şekilde ekim yapılan alan losyon ile kapatılmalıdır.
-Ekim yapılan bölgede kabuk ve pıhtıların yumuşaması için losyonu 30 – 40 dakika bekletiniz.
-Ardından ılık ve tazyiksiz suyla elinizi yine bu bölgeye sürtmeden kibar bir şekilde iyice durulayınız.
Başınızda bir miktar losyon kalabilir, bu bir sorun oluşturmaz.
-Hemen ardından özel şampuanı, elinizde köpürterek ekim yapılan alana yine aynı şekilde hafifçe bastırılarak ve asla sürtme hareketi yapmadan bol miktarda sürünüz ve beklemeden ılık su ile durulayınız. Donör alan dediğimiz saç köklerinin alındığı bölge ise hafifçe bastırarak yıkanabilir.
-Yumuşak bir havlu ile saçlarınıza hiç temas etmeden ve sürtme hareketi yapmadan başınızı kurulayabilirsiniz. Özellikle başın yan ve arka kısımlarını kurutmak yeterli olacaktır. Ya da saç kurutma makinesi ile uzaktan tutarak ılık ayarda saçlarınızı kurutabilirsiniz.
-Yıkamanın 1 haftasından sonra ekim yapılan bölgeyi hafif bir şekilde dairesel hareketler ile ovalayarak yıkayabilirsiniz. Dökülmemiş olan kabuklar da bu şekilde dökülecektir. Yıkamadan 10 gün sonra ekim yapılan alanda kabuk kalması iyileşmeyi olumsuz etkileyeceği için kalan kabukları, var ise tarif edilen şekilde dökmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Güneş Koruması

Saç ekimi işlemi sonrası kafa derinizi güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız. Saçlı derideki mevcut kızarıklıklar güneş ile temas sonrası kalıcı hale dönüşme riski taşımaktadır. Güneş ışığı direkt olarak saça zarar vermez , asıl korunması gereken saçlı deridir. Saçlarınız uzayana kadar güneşli günlerde şapka takabilirsiniz. Eğer saçlarınız çok kısa ise yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanabilirsiniz.
İşlemden 3 hafta sonra denize girebilirsiniz , ama başınızı direkt güneş ışığından korumalısınız.
Saç ekiminden 2 ay sonra havuza, hamama , saunaya veya solaryuma girebilirsiniz.
Hafif koşu ve fitness tarzı sporlara 10 – 14 gün sonra başlanabilir.
Ağırlık kaldırma ve mücadeleci sporlar (baskebol , futbol) için en az 1,5 – 2 ay beklenmelidir.

Sorularınız için: erkutozdamar@mynet.com

Youtube


En Çok Aranan Haberler