KADIN

 Saç Kesimi ve Saç Kesim Teknikleri

Saç Kesimi ve Saç Kesim Teknikleri

Saç kestirmek  başlı başına bir  terapi demektir.

Saçlarınız kesilirken bir makas ustura yada ara makası kullanılır… ama biliyormusunuz ki sadece sıradan bir saç kesme makası 50 liradan 2000 liraya kadar fiyatlarla alıcı bulmaktadır..

Ve bu makaslar japonyada "samuray kılıcı " yapan ustaların ellerinden veya Almanların makas fabrikalarıyla dolu "solingen" şehirinden çıkmaktadırlar.. Asıl önemli olan sıradan bir makas ile yeni geliştirilen bilimsel teknikler sayesinde tam 8 değişik şekilde "makas vuruş tekniği" geliştirilmiştir.. Diğer detaylara girsem iyice şaşırırsınız kısaca bilgilendirmek isterim …..

Ülkemizde meslek liselerinde saç tasarım eğitimleri verilmektedir istanbulda bunlardan bazıları .. Neriman İrfan Akça Çıraklık Eğitim Merkezi..Rüştü Uzel kuaför Meslek Lisesi, Maltepe kuaför meslek lisesi bulunmaktadır..
Dünyanın değişik şehirlerinde yaşayan binlerce kuaför sadece kağıt üzerinde bile keseceği saçı ortak bir anlatım dili ile birbirlerine hiç saça dokunmadan anlatabilirler. Bunun adına uluslararsı dilde "pivot point" kesim tekniği denilmektedir.. Sadece konuşarak bile ben başka bir kuaföre nasıl saç kestiğimi anlatabilirim.. Nasıl mı?

* Ense odak noktasından 45 derecelik açılarla nokta kesimi yaparak saç kesimine başlayıp, tepede at nalı ayrımınının tüm saçları paralel makas darbeleriyle kafa tasına tam dik ayırarak kestim..Ardından kanal kesim tekniği ile hatları birbirine kaynaştırdım "……….dediğimde pivot point eğitimi alan bir kuaför arkadaşım ne dediğimi anlayabilir.. İlker Yavrutürk Kuaför salonumuzda çalışan personelimizin tamamı bu eğitimleri tamamladıktan sonra salon kesimlerimize geçebilmektedirler. Özellikle hiç ustura ve ara makası kullanmadan kesilen yeni nesil saçlar kafa yapısına tıpkı bir kıyafet gibi oturtulabilir ve kullanıcı FÖN ÇEKTİRMEDEN rahat ve kolay şekil alan saçlara sahip olabilir.. Aslında saç kesim teknikleri tıpkı taş devrinden tekerleğin bulunması dönemine geçiş gibi evrim geçirmiştir..

Yüze göre saç kesim dönemi

Önceleri, yüz tipine uygun saç kesilirdi ve geniş yüz hatları daraltılırdı.. Elbette berberlikten kuaförlüğe geçişte çok önem taşıyan bir tekniktir..

Saça göre saç kesimi

İşte bu dönemde saçlar eğer kıvırcıksa yapılması gereken en önemli şey saçın kuruduktan sonr nasıl şekil alacağnın tespit edilmesi tüm hesaplamaları bu veriye göre değerlendirilmesi dönemidir..böylece fönsüz şekil alan saçlar dönemi başlamıştır..

Ve şimdide kafa tasanın yapısına göre saç kesim dönemi.

Günümüzde fark edildi ki yüz tipi, saç karakteri saçın kolay şekil almasına yardımcı olsada yetersiz kalıyor artık kafatasındaki girinti çıkntılar ensenin ovalleşme çabası ve alın çizgisinin farklılıklarının da dikkate alınarak gerekli saç tasarımı yapılabilmesi için 8 değişik makas atış tekniği uygulanmalı ve ayrıca saç kurutulduktan sonrada saç kesimine devam edilmeli saç uçlarına mutlaka gerekli dokular kazandırılmalıdır..

Bunlar için bir saç tasarım ekademisi açılmalı ileri derecede kuförlük okulların bu eğitimi tüm saç tasarımcılarına öğretmelidir..

Dünyada 7 ayrı saç tasarım akademisinde eğitimler aldıktan sonra babamın da vermiş olduğu temel eğitimimi tüm bu tekniklerle harmanlayıp KENDİ SAÇ TASARIM AKADEMİ Mİ AÇIYORUM ..

Adı..Yavrutürk sAÇ tASARIM aKADEMİSİ..

ilk öğrencilerim İran ve Azerbeycan’dan geldiler bile.. Milli eğitim bakanlığından gerekli izinler yakında tamamlanıyor ve bu akedimiden faydalanan herkesin sertifikası ülkem içerisinde geçerli olabildiği gibi avrupa birliğine bağlı ülkelerde de geçerli oluyor..

Sizde saç kestirirken bu sertifikayı soracaksınız … Ülkemde bu mesleğe gönül veren herkes bu eğitimden faydalanacak ve kalfalık sınavları na yada ustalık sınavlarına girerken gerekli yasal koşullları akademimizden kolayca sağlayacak..

Saç tasarımın dünya standartlarının üzerine çıkan türk kuaförleride ellerinde belgeleriyle her yerde mesleklerini icra edebiliecek..

Ev hanımları yada saç kesimine meraklı okurlarımız dahi bu eğitimlerden faydalanacak … Eskişehir, Diyarbakır veya Antalya fark etmez herkesin bu eğitimi alması için gerekli ihtiyaçlar tarafımızdan karşılanacak kalacak yeriniz İstanbul geziniz ve eğitiminiz mükemmel geçecek..

Prag,Paris, Roma,New York eğitim aldığım her bölgede tecrübelerimi sizlere sunmak için biriktirdim…

Saç kesimi ciddi bir iştir….dalgaya gelmez…:))

Saygılarımla
İlker Yavruturk
yavturki@mynet.com
0216 302 04 37

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.