Saçlarınızı hızlı uzatacak 18 yararlı bilgi

Saçlar kadınların en önemli aksesuarlarındandır. Güzel görünmek isteyen kadınların en fazla özen gösterdikleri konuların başında saçlar gelir. Ve çoğu kadın için uzun saç vazgeçilmezdir.

Saçlarınızı hızlı uzatacak 18 yararlı bilgi

Ancak saçlar bugünden yarına çabucak uzamazlar. Uzun ve sağlıklı sağlar için sabırlı olmak gerekir. Kadınların saçı ayda ortalama 1,5 cm uzar. Saçlarınızın bu ortalamanın üstünde daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlamak için size birkaç tüyo;

Saçlarınızı yıkarken organik besleyici krem ve şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Kremi saç uçlarına ve boyuna sürün.

Saç yıkamadan önce kuru saçlara bakım yağı uygulayın. Bu şekilde 1-2 saat bekleyin ve sonrasında yıkayın.

Saç diplerinize masaj yapın. Masajla kafa derisindeki kan dolaşımı hızlanacaktır.

Saçınıza en az 3 ayda bir besleyici maske yapmak uzamasına yardım edecektir.

Saç uzatmanın en önemli adımlarından biri de düzenli ve dengeli beslenmektir. Saç uzatmada içten destek önemlidir. Proteinler, vitaminler açısından zengin besinleri bol bol tüketmeyi unutmayın.

Saçlarınızı her yıkamadan sonra diplerden uçlara doğru şekilde kurutun.

Badem yağı, yılan yağı, susam yağı ve çam terebentin dörtlüsünü kullanarak karıştırmak suretiyle kendinize doğal bir saç maskesi yapabilir ve her banyodan önce saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu maske saçlarınızın çok daha hızlı uzamasını ve daha güçlü olmalarını sağlayacaktır.

Şampuanınızın içine 500 ml. 2 damla olacak şekilde çam terebentin karıştırın. Çam terebentin saçlarınızın daha hızlı uzamasını ve büyümesini sağlar.

Saçlarınızı ılık veya sıcak suyla yıkıyor olsanız bile yıkama bitmeden son durulama aşamasında diplerine soğuk su ile mutlaka masaj yapmalısınız. Soğuk su, kan dolaşımının artmasını, derideki hücrelerin harekete geçmesini ve canlanmasını sağlar. Bu da tabii ki saçlarının uzamasına destek olur.

Saçlarınızı toplarken çok sıkmamaya ve saçınızın hava almasına özen gösterin.

Saçlarınızda fön, şekillendirici, ısıtıcı gibi aletler kullanıyorsanız yıprandığını göreceksiniz. Bu tür malzemeler kullanmamaya özen gösterin. Ancak kullanmanız gerekiyorsa, 2 ayda bir yıpranan saçlardaki kırıklarınızı aldırın. Kırık saç uzamayı engeller ve saç diplerine zarar verir.

Saçınızda boya kullanıyorsanız, içindeki kimyasallar nedeniyle büyüme yavaşlayacaktır. Boya kullanmayın ancak mutlaka kullanmak istiyorsanız organik boyaları tercih edin.

Saçlarınızı yıkamadan önce bir adet yumurtayı kırın ve saçlarınıza masaj yaparak 15 dakika kadar bekleyin. Yumurtanın içerisinde ki protein saç diplerinizi besler ve duş sonrasında parlak bir görünüm sağlar ayrıca sağlıklı uzamasına yardım eder.

Yağmurlu havalar da mutlaka saçlarınızı açın ve yağmurun saç diplerinize temas etmesine izin verin. İnanmayabilirsiniz ama yağmur suyu saçlarınızı besler ve tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede uzamasını sağlar.

Saçlarınızın sağlıklı uzamasını sağlamak için eczanelerden ve bazı bakım mağazalarından besleyici saç serumları alabilirsiniz, bu serumları alırken dikkat etmeniz gereken konu ise saç tipinize uygun olanı seçmektir.

Saçlarınızı gece yatmadan önce mutlaka yıkayın ve hava alması için açık bırakın, gece saç derisi kötü bir havaya maruz kalmayacağı için sabaha daha dinlenmiş ve canlı olacaktır.

Saçlarınızın kolay uzamasını ve büyümesini sağlayacak bir diğer etken de kına yakmaktır. Kınanın bazı uzmanlara göre saça zarar verdiği düşünülse de aslında tamamen doğal olmasından dolayı saçı besler, canlılık verir ve ölü hücrelerden arındırır.

Mevsim değişikliklerine bağlı olarak saç deriniz yıpranır ve bu da güçsüzleşip kopmasına hemen sonra da seyrekleşmesine sebep olur. Bunu önlemek için saç derinizin yenilenmesini sağlamalısınız.

Saçlarınızı yağlanmadan, sönüklükten arındırmak için hazırlayacağınız özel maskeler de saç deri ve tellerini besleyeceği için büyümesi boyunun uzama süresi de hızlanacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler