HABER

"Saddam planladı ama başaramadı"

WASHINGTON (İHA) - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi Haber Alma Örgütü'ne (CIA) ait bir belgede, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Körfez Harbi esnasında biyolojik silah kullanmayı planladığı ancak öncü gücün düşürülmesi nedeniyle planını devreye sokamadığı ifadelerinin yer aldığı bildirildi.

Ulusal Güvenlik Arşivi tarafından kamuya açıklanan CIA'ya ait 1992 tarihli belgede, metindeki biyolojik silahlarla hedef alınan bölge isminin boş bırakıldığı ve silahın cinsine dair bir bilginin de yer almadığı kaydedildi.

Bununla beraber araştırmacıların, operasyonun muhtemelen İsrail'i hedef aldığına inandıkları belirtildi.

CIA'ya ait söz konusu belgede, Irak Lideri Saddam Hüseyin'in, 1990 yılında biyolojik silah kullanmaya karar verdiği ileri sürüldü. Bu amaçla Sovyet yapımı 3 MIG-21 savaş uçağının konvansiyonel silahlarla teçhiz edildiği belirtilen belgede, "Bu uçakların, düşman hava savunmasını aşarak başarılı bir şekilde bombalamaları halinde, takip eden bir kaç gün zarfında 2. güç harekete geçecekti" sözlerinin yer aldığı belirtildi. 2. güçte yine konvansiyonel silahlarla teçhiz edilmiş 3 MIG-21 jeti kullanılacağı ancak bunların düşmana ait hava savunmasının dikkatini başka yöne çekeceği ve bu esnada bir SU-22 jetinin biyolojik bombaları düşman sahasına bırakmasının planlandığı belirtildi.

CIA'ya ait söz konusu belgede, Irak'ın güneyindeki Talil Havaalanı'ndan kalkan ilk 3 savaş jetinin Basra Körfezi üzerindeyken düşürüldüğü, bu sebeple planın diğer safhalarının hayata geçirilemediği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön