HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Salatalık: Faydaları nelerdir?

Şifa çoğu zaman ilaçlarda aranır. Fakat ilaçların ham maddesi doğada hazır ve doğal bulunan yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin başını meyve ve sebzeler çeker. Doğal ve sağlıklı sebze ve meyveler günlük diyete eklenerek birçok hastalıktan korunulabilir.

Salatalık: Faydaları nelerdir?

Özellikle yeşil ve kırmızı renkli olanların bağışıklığı güçlendirme özelliği yüksektir. Yeşil renkli yiyeceklerden biri olan salatalık, insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Salatalık, kabakgiller ailesine mensup bir meyvedir. Neredeyse tamamına yakını sudur, kilo aldırmaz ve yağ içermez. Bunun yanında oldukça doyurucudur. Genelde tuz eklenerek sabah kahvaltılarında, salatada ve tost arasında sıkça tüketilir. Bunun yanında en çok da turşu formu ile tüketilir. Salatalık turşusu hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bir üründür. Ülkemizde tarlalarda veya seralarda kolaylıkla yetiştirilir. Bu yüzden yazın ve kışın bulunabilen bir sebzedir. Fakat en taze ve doğal olanı yazın elde edilir. Ayrıca bu sebzenin 100'den fazla çeşidi bulunur. Mineral açısından zengin olan ve birçok önemli vitamini de ihtiva eden önemli bir sebzedir.

Salatalığın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 1 adedi 100 gram

Kalori (kcal): 15

Yağ (g): 0

Karbonhidrat (g): 2

Protein (g): 1

Salatalığın Faydaları

1. Hamile kadınlara enerji verir

hamile

Hamile olan anne adayları bu süreçte hem enerji hem de sıvı kaybı yaşar. Bu sıvı kaybını sebzeyi tüketerek giderebilirler. Çünkü hamilelikte salatalığın faydaları da tam olarak bu noktada etkilidir. Aynı zamanda besleyici ve mineral kaynağı da olduğu için hem anne hem de bebek için faydalı olur.

2. Kurumuş ciltleri nemlendirir

salatalık maskesi

Cildimiz özellikle de yüz bölgesi zamanla yaşlanmanın etkisinden dolayı nemini kaybeder. Nem kaybeden cilt kurumaya ve sarkmaya başlar. Aynı zamanda kırışır da. Salatalığın cilde faydaları arasında, yüksek oranda su içermesi sebebiyle yaşlanmanın etkisini azaltması bulunur. Cilt yüzeyinde bulunan hücreleri derinlemesine nemlendirir. Akabinde kişinin cildini kırışması ve sarkması da engellenmiş olur. Sebzeyi kullanılarak cilt için birçok maske de yapılır.

3. Antioksidan özelliği vardır

salatalıklar

Salatalığın antioksidan içeriği de yüksektir. Sebzede C vitamini ve beta karoten ciddi oranlarda bulunur. Bunun yanında kuersetin, apigenin, luteolin ve kaempferol gibi antioksidanlar da bulunur. Bunlardan kuersetin alerjik reaksiyonlara karşı koruyucuyken, kaempferol ise kalp hastalıkları ve kansere karşı korur.

4. Kalbi sağlığına iyi gelir

kalp

Kalp sağlığı çok önemlidir. Bu yüzden kalbi koruyacak gerekli vitamin ve minerallerin alınması gerekir. Potasyum kalbe iyi gelen minerallerden biridir. Kan basıncını düşürerek damarları rahatlatır. Salatalıkta ise bolca bulunur. Bundan dolayı salatalığın tüketilmesi kalbe iyi gelir.

5. Vitamin ve mineral deposudur

salatalık ve dilimleri

Büyük bölümü sudan oluşan salatalık, ayrıca vitamin ve mineral bakımından da zengindir. Su içeriği sayesinde vücutta oluşan hazımsızlık veya halsizlik sorunlarını giderir. B vitaminini ise yoğun oranda ihtiva eder. Bu yönü ile kansızlık ve ağız yaralarını giderir. Ayrıca unutkanlık ve dikkat dağınıklığını da azaltır. K vitamini içerir. K vitamini ise kemik yapısına katılarak kanın pıhtılaşmasındaki sorunları azaltır. Ayrıca C vitamini ile beta-karoten içerir. Bunlar ise iltihap giderici ve göz sağlığı için gereklidir.

6. Sindirime yardımcı olur

Sindirim için gerekli olan en önemli iki yapı su ve liftir. Bu yapılar sayesinde sindirim daha kolay gerçekleşir. İlgili iki bileşen yeşil renkli sebzede çok fazla bulunur. Reflü sorunu yaşayan kişiler salatalığı tüketerek sorundan kurtulabilir. Ayrıca içerisindeki su miktarının fazla olması sebebiyle, midenin yumuşamasına ve bağırsakların hareketlenmesine yardımcı olur.

7. Birçok hastalığa iyi gelir

Salatalık, birçok hastalığın etkilerinin azalmasından önem taşır. Bu sebzede bulunan streoller insülin hormonun etkisini azaltarak diyabeti dengeler. Bunun yanında potasyum, magnezyum ve lif içerdiği için tansiyonu da düzenler.

8. Nefesin güzel kokmasını sağlar

Salatalığın, ağız kokusunu alma özelliği vardır. Mideyi de yatıştırdığı ve hazımsızlığı önlediği için mideden gelen kokuyu da yok eder. Ağıza alınan salatalık, bir süre sonra ağızda kokuya neden olan organizmaları tutarak ağız kokusunu önler.

9. Kilo vermeye yardımcı olur

Salatalık zayıflatır mı? Salatalık ile ilgili kilo aldırır ya da kilo verdirir gibi birçok spekülasyon bulunur. İşin gerçeği sebzenin kilo verdirici yönüdür. Bir tam olgunlaşmış tanesinde toplam 15 kalori vardır. Bu oran kilo vermek isteyen, zayıflamaya çalışan, spor yapan ve formunu koruyan kişiler için ideal bir orandır. Üstelik salatalığın büyük kısmının su olması, vücutta yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda sıvı kaybına karşı da vücudu korur. Bunun yanında içerdiği yoğun orandaki mineraller ile zayıflamak isteyen kişiler vitamin – mineral kaybetmeden kilo verir. Bu sebzenin çiğ olarak, salata veya çeşitli detoks içecekleri içerisinde tüketilmesi zayıflamaya yardımcı olur.

Salatalığın Zararları

  • Her sebzeyi aşırı tüketmek vücutta farklı etkilere sebep olur. Bu yüzden aşırı salatalık tüketimi sonucunda ne olur diye merak edilebilir. Yapılan araştırmalarda salatalığın aşırı tüketilmesinin, saç dökülmesini tetiklediği anlaşılmıştır. Bu yüzden saçında zaten dökülme sorunu olan kişilerin salatalığı tüketirken oranını iyi ayarlaması tavsiye edilir. Yiyecekler her ne kadar vücuda faydalı vitamin ve mineraller içerse de, fazla tüketmek organların işleyişini değiştirir. Bir vitaminin fazlalığı bir organın çalışmasına zarar verebilir. Ya da mineralin aşırı bulunması doku veya hücreler için toksik olabilir. Vücutta biriken mineraller hormonların da salgısının değişmesine neden olur.
  • Normalde büyük bir bölümü su olan sebzenin mideye faydası vardır. Hazımsızlık sorunu olan kişilerin tüketmesi halinde sorun ortadan kalkar. Fakat bazı kişilerde bulunan ve bir mide sorunu olan Gastrit, salatalığın tüketilmesi ile tetiklenebilir. Akabinde midede yanma ve ekşime olabilir.
  • Bazı insanların doğuştan yiyeceklere alerjisi vardır. Salatalığa karşı alerjisi olan insanlar bunu tükettiklerinde mide bulantısı, kaşınma ve baş ağrısı görülebilir. Bundan dolayı ilgili sebzeyi tüketirken iyi hissetmiyorsanız mutlaka bir alerji testi yaptırın.
  • Sebzenin içeriğinden % 92 oranında su bulunur. Bu yönü vücuda fayda sağlarken, zarar da verebiliyor. Çünkü sebzenin büyük kısmının su olması idrara çıkma olasılığını arttırır. Bu durumda gerek idrar yollarında gerekse böbreklerde aşırı çalışma durumu söz konusudur. Uzun vadede böbreklerin yorulmasına ve böbrek hastalarında sorunlara neden olur.
    ChefGPT


En Çok Aranan Haberler