HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Şalgam suyu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Şalgam, yaprakları da yenebilen turpgillerden bir bitkidir. Hem insanlar için hem de hayvanlar için oldukça faydalı, ekosistem dostu bir besindir. İklimsel koşullar nedeni ile şalgam, ülkemizde özellikle Adana, Osmaniye ve çevresinde şalgam suyu olarak yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Şalgam suyu: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Ülkemize has bir içecek olan şalgam suyu, kırmızı rengi ile laktik asit fermantasyonu sonucunda oluşmuş bir içecektir. Besleyici değeri oldukça yüksek olan şalgamın sağlık açısından da güvenilirliği tespit edilmiştir. Üretiminde ham madde olarak bulgur unu, şalgam turbu, su, ekşi hamur, kara havuç ve tuz kullanılmaktadır. Şalgam suyunu geleneksel yöntem ve doğrudan üretim ile elde etmek mümkündür. Fakat şalgamın doğal faydalarından yararlanabilmek için ev yapımı suyunu tüketmeniz tavsiye edilir.

Şalgam Suyunun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (g): 100

Kalori (kcal): 23

Yağ (g): 0,2

Protein (g): 0,8

Karbonhidrat (g): 4,9

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam besin olarak bol miktarda A vitamini içermektedir. Bunun yanında C, E, K, B6 vitaminleri gibi birçok vitamin ve azımsanmayacak oranda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, magnezyum gibi çok sayıda mineral ve bileşen içermektedir. Doğal vitamin ve minerallerle yüklü bu mucizevi içecek birçok açıdan sağlık için faydalıdır. Şalgam suyu acı yapısı nedeniyle başka sebzelerle karıştırılarak hazırlanır ve bu da onun mükemmel bir potasyum deposuna dönüşmesini sağlar.

1. Kanseri önler

iStock-1205199983

Şalgam kanser hastalığı ile mücadele eden sebzeler gurubunda yer alır. Bunun nedeni antioksidanlar açısından zengin olmasıdır. Şalgamın içerdiği glukozinolat seviyesi oldukça fazladır. Bu sayede şalgamın karaciğerdeki toksinler ve kanserojen maddelerle etkileyici bir şekilde mücadele ettiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca glukozinolatın tümörlerin büyümesini önlediği söylenmektedir. Bunun dışında şalgamın etkili bir antioksidan olması sayesinde kansere neden olan etkenlere karşı insan bağışıklığını koruduğu bilinmektedir.

2. Kalp sağlığını korur

iStock-966795460

Şalgam, kalp krizi ve kalp hastalığının önlenmesinde önemli rol oynayan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve kalp damar sağlığı için çok önemli olan B vitaminini yeterli miktarda içerir.

3. Bağışıklık sistemini korur

Şalgam, kökünde içerdiği vitaminler ve yapraklarında bulunan antioksidan özelliği sayesinde kanser yapan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Hasarlı hücreleri onarır ve sağlık hücrelerin oranını kontrol altında tutar. Kısacası şalgam bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu destek ve korumayı tam anlamı ile sağlar.

4. Bağırsak hastalıklarına iyi gelir

iStock-1176735683 (1)

Şalgam iki mükemmel anti-enflamatuvar madde kaynağıdır. Bu maddeler K vitamini ve omega-3 yağ asitleridir. Yapılan birçok bilimsel araştırma şalgam suyunun kalp, artrit ve diğer hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bağırsak hastalıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılan şalgam, vücudun dengesini korumak konusunda oldukça başarılıdır. Bağırsak hastalıklarının tedavisi için şalgam suyu tüketmeden önce sorunun doktor tarafından teşhis edilmesi ve kişinin doktora danışmadan şalgam suyunu tedavi amacı ile tüketmemesi gerekir.

5. Sindirim sistemi sağlığını korur

iStock-1145308892

Şalgam sindirim sisteminin düzenli şekilde işlemesine yardımcı olur ve yüksek miktarda lif içermektedir. Bilimsel araştırmalar, şalgamın içerdiği bileşenlerin sindirim sistemini enfeksiyonlardan ve zararlı bakterilerden koruduğunu göstermiştir. Fakat bilinmesi gerekir ki, şalgam suyu asit barındıran bir meşrubattır ve genellikle acılı olarak servis edilir. Tıbbi nedenlerden dolayı şalgam suyu içiliyorsa, tüketilen şalgam suyu kesinlikle acısız tercih edilmelidir.

6. Kemik sağlığını korur

Şalgamın bol miktarda içerdiği kalsiyum ve potasyum, sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca osteoporoz (kemik erimesi) gibi çeşitli kemik hastalıklarını önlemek için şalgam suyu oldukça etkilidir. Özellikle çocukların gelişim sırasında sağlıklı iskelet sistemine sahip olmaları için tüketmeleri önerilir. Ancak marketlerden hazır olarak alınan şalgamların içeriğinde katkı maddeleri bulunmaktadır. Bu nedenle evde hazırlanması daha sağlıklı olacaktır.

7. Kilo vermeye yardımcı olur

iStock-1031014554

Şalgam suyu kilo aldırır mı, diyette şalgam suyu içilir mi gibi soruların yanıtı düşünüldüğünde, doğru yanıta ulaşmak için şalgamın besin değer ve içeriğine bakılması yeterli olcaktır. Şalgam yüksek miktarda lif içeren bir besindir, bu nedenle bağırsak ve boşaltım sisteminin dostudur. İçeriği protein olarak yüksek karbonhidrat ve yağ olarak oldukça düşüktür. İçerdiği lif sayesinde şalgam suyu şişkinlik hissini ve zararlı bakterileri vücudunuzdan hızlıca uzaklaştırır. Kabızlık sorunu için oldukça iyi bir alternatiftir. Lezzetli ve doyurucu olmasına rağmen diyet dostu bir içecek ve besindir. Yani diyette şalgam suyu içmeniz oldukça iyi bir tercihtir.

Şalgam Suyu Nasıl Tüketilir?

 • Şalgam rezene suyu: Blender yardımı ile yarım şalgam, 3 havuç, 1 elma ve 1/2 rezene karıştırın. Daha sonra süzün ve soğuttuktan sonra için
 • Şalgam ve pancar suyu: 1 küçük pancar 1 küçük şalgam ufak parçalara bölün ardından limon ve bir miktarda tuz ekleyerek elde ettiğiniz karışımı için.
 • Kalsiyum deposu şalgam suyu: 3 su bardağı kıyılmış şalgam, 3 su bardağı kıyılmış yeşil lahanayı süzün ve karıştırın. Bu karışım, tüm yaş grupları için uygundur, çok etkili bir kalsiyum deposudur. Özellikle çocuklar için tavsiye edilir.
 • Detoks şalgam suyu: Doğranmış ıspanak, pazı, lahana, marul, şalgam, kırmızı elma, havuç, armut, ve zencefil suyunu karıştırın ve soğutup tüketin. Bu karışım yardımıyla kilo verecek ve vücudunuzda ki toksinlerden arınmış olacaksınız.
 • Enerji depolamak için karışık meyveli şalgam suyu: Kızılcık, üzüm, şalgam, marul, armut, kırmızı elma, havuç, kırmızı biber, ıspanak, pancar, her birinin suyunu çıkarın. Karışım buzdolabında soğuduktan sonra nane ile servis ederek tüketin. İhtiyacınız olan günlük enerjiyi sağlıklı şekilde elde etmenin en kolay yolu bu enerji deposu içecek olarak adlandırılabilir.

Şalgam Suyunun Zararları

Birçok besinin aşırı tüketilmesinin zararlı olduğu gerçeği gibi şalgamın da aşırı tüketiminden dolayı bazı olumsuz sonuçlar elde edilebilir. Fakat bilinmesi gerekir ki, kararında tüketildiğinde şalgam suyu kesinlikle faydalı ve bünye dostu bir içecektir.

 • Ülser gibi mide sorunları olan kişiler tüketimine dikkat etmelidirler. Bunun sebebi şalgamın asidik yapısıdır. Özellikle marketlerden alınan işlenmiş şalgam suyu tüketiminden kaçınmalıdırlar.
 • Tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır, her besinde olduğu gibi dengeli ve kararında tüketilmelidir.
 • Tuz içeriğinden dolayı yüksek tansiyon hastaları için risk oluşturabilir.
 • Troid ve mide-bağırsak hastaları, kontrollü tüketmelidir. Bunun sebebi içeriğindeki asidik yapıdır.
  Youtube


En Çok Aranan Haberler