Siz de kullanıyorsanız aman dikkat! Kel kalmanıza neden olabilir

Kadınlar için saçları çok önemlidir. Güzel ve bakımlı görünmenin belki de en başta gelen koşulu saçların iyi görünmesidir.

Siz de kullanıyorsanız aman dikkat! Kel kalmanıza neden olabilir

Bu amaçla, kadınlar saçlarını kuaförlere teslim etmenin yanısıra kendileri de evde kullandıkları birçok ürünle güzelliklerini her zaman aksatmadan korumaya özen gösterirler.

Kadınların saçları için kullandıkları ürünlerin başında da saç spreyleri gelir. Saça hacim katmak ve şekil verdikten sonra uzun süre bozulmadan korunması için kullanılan saç spreylerinin bilinçli şekilde tüketilmesi gerekir.

Saç spreyinin zararları

Saç spreylerinin uzun süre kullanıldığı durumlarda birçok zararı mevcuttur. Kimyasal madde içerdiğinden dolayı saçların kırılmasına, dökülmesine, güçsüzleşmesine, kırılmasına ve matlaşmaya neden olabilir. İçeriğinde alkol bulunduğu için zaman zaman saç diplerinde, deride tahrişlere de yol açabilir.

Saç spreylerinin uzun vadede saçları yıprattığı ve güçsüz kıldığı, bu sebepten dolayı da saç dökülmelerine sebep olduğu bilinmektedir.

Saç spreylerinin içinde bulunan kimyasal maddeler saç köklerine nüfuz ederek saç dökülmesini hızlandırır. Saç spreyleri saçları çok fazla sertleştirdiği için saçlarda kırıkların artmasına da sebep olur. Bu sebeple uzmanlar saç spreyi ve buna benzer saç şekillendiricilerin kullanımını pek tavsiye etmezler.

Saç spreyi, jöle, köpük gibi şekillendiriciler yerine daha doğal ürünlerle saçlara şekil vermek mümkündür. Saçları dalgalı olanlar için son derece doğal ve işe yarayan bir yöntemden bahsedebiliriz. Saçlarınızın doğal dalgası uzun süre muhafaza edilsin ve bozulmayan buklelere sahip olabilin diye, saçlarınızı yıkamadan bir gün evvel Hint yağı sürerek masaj yapın ve saçlarınızı bone yardımıyla sararak bir gece boyunca saçlarınızda bekletin.

Ertesi gün de saçlarınızı güzelce şampuanlayın. İşte size gün boyu bozulmayan bukleler ve sprey istemeyen doğal dalgalar…

Saç spreyi saç döker mi?

Saç spreyinin saç dökme özelliği vardır. Eğer saç spreyini saç köklerine doğrudan sıkarsanız, her gün mutlaka saç spreyi kullanırsanız ve gün sonunda saçlarınızdaki spreyi arıtmadan yatarsanız, saç spreyi saç köklerinize zarar vererek saç tellerinin dökülmesine neden olur. Saç spreyleri saçları çok sertleştirdiği ve saçların doğal hareketlerini önlediği için koparak dökülmelere de sebebiyet verebilmektedir.

Saç spreyi en uygun nasıl kullanılmalıdır?

Saç spreyi kullanmak zorunda kaldığımız zamanlarda da, spreyi saç diplerine değdirmeden ve yatmadan evvel saçları yıkayarak, spreyin saç dökücü özelliğinden korunulabilir.

Saç spreyini doğrudan saç diplerinize değil, saç diplerinizden daha uzağa sıkmalısınız. Böylelikle saç dipleriniz zarar görmez. Saç spreyi zararları arasında en yaygını olan saç dökülmesi problemini bu şekilde bir nebze de olsa önlemiş olursunuz. Saç spreyi kullanımı bu sebeple oldukça önemlidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler