KADIN

Sofra tuzunu hiç böyle kullanmadınız! Bardaklardaki lekeler bile...

Sofra tuzunu hiç böyle kullanmadınız! Bardaklardaki lekeler bile...

Sofra tuzunun sadece yemeklerde kullanıldığını zannedenlerdenseniz çok yanılıyorsunuz. Neden mi? Çünkü, belki inanmayacaksınız ama, tuzdan böceksavar yapabilir; bakırlarınızı parlatabilir; hatta saçınızdaki kepeklerden kurtulabilirsiniz. Karbonat nasıl çok amaçlı bir malzeme ise aslında tuz da öyle, ama sofra tuzunun marifetlerinden çoğumuz habersiziz. Ne dersiniz öğrenelim mi?

Sofra tuzu mutfağımızda her daim başköşede yerini alır. Tuzsuz yemeklerin hiç de tadı olmaz. Ama sanmayın ki sofra tuzu sadece yemeklere tat vermek için kullanılıyor. Şaşırmaya hazırsanız size sofra tuzunun farklı kullanım alanlarından bahsetmek istiyoruz. Bundan sonra aklınıza bile gelmeyecek yerlere kendinizi tuz dökerken bulabilirsiniz. Bizden söylemesi!

BARDAKLARDAKİ LEKELERDEN KURTULABİLİRSİNİZ

Özellikle bardaktaki ruj izi çok kolay çıkmaz. Yıkamadan önce bardağınızın kenarlarını tuz ile ovalarsanız hiçbir leke kalmaz.

CİLT BAKIMINDA KULLANABİLİRSİNİZ

Tuz, kuru ciltler için çok iyi bir bakım ürünüdür. Cildinizi ölü derilerden arındırır, besler ve kan dolaşımını hızlandırır. Özellikle duştan sonra nemli cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

RENGİ SOLAN KIYAFETLERİNİZİ İLK GÜNKÜ HALİNE DÖNDÜREBİLİRSİNİZ

Eğer kıyafetlerinizin rengi solmuşsa onları atmak yerine tuzlu suda bekletmeyi deneyin. İlk günkü gibi olacaklar!

UZUN VAZOLARINIZI TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ

Elinizi sokamadığınız uzun vazoların içine su ve bolca tuz karışımı koyup çalkalayarak temizleyebilirsiniz.

YAPMA ÇİÇEKLERİN TOZUNU ALABİLİRSİNİZ

Yapma çiçeklerin tozunu almakla tek tek uğraşmak istemiyorsanız, çiçekleri bir poşetin içine koyun ve içine tuz ekleyin. Poşeti sallayın çiçekleriniz tazecik olsun.

DİŞLERİNİZDEKİ LEKELER KAYBOLABİLİR

Diş macununuza biraz tuz eklerseniz, dişleriniz leke ve bakterilerden arınır ve beyazlar.

SAÇINIZDAKİ KEPEK SORUNUYLA BAŞ EDEBİLİRSİNİZ

Tuz kepek karşıtı bir malzemedir. Saçınızı şampuanlamadan önce saç derinize biraz tuz döküp 5 dakika masaj yapın. Sonrasında durulayın ve kepekler yok olsun.

BOĞAZ AĞRISI İÇİN GARGARA YAPABİLİRSİNİZ

Eğer boğazınız ağrıyorsa tuz ile gargara yaparak olası bir şişliğin önüne geçebilirsiniz. Bir bardak suya biraz tuz ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

HALINIZA ŞARAP DÖKÜLDÜĞÜNDE LEKEYİ ÇIKARABİLİRSİNİZ

Halıya şarap döküldüğünde, ilk olarak süngeri soğuk su ile ıslatıp silin. Ardından üzerine bolca tuz serpin ve 10 dakika bekletin. Leke ortadan kaybolur.

AYAKKABILARINIZDAKİ KOKUYU GİDEREBİLİRSİNİZ

İstenmeyen kötü kokulara sahip olan ayakkabılarınızın içine tuz dökün ve bir gece boyunca bekletin. Koku kaybolur.

TIKALI LAVABOLARI AÇABİLİRSİNİZ

Lavabonuz tıkandığında deliğine yarım bardak sofra tuzu ve üzerine yavaş yavaş kaynar su dökün. Tıkalı lavabo kolayca açılacaktır.

DİŞ FIRÇALARINI TEMİZLEYEBİLİRSİNİZ

Bir bardak tuzlu suyun içinde diş fırçanızı bekletirseniz, tuzun antibakteriyel özelliği sayesinde, bakteriler yok olur.

DUDAK PEELİNGİ YAPABİLİRSİNİZ

Diş fırçanıza biraz tuz ekerek dudaklarınızı fırçalarsanız dudaklarınız daha pürüzsüz ve parlak olur.

PEYNİRLERİ DAHA UZUN SÜRE SAKLAYABİLİRSİNİZ

Peynirleri dolaba koymadan önce tuz ile ovduğunuz bir kabın içine yerleştirirseniz peynirlerin küflenmesini önleyebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön