HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Soğan suyu adet söktürür mü, adet söktürücü olarak nasıl kullanılır?

Adet döngüsü kadınların yalnızca üreme sistemleri ile alakalı değildir, adet olmanın getirdiği hormonal değişikliklerin tüm vücuda etki etmesi sebebiyle; düzenli bir adet döngüsü aslında direkt olarak vücuttaki mekanizmaların sağlıklı bir şekilde işlediğinin işaretidir.

Soğan suyu adet söktürür mü, adet söktürücü olarak nasıl kullanılır?

Zaman zaman bazı genetik ve dış faktörlerden dolayı adet gecikebilir.

Bu durumun da:

 • Karın şişkinliği,
 • Sivilce,
 • Değişken ruh hali gibi olumsuz yansımaları olur.

Uzmanlar, adetin gecikmesi sebebiyle bu gibi problemlere maruz kalmamak için bazı doğal yöntemlerin uygulanmasını öneriyor.

Soğan Kürü

Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı adetin gecikmesi durumunda 15 gün boyunca soğan suyu içerek adetin başlaması sağlanabilir. Bu kürde kullanılacak kuru soğan, normal yemeklerde kullandığımız, kahverengi kabuklu soğandır. Kırmızı vb. renkteki soğanlar istenilen etkiyi yaratmaz.

Soğan kürünü adet söktürücü olarak kullanmak için:

 • Öncelikle 1.5 su bardağı suyu bir tencerede kaynatın.
 • Ardından soğanın üzerindeki kahverengi kabuğu soyup dörde bölerek tencereye atın.
 • Kapağı kapalı şekilde 4-5 dakika kaynatın.
 • Bu şekilde soğanın suya iyice tesir etmesini sağlamış olacaksınız.
 • Altını kapattıktan sonra ılımasını bekleyin ve süzerek için.

Soğan suyunun etkisini tam olarak görebilmek için bu şekilde kaynatıp her gün aç karnına 2 kere içmelisiniz. Her seferinde yeni olarak kaynatılıp içilmesi gerekiyor. En fazla

15 gün boyunca düzenli kullandığınızda adet olmanız kuvvetle muhtemel.

Soğan Kürünün Adet Döngüsüne Etkisiyle İlgili Merak Edilenler

Alternatif tıbba olan güven son yıllarda artmış olsa da, soğan kürünün adet döngüsüne olan etkisi hakkında bazı soru işaretleri mevcut.

Soğan suyu kanama yapar mı?

Soğan kürü tamamen adet olmak isteyen kadınlara yöneliktir. Bu sebeple hamile olan kadınların kesinlikle bu kürü uygulamaması gerekir. Bunun dışında soğan kürü adet kanaması dışında tehlikeli bir kanamaya sebep olmaz.

Soğan küründen kaç gün sonra adet olunur?

Soğan suyu ne zaman adet yapar sorusunun cevabı her kadın için değişkenlik gösterir. Ancak normalde düzenli bir şekilde adet olup anormal bir düzensizlik yaşayan kadınlarda genelde 6-7. günden sonra adet başlar. Bu süre gecikirse endişelenmeyip

15 gün boyunca kürü tamamlamanızı öneriyoruz.

Soğan kürünü kimler kullanabilir?

Soğan kürü, adet döngülerinde birtakım sorunlar yaşayan kadınlara yardımcı olan bir kürdür. Bu yüzden adet döngüsü normal olduğu halde çeşitli sebeplerden dolayı erken ya da geç adet görmek için kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu tür bir uygulama vücudun dengesini bozup daha ileri sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hamilelikte soğan kürünün kullanılması düşük yapmaya sebep olabilir.

Soğan kürünün etki ettiği jinekolojik hastalıklar ise şunlardır:

 • Polikistik over
 • Çikolata kistleri
 • Miyomlar
 • Polip

Bu hastalıklardan biri doktorunuz tarafından teşhis edildiyse yine doktorunuza danışmak şartıyla soğan kürünü kullandığınız ilaçlara ek olarak deneyebilirsiniz.

Soğan suyu adetliyken içilir mi?

Soğan kürüne başlanması gereken en doğru zaman adet bitimini takip eden

3-7 gündür; adet sırasında başlamanız tavsiye edilmez. Ancak bu zamanlarda başladıktan sonra kür sırasında adet olursanız küre devam edip 15 güne tamamlamanızda bir sıkıntı yoktur.

Soğan suyu tedavi olarak kullanılır mı?

Soğan kürü tek seferlik bir gecikmeyi engellemek için adet söktürücü olarak kullanılabileceği gibi polikistik over gibi kronik hastalıkların uzun vadede tedavisinde kullanılabilir. Tek seferde adet söktürücü olarak kullanmak istiyorsanız 15 günü tamamlamak için devam etmenize gerek yok; regl olur olmaz soğan suyu içmeyi bırakabilirsiniz. Uzun soluklu bir tedavi içinse birkaç ay istikrarlı kullanım gerekiyor.

Soğan suyu içtim hala adet olmadım, neden?

Diğer tüm alternatif tıp yöntemlerinde olduğu gibi soğan kürü de %100 başarı garantisi veremez. Modern tıpta kullanılan ilaçların bile tüm hastalar üzerinde başarıya ulaşmadığı göz önünde bulundurulursa soğan suyunu düzenli içmenize rağmen etkisini görememeniz de mümkün. Bu durumda bir kez daha doktora giderek daha ileri seviye bir muayene talep edebilirsiniz.

Ancak soğan suyunu yalnızca 15 gün içtikten sonra faydasını görmediyseniz takip eden 4 ay boyunca her ay

10 güne düşürerek devam edebilirsiniz. Bu 4 ayın sonunda tedavinin tam olarak faydalı olabilmesi için testere dişli aslan pençesi bitkisi kullanılarak yapılan ikinci bir kürü uygulamaya geçebilirsiniz.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler