HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Starbucks ve Fiat'a vergi cezası

Avrupa Komisyonu, kahve zinciri Starbucks ile Fiat'ın bazı Avrupa ülkeleriyle yaptığı vergi anlaşmalarını yasa dışı saydı. İki firma bu nedenle 30 milyon euroya kadar vergi ödemek zorunda kalabilecek.

Starbucks ve Fiat'a vergi cezası

Avrupa Komisyonu ünlü kahve zinciri Starbucks ve otomotiv devi Fiat Chrysler'ın, bazı Avrupa ülkeleri ile yaptıkları vergi anlaşmalarının yasa dışı olduğunu kararına vardı.

Bu nedenle, iki firmanın 30 milyon Euro'ya kadar vergi ödemesi gerekebilecek.

Starbucks Hollanda, Fiat ise Lüksemburg ile kendilerine vergi kolaylıkları sağlanması konusunda anlaşmıştı.

Avrupa Komisyonu'nun rekabetle ilgili konulardan sorumlu üyesi Margrethe Vestager, yapay olarak şirketlerin vergi yükünü hafifleten anlaşmaların AB kurallarına aykırı olduğunu vurguladı.

Vestager, "Bu tür anlaşmalar yasa dışıdır. Umarım bugün alınan kararla, hem AB üyesi ülkeler hem de şirketler bu mesajı alırlar" dedi.

Komisyon Starbucks'ın kârını yurt dışına aktarmasına olanak tanıyan transfer düzenlemelerini eleştirdi, Fiat'ın da düşük kâr tahminleri üzerinden vergi ödediğini belirtti.

Fiat'ın Lüksemburg temsilciliğinin normal koşullar altında 20 kat daha fazla vergi ödemesi gerektiği kaydediliyor.

Vestager, Fiat'ın Lüksemburg biriminin geçen yıl 400 bin euro kadar bile vergi ödemediğini, Hollanda'daki Starbucks'ın ödediği vergi miktarının da 600 bin euronun altına kaldığını belirtti.

Ancak Hollanda ile Lüksemburg, Komisyon'un görüşüne katılmıyor.

Starbucks da karara itiraz edecek.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler