HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Süphan Dağı, dağcıları yeni rotasında ağırladı

Ağrılı dağcılar, 4 bin 49 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı'na yeni rotayı kullanarak zirve tırmanışı yaptı - Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı temsilcisi Servet Arslan: - "Dumanlı köyünden Patnos Özel İdaresinin yaptığı yolun ardından yeni tırmanış rotası açmış olduk. Bu rotanın kullanımı zaman yönünden avantajlı"

Ağrılı dağcılar, yeni bir rota kullanarak Türkiye'nin en yüksek üçüncü dağı olan Süphan Dağı'na tırmandı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı Temsilcisi Servet Arslan rehberliğinde Patnos ilçesinin Dumanlı mezrasına gelen dağcılar, 4 bin 49 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek üçüncü dağı olan Süphan Dağı'na zirve tırmanışı yaptı.

Patnos ilçesinden İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fikret Ayaz, Dedeli Belediye Başkanı Veysi Durak'ın da aralarında bulunduğu 11 dağcı, zorlu 5 saatlik tırmanışın ardından zirveye ulaştı.

Tırmanışı başarıyla tamamlayan dağcılar, daha sonra aynı güzergahtan inişe geçti. Dağcılar, 2 buçuk saatlik inişin ardından buluşma noktasına ulaştı.

Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce dağın farklı noktalarından rotaları kullanarak zirve tırmanışları yaptıklarını ancak bu defa güneybatı noktasından oluşturulan yeni rotadan tırmandıklarını aktardı.

Dumanlı köyünden Patnos Özel İdaresinin yaptığı yolun ardından yeni tırmanış rotası açtıklarını, bu rotanın kullanımının, zaman yönünden avantajlı olduğunu belirten Arslan, "Dağcılar florası da zengin olan tırmanış rotasını kullanarak Patnos ilçesinden sonra 3 bin 100 rakımlı kampa ulaşıp buradan 4-5 saatlik tırmanışla Süphan Dağı zirvesine ulaşılabiliyor. Dağın diğer rotalarından yapılan tırmanışlar 6-7 saat sürmekte olup yeni rotadan zirveye ulaşan dağcılar 3 krater gölü çevresinde daha fazla zaman geçirebilecek." diye konuştu.

Birinci kamp alanı olan 3 bin rakıma kadar araç desteği sunan İlçe Özel İdaresine teşekkür eden Arslan, 26 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki dağcılardan gelen talep üzere Süphan Dağı'na tekrar kamplı veya günübirlik zirve tırmanışı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler